Porównaj oferty

13 lis 2013

Prąd - baza wiedzy

Pozytywne nastawienie Polaków na OZE

Na zlecenie międzynarodowej organizacji pozarządowej Greenpeace Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadziło w dniach 2-11 października br. Ankietę, która miała na celu zbadanie stosunku Polaków do polityki energetycznej naszego kraju. Z badań wynika, że zdecydowana większość Polaków chce, aby krajowa energetyka była oparta w większym stopniu na źródłach OZE.

Wróć do: Aktualności Pozytywne nastawienie Polaków na OZE

Z tego artykułu dowiesz się

CBOS przeprowadziło owe badania opinii publicznej na podstawie trzech prostych pytań, które zostały zadane w całym kraju na ogólnopolskiej, próbie reprezentatywnej na losowej grupie 1066 dorosłych mieszkańców Polski (w wieku powyżej 18 lat). Grono osób wybranych do badania zostało wylosowane z sytemu PESEL. Badanie opinii zostało także wykonane w oparciu o metodę badań ilościowych tzw. CAPI (bezpośredni wywiad wspomagany komputerowo).

Pytania

Pierwsze pytanie zadane respondentom brzmiało „Czy chcieliby Państwo, aby więcej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych ?”. 57%. pytanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 32% odpowiedziało „raczej tak”. Jednocześnie z badania jasno wyniknęło, że wyniki są bardzo podobne niezależnie od miejsca zamieszkania, czy płci osób. W drugim pytaniu CBOS zapytało respondentów „Na jakich źródłach energii, w ich ocenie powinna opierać się polityka energetycznej w Polsce w niedalekiej przyszłości ?” Odpowiedzi stanowiły węgiel kamienny i brunatny; energia jądrowa; ropa naftowa i gaz (w tym łupkowy), czy też surowce i źródła odnawialne. Respondenci mogli wybrać nie jedną, ale dwie odpowiedzi.

Podsumowanie wyników

Wynik badań wskazały, że 70% respondentów chce polityki opartej na odnawialnych źródłach energii. Tylko 23% ankietowanych popiera kształtowanie polityki energetycznej kraju na bazie ropy i gazu. 18% z nas w oparciu o węgiel kamienny i brunatny, a 16% widzi decydującą rolę dla energetyki jądrowej. W Polsce wciąż funkcjonuje przekonanie, że energetyka jądrowa nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, a obawy społeczeństwa przekładają się na opóźnienie wybrania lokalizacji do budowy pierwszej w Polsce elektrowni nuklearnej. Po kilkunastu latach przekonywania i zapewniania o zaletach tego rozwiązania widać, że obawy nie zmalały. Respondentów zapytano także, „czy chcieliby, aby Polska bardziej angażowała się w działania na rzecz zapobiegania negatywnym skutkom zmian klimatycznych?”. Jak wynika z badań 32% ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie chciał(a)bym”, a 41% stanowiły odpowiedzi „raczej chciała (a)bym”. Przeciwko angażowaniu się naszego kraju w działania na rzecz klimatu wypowiedziało się 15% respondentów, z czego 4% udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie nie”. 11% biorących udział w badaniu CBOS nie wyraziło żadnego zadania na ten temat. Z tych odpowiedzi wynika zatem, że około 30% z nas uważa, że angażujemy się wystarczająco. Z czym można się zgodzić, uwzględniając nasze możliwości finansowe oraz działania jakie zostały już podjęte m.in. ograniczenie zużycia węgla w gospodarstwach domowych oraz przeprowadzenie szczytu klimatycznego. Ważne jednak, aby najtańszy prąd dla domu był cały czas dostępny.

Badania takie pozwalają rozeznać się na jakim etapie podejścia do energetyki znajduje się polskie społeczeństwo. Obecnie odnawialne źródła energii są uważane za jedno z lepszych rozwiązań pod względem korzyści klimatycznych. Warto jednak pamiętać, że nie możemy zrezygnować z węgla z dnia na dzień, gdyż spowodowałoby to załamanie naszej gospodarki, która i tak ma pod górkę.
źródło: CBOS.pl


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić