Porównaj oferty

2 wrz 2013

Prąd - baza wiedzy

Centrum energetyki AGH

W Krakowie na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej powstaje Centrum Energetyki, które stanie się najnowocześniejszym i największym ośrodkiem badań nad energetyką w Polsce.

Wróć do: Aktualności Centrum energetyki AGH

Budowa centrum rozpoczęła się 23 kwietnia symbolicznym wbiciem łopaty przez rektora uczelni Tadeusza Słomkę. Celem powstania tego nowoczesnego centrum jest edukacja oraz prowadzenie badań we wszystkich obszarach energetyki. Akademia Górniczo-Hutnicza jest instytucją, w której pracuje ponad 150 profesorów zajmujących się tematyką energetyczną, dlatego uczelnia wydaje się być najodpowiedniejszym miejscem na tego typu inwestycję.

Centrum energetyki AGH to nowoczesny budynek

Nowa placówka będzie składać się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Cały teren inwestycji obejmuje 15 tysięcy m.kw. Ze względu na ogrom przedsięwzięcia realizację projektu podzielono na dwa etapy. Pod koniec 2014 roku zakończy się budowa pierwszego etapu, ale na zakończenie całości trzeba będzie jeszcze poczekać. Kompleks będzie składał się z 38 specjalistycznych laboratoriów, które będą wymagały wyposażenia w wyjątkowo nowoczesny, ale i bardzo drogi sprzęt. Aparatura najnowszej generacji wymaga wyspecjalizowanych użytkowników. Ze sprzętu będą zatem korzystać polscy i zagraniczni badacze z ośrodków współpracujących z AGH. Laboratoria będą jednak służyć nie tylko działalności naukowo-badawczej, ale również do prowadzenia badań komercyjnych. Placówka będzie miała dużo pracy, zwłaszcza, że priorytetem dla naukowców jest prowadzenie badań w zakresie tzw. czystych technologii węglowych, które to są od dawna prowadzone i koordynowane przez uczelnię w ramach Węzła Wiedzy i Innowacji „InnoEnergy” Europejskiego Instytutu Technologicznego. Nie zapomniano jednak o odnawialnych źródłach energii. Wiele sal laboratoryjnych poświęconych zostanie fotowoltaice oraz biomasie. Nie zapomniano również o energetyce jądrowej, która w Polsce ciągle funkcjonuje jako temat tabu i wymaga głębszego poznania oraz promocji. Ważnym aspektem są także plany prowadzenia badań na rzecz sieci przesyłowych.

Centrum energetyki AGH koszty inwestycji

Wartość inwestycji szacuje się na blisko 190 mln złotych. 62,2 mln zł to fundusze unijne, uzyskane z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Do tego należy również doliczyć koszty wyposażenia laboratoriów, które uczelnia ma zamiar zdobyć z innych źródeł. Na budowę przeznaczono większość środków własnych AGH, a także uzyskanych z kredytu bankowego. Inwestycja ta dowodzi jednak, że polskie uczelnie starają się dorównać poziomem uczelniom zagranicznym. Przedsięwzięcie na tak ogromną skalę zachęci nie tylko młodych ludzi do poświęcania się badaniom na rzecz rozwoju energetyki, ale także pozwoli uczelni zainteresować przyszłych kandydatów na studentów. Inwestycja ta pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Daje bowiem nadzieję, że inne polskie uczelnie pójdą w ślad za AGH i w przeciągu kilku lat będziemy mieć nowoczesne kompleksy naukowo-badawcze na wielu politechnikach i akademiach. Energetyka to bowiem nie jedyny sektor, który wymaga rozwoju i pracy, warto więc zorientować się nad możliwością uzyskania funduszy unijnych i zainwestować w przyszłość.

źródło: AGH


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.85 (20 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić