Porównaj oferty

18 kwi 2014

Prąd - baza wiedzy

Efektywność energetyczna w Polsce

Problem poprawy efektywności energetycznej użytkowania energii elektrycznej jest obecnie jednym z podstawowych zagadnień, jakie reguluje nie tylko prawodawstwo Unii Europejskiej, ale także przepisy krajowe. Członkostwo Polski w UE stawia wymóg spełnienia zapisów Dyrektywy 2006/32/WE. Co robimy w kierunku sprostania temu zadaniu?

Wróć do: Aktualności Efektywność energetyczna w Polsce

Z tego artykułu dowiesz się

Analizując strukturę zużycia energii w naszych gospodarstwach domowych, w których do przygotowania ciepłej wody użytkowej nie wykorzystuje się energii elektrycznej, urządzenia domowe takie jak pralka i kuchenka odpowiedzialne są za zapotrzebowanie 80% mocy oraz zużycie niecałych 30% energii elektrycznej. Pozostałe 20% zapotrzebowania na moc stanowią urządzenia elektryczne stanowiące wyposażenie naszych gospodarstw i powodując zużycie ponad 70% energii, przy czym największy wpływ na zużycie energii w tej grupie odbiorników mają lodówki, chłodziarko-zamrażarki oraz źródła światła wraz z czajnikami elektrycznymi i sprzętem radiowo-telewizyjnym.

Wyposażenie domów

Analizując ponadto strukturę wyposażenia naszych domów w podstawowy sprzęt AGD można stwierdzić, że udział tych urządzeń jest z roku na rok coraz większy. Pojawiają się też urządzenia AGD, które charakteryzują się dodatkowo dużą mocą zainstalowaną, takie jak zmywarki do naczyń czy kuchenki mikrofalowe.
Struktura wyposażenia gospodarstw domowych w sprzęt AGD:

Sprzęt

Ogółem %

2005 r.

2008 r.

2011 r.

Lodówka

97,3

98,4

99,1

Pralka automatyczna

79,8

86,7

90,4

Pralka i wirówka elektryczna

28,1

19,6

16,1

Zmywarka do naczyń

4,9

9,6

14,6

Kuchenka mikrofalowa

33,3

46,1

62,3

Odkurzacz

93,0

95,1

98,2

Robot kuchenny

54,9

61,1

60,3

Telewizor

98,2

98,5

99,1

Komputer stacjonarny

38,6

56,4

67,9

Większość urządzeń AGD podlega w Polsce i UE etykietowaniu energetycznemu, a w przypadku źródeł światła przepisy dodatkowo wymagają, aby efektywność energetyczna źródeł światła była stopniowo zwiększana, a źródła najmniej efektywne powoli wycofywane z rynków europejskich. Struktura zużycia energii w gospodarstwach domowych oraz zakładach przemysłowych musi się zatem zmieniać, a zmiany te będą coraz bardziej zauważalne głównie podczas porównywania parametrów technicznych sprzętu dostępnego w sklepach. Dla przykładu pralki automatyczne o klasie B mają moc grzewczą 2,65 kWh, o klasie A już 2,4 kWh, klasie A+ 2,3 kWh a w klasie energetycznej A++ 2,1 kWh. Zużycie energii przez lodówki również ulega zmianie. Klasa energetyczna A to zużycie na poziomie 0,83 kWh/24 h, A+ to zużycie 0,66 kWh/24 h, a klasa A++ to nawet 0,59 kWh/dobę.

Co zauważamy?

Porównując dane można zauważyć, że moc znamionowa urządzeń stopniowo się zmniejsza. Analizując zmianę mocy znamionowej urządzeń, które mają największy wpływ na zapotrzebowanie mocy w domach, można zauważyć, że w okresie ostatnich 10 lat poprawa efektywności energetycznej pralek oraz kuchenek skutkowała zmniejszeniem mocy średnio o 10%. W przypadku pozostałych urządzeń poprawa efektywności spowodowała obniżenie ich mocy znamionowej o 20% dla sprzętu AGD aż do 80% dla źródeł światła. Dlatego w Polsce wprowadza się właśnie smart metering. Ma on na celu ograniczenie zużycia energii i dostosowanie jej zużycia do potrzeb i możliwości finansowych gospodarstwa domowego, ograniczenie wzrostu kosztów energii elektrycznej dzięki nowemu systemowi taryf oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego. Dla prognozowania obciążeń sieci oraz zużycia energii największy wpływ będą mieć nowe taryfy, które spowodują iż u wielu użytkowników odbiorniki energii elektrycznej charakteryzujące się największą energochłonnością będą użytkowane w godzinach, w których energia elektryczna jest najtańsza.
Źródło:AgroEnergetyka

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić