Porównaj oferty

3 gru 2014

Prąd - baza wiedzy

Prosumenci wywołają wzrost opłaty dystrybucyjnej dla pozostałych klientów operatorów energetycznych

Z przeprowadzonego przez wnp.pl wywiadzie z Panem Rafałem Czyżewskim, prezesem zarządu Energa Operator wynika, że rozwój rozproszonych źródeł energii, czyli po prostu mikroelektrowni wykorzystujących źródła odnawialne, zmusi operatorów sieci do podniesienia kosztów opłat dystrybucyjnych dla wszystkich odbiorców.

Wróć do: Aktualności Prosumenci wywołają wzrost opłaty dystrybucyjnej dla pozostałych klientów operatorów energetycznych

Debata "Energetyka obuwatelska na rzecz lokalnego rozwoju gospodarczego"

Podczas tej debaty, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim, prezes spółki Energa Operator informował, że jego zdaniem energetyka prosumencka (polegająca na jednoczesnym wytwarzaniu oraz konsumowaniu energii), będzie rozwijać się niezależnie od przyznanego wsparcia, ponieważ spadają koszty technologii odnawialnych źródeł energii, a także rosnąć będą koszty zakupu energii z sieci, które już teraz osiągnęły swoją minimalną stawkę. Ponadto prezes Rafał Czyżewski ocenił, że rozwój źródeł rozproszonych przy obecnym modelu rozliczania zmusi operatorów sieci energetycznych do przerzucenia kosztów obsługi źródeł prosumenckich na pozostałych odbiorców energii. Zatem, wzrost ilości zainstalowanej mocy w oze spowoduje wzrost cen zakupu energii elektrycznej, do której w pakiecie doliczane są opłaty za przesył energii.

Wiąże się to najzwyczajniej w świecie z chęcią pokrycia strat, ponieważ jeżeli energetyka rozproszona będzie się dalej rozwijała, to odbiorcy staną się jednocześnie własnymi źródłami energii, zatem będą kupować mniej energii od spółek energetycznych, a te nie pozostaną przecież stratne, zatem podniosą ceny. Dystrybutorzy energii w Polsce będą chcieli, aby choć częściowo pokryć ubytek w kasie. Być może szykują się zatem zmiany w naszych rachunkach za energię. Podniesione zostaną stawki opłat stałych, czyli tych niezależnych od zużycia energii, aby spółki energetyczne mogły zrekompensować sobie niezależność klientów. Energa Operator jako pierwsza wzywa do rozpatrzenia możliwości zmian w zakresie pobieranych opłat dystrybucyjnych, mimo iż rynek oze w Polsce jak na razie nie szykuje się na wielkie zainteresowanie produkcją energii elektrycznej na własne potrzeby. Sieci energetyczne są w tak złym stanie, że choćby i stawka opłaty wynosiła setki złotych, konsumenci nie będą w stanie pokryć rosnących potrzeb krajowej energetyki. Polska najwyraźniej nie jest w stanie poradzić sobie z odnawialnymi źródłami energii na żadnym polu.

Więcej o rozmowie: na portalu wnp


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić