Strona główna > Aktualności > Prąd 2021 > Pozytywne nastawienie Polaków na OZE

Pozytywne nastawienie Polaków na OZE

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Na zlecenie międzynarodowej organizacji pozarządowej Greenpeace Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) przeprowadziło w dniach 2-11 października br. Ankietę, która miała na celu zbadanie stosunku Polaków do polityki energetycznej naszego kraju. Z badań wynika, że zdecydowana większość Polaków chce, aby krajowa energetyka była oparta w większym stopniu na źródłach OZE.
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Pozytywne nastawienie Polaków na OZE
CBOS przeprowadziło owe badania opinii publicznej na podstawie trzech prostych pytań, które zostały zadane w całym kraju na ogólnopolskiej, próbie reprezentatywnej na losowej grupie 1066 dorosłych mieszkańców Polski (w wieku powyżej 18 lat). Grono osób wybranych do badania zostało wylosowane z sytemu PESEL. Badanie opinii zostało także wykonane w oparciu o metodę badań ilościowych tzw. CAPI (bezpośredni wywiad wspomagany komputerowo).

Pytania

Pierwsze pytanie zadane respondentom brzmiało „Czy chcieliby Państwo, aby więcej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych ?”. 57%. pytanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 32% odpowiedziało „raczej tak”. Jednocześnie z badania jasno wyniknęło, że wyniki są bardzo podobne niezależnie od miejsca zamieszkania, czy płci osób. W drugim pytaniu CBOS zapytało respondentów „Na jakich źródłach energii, w ich ocenie powinna opierać się polityka energetycznej w Polsce w niedalekiej przyszłości ?” Odpowiedzi stanowiły węgiel kamienny i brunatny; energia jądrowa; ropa naftowa i gaz (w tym łupkowy), czy też surowce i źródła odnawialne. Respondenci mogli wybrać nie jedną, ale dwie odpowiedzi.

Podsumowanie wyników

Wynik badań wskazały, że 70% respondentów chce polityki opartej na odnawialnych źródłach energii. Tylko 23% ankietowanych popiera kształtowanie polityki energetycznej kraju na bazie ropy i gazu. 18% z nas w oparciu o węgiel kamienny i brunatny, a 16% widzi decydującą rolę dla energetyki jądrowej. W Polsce wciąż funkcjonuje przekonanie, że energetyka jądrowa nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, a obawy społeczeństwa przekładają się na opóźnienie wybrania lokalizacji do budowy pierwszej w Polsce elektrowni nuklearnej. Po kilkunastu latach przekonywania i zapewniania o zaletach tego rozwiązania widać, że obawy nie zmalały. Respondentów zapytano także, „czy chcieliby, aby Polska bardziej angażowała się w działania na rzecz zapobiegania negatywnym skutkom zmian klimatycznych?”. Jak wynika z badań 32% ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie chciał(a)bym”, a 41% stanowiły odpowiedzi „raczej chciała (a)bym”. Przeciwko angażowaniu się naszego kraju w działania na rzecz klimatu wypowiedziało się 15% respondentów, z czego 4% udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie nie”. 11% biorących udział w badaniu CBOS nie wyraziło żadnego zadania na ten temat. Z tych odpowiedzi wynika zatem, że około 30% z nas uważa, że angażujemy się wystarczająco. Z czym można się zgodzić, uwzględniając nasze możliwości finansowe oraz działania jakie zostały już podjęte m.in. ograniczenie zużycia węgla w gospodarstwach domowych oraz przeprowadzenie szczytu klimatycznego.

Badania takie pozwalają rozeznać się na jakim etapie podejścia do energetyki znajduje się polskie społeczeństwo. Obecnie odnawialne źródła energii są uważane za jedno z lepszych rozwiązań pod względem korzyści klimatycznych. Warto jednak pamiętać, że nie możemy zrezygnować z węgla z dnia na dzień, gdyż spowodowałoby to załamanie naszej gospodarki, która i tak ma pod górkę.
źródło: CBOS.pl


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót