Porównaj oferty

11 gru 2013

Prąd - baza wiedzy

Konkurs na stanowisko Prezesa URE

Obecny Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk złożył już rezygnację na ręce premiera. Pełnił on funkcję premiera URE od 1 czerwca 2011 r. Zgodnie z obowiązującą od niedawna, tegoroczną nowelizacją Prawa energetycznego, w terminie pół roku od jej rzeczywistego wejścia w życie, Prezes Rady Ministrów miał ogłosić konkurs na stanowisko Prezesa URE. Z racji tego, że ustawa obowiązuje od 11 września, konkurs powinien zostać rozpisany do 11 marca 2014 r.

Wróć do: Aktualności Konkurs na stanowisko Prezesa URE

Z tego artykułu dowiesz się

Rezygnacja ze stanowiska została złożona na ręce premiera, ale nie ma jeszcze informacji, czy została przyjęta. URE zapewnia jednak, że rezygnacja w żaden sposób nie zakłóci toczących się postępowań taryfowych. Departament odpowiedzialny za zatwierdzanie taryf jest bowiem nadzorowany przez wiceprezesa Macieja Bando. Nowe taryfy zostaną zatem zatwierdzone w planowym terminie.

Kompetencje i zadania Prezesa URE

Zgodnie z obowiązującym prawem, w razie przyjęcia rezygnacji Prezesa URE jego obowiązki - do czasu powołania nowego prezesa - pełni Wiceprezes URE. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest w Polsce centralnym organem administracji rządowej, powołanym na mocy ustawy Prawo energetyczne do realizacji zadań głównie z zakresu promowania konkurencji jak i regulacji gospodarki paliwami i energią. Kompetencje Prezesa URE obejmują z kolei m.in.: udzielanie i cofanie koncesji oraz zatwierdzanie i kontrolowanie stosowania taryf dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła, wyznaczanie operatorów systemu przesyłowego, systemu dystrybucyjnego, uzgadnianie projektów planów rozwoju przedsiębiorstw energetycznych, magazynowania i skraplania gazu ziemnego, kontrolowanie wypełniania przez właściciela sieci przesyłowej oraz operatora systemu przesyłowego gazowego obowiązków, standardów jakościowych obsługi odbiorców oraz kontrolowanie na wniosek odbiorcy dotrzymania parametrów jakościowych paliw gazowych i energii elektrycznej.

Konkurs trwa

Według nieoficjalnych doniesień medialnych, Prezes URE Marek Woszczyk miałby ubiegać się o stanowisko prezesa PGE w konkursie rozpisanym po rezygnacji Krzysztofa Kiliana. Trwają już podobno rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na prezesa i czterech wiceprezesów. Konkurs na nowego prezesa i członków zarządu PGE jest efektem znaczących zmian w zarządzie spółki, do jakich doszło w przeciągu ostatnich tygodni. Krzysztof Kilian, były prezes zarządu PGE, 18 listopada br. złożył rezygnację z pełnienia tej funkcji. 25 października br. Rada Nadzorcza PGE odwołała z zarządu wiceprezesa zarządu ds. strategii i rozwoju oraz wiceprezesa zarządu ds. finansowych. Zmiany na wysokich stanowiskach oznaczają zwykle duże zmiany dla przedsiębiorstw i spółek. Co czeka PGE i URE pokaże najbliższa przyszłość. Wiadomo jednak, że energetyce potrzebny jest ambitny plan, realny do zrealizowania.

źródło: ure.gov.pl


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić