Porównaj oferty

16 maj 2014

Prąd - baza wiedzy

Lubuskie protestuje przeciwko kopalni odkrywkowej

Mieszkańcy terenów zagrożonych budową kopalni odkrywkowej węgla brunatnego (Brody) zapowiedzieli międzynarodową akcję przeciwko planom jego wydobycia. Protest odbędzie się 23 sierpnia, kiedy to w okolice Gubina przyjadą tysiące osób z Polski i zagranicy i wezmą udział w długim na 8 km „Łańcuchu ludzi STOP odkrywce”, który połączy znajdujące się po polskiej stronie Grabice z niemieckim Kerkwitz. Mieszkańcy Gubina będą mogli też obejrzeć wielkoformatowy obraz 3D przedstawiający kopalnię odkrywkową. Dlaczego mieszkańcy nie chcą kopalni?

Wróć do: Aktualności Lubuskie protestuje przeciwko kopalni odkrywkowej

Z tego artykułu dowiesz się

Mieszkańcy gmin Gubin i Brody znajdujących się w woj. lubuskim od lat sprzeciwiają się planom budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, które zapowiadane są przez rząd i koncern PGE Gubin. Przeciwnicy kopalni ostrzegają, że realizacja planów doprowadzi do zniszczenia 15 polskich wsi oraz wysiedlenia nawet 3000 osób. Planowana odkrywka doprowadzi ponadto według nich do obniżenia poziomu wód gruntowych, tym samym do wyschnięcia studni i obniżenia jakości gleby. Zwolennicy z kolei widzą rozwój regionu. Nowe miejsca pracy, rozbudowę infrastruktury energetyczne i drogowej.

Działania ekologów

Kampania przeciwko budowie kopalni odkrywkowej wspierana jest oczywiście przez Greenpeace. Według pracy ekolodzy przyjechali do regionu na prośbę niemieckich i polskich społeczności sprzeciwiających się odkrywce, by pomóc przy międzynarodowej akcji „Łańcuch ludzi STOP odkrywce”. Problem mieszkańców gmin Gubin i Brody jest skomplikowany. Mieszkańcy w referendum jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko budowie kopalni odkrywkowej, ale jednocześnie niezadowoleni są ze swojego poziomu życia twierdząc, że w ich regionie nie ma pracy a rząd nic z tym nie robi. Konflikt jest trudny do rozwiązania. Mieszkańcy Polski są podzieleni. Nie chcą instalacji OZE, nie chcą węgla, ale chcą poprawiać komfort życia i bezpieczeństwo energetyczne.

Zagrożenia

Ekolodzy twierdzą, że plany budowy kopalni odkrywkowej nie tylko skazują Polskę na wieloletnie uzależnienie od spalania szkodliwego dla ludzi i środowiska węgla brunatnego, ale także skazują region na powolną, trwającą wiele lat degradację. Część mieszkańców gmin narzeka jednak na brak inwestycji w regionie, a kopalnia zachęciłaby inwestorów. Gminy Gubin i Brody opierają się głównie na rolnictwie. Ludzie nie mają tam żadnych innych perspektyw zatrudnienia. Skąd więc taki wstręt do kopalni ?

A na zachodzie..

Po niemieckiej stronie granicy, kopalnia odkrywkowa funkcjonuje od dawna, teraz planowane jest powiększenie już istniejących kopalni odkrywkowych. Celem akcji protestacyjnej ma być również promowanie odnawialnych źródeł energii. Jednak z wiadomości zamieszczonych w mediach wynika, że w okolicach miasta Gubin miała powstać elektrownia wiatrowa składająca się z kilkunastu turbin i ta została także zbojkotowana przez okolicznych mieszkańców. Jedyna szansa dla gminy to fotowoltaika. Instalacja fotowoltaiczna, została już bowiem zainstalowana na dachu Zespołu Szkół w Chlebowie (gm. Gubin). Kolejna instalacja ma pojawić się na budynku szkoły w miejscowości Brody już 21 maja.
Jak przekonać społeczeństwo do inwestycji w energetyce ? Co zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne i jednocześnie „spokój ducha”, że nie spowoduje to zagrożenia dla środowiska i zdrowia ?
źródło: reo.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić