Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Konkurs na stanowisko Prezesa URE

Konkurs na stanowisko Prezesa URE

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Konkurs na stanowisko Prezesa URE
Rezygnacja ze stanowiska została złożona na ręce premiera, ale nie ma jeszcze informacji, czy została przyjęta. URE zapewnia jednak, że rezygnacja w żaden sposób nie zakłóci toczących się postępowań taryfowych. Departament odpowiedzialny za zatwierdzanie taryf jest bowiem nadzorowany przez wiceprezesa Macieja Bando. Nowe taryfy zostaną zatem zatwierdzone w planowym terminie.

Kompetencje i zadania Prezesa URE

Zgodnie z obowiązującym prawem, w razie przyjęcia rezygnacji Prezesa URE jego obowiązki - do czasu powołania nowego prezesa - pełni Wiceprezes URE. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest w Polsce centralnym organem administracji rządowej, powołanym na mocy ustawy Prawo energetyczne do realizacji zadań głównie z zakresu promowania konkurencji jak i regulacji gospodarki paliwami i energią. Kompetencje Prezesa URE obejmują z kolei m.in.: udzielanie i cofanie koncesji oraz zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła, wyznaczanie operatorów systemu przesyłowego, systemu dystrybucyjnego, uzgadnianie projektów planów rozwoju przedsiębiorstw energetycznych, magazynowania i skraplania gazu ziemnego, kontrolowanie wypełniania przez właściciela sieci przesyłowej oraz operatora systemu przesyłowego gazowego obowiązków, standardów jakościowych obsługi odbiorców oraz kontrolowanie na wniosek odbiorcy dotrzymania parametrów jakościowych paliw gazowych i energii elektrycznej.

Konkurs trwa

Według nieoficjalnych doniesień medialnych, Prezes URE Marek Woszczyk miałby ubiegać się o stanowisko prezesa PGE w konkursie rozpisanym po rezygnacji Krzysztofa Kiliana. Trwają już podobno rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na prezesa i czterech wiceprezesów. Konkurs na nowego prezesa i członków zarządu PGE jest efektem znaczących zmian w zarządzie spółki, do jakich doszło w przeciągu ostatnich tygodni. Krzysztof Kilian, były prezes zarządu PGE, 18 listopada br. złożył rezygnację z pełnienia tej funkcji. 25 października br. Rada Nadzorcza PGE odwołała z zarządu wiceprezesa zarządu ds. strategii i rozwoju oraz wiceprezesa zarządu ds. finansowych. Zmiany na wysokich stanowiskach oznaczają zwykle duże zmiany dla przedsiębiorstw i spółek. Co czeka PGE i URE pokaże najbliższa przyszłość. Wiadomo jednak, że energetyce potrzebny jest ambitny plan, realny do zrealizowania.

źródło: ure.gov.pl


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka działająca tylko i wyłącznie w obszarze tematyki związanej z prądem i gazem. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Powrót