Porównaj oferty

4 paź 2014

Prąd - baza wiedzy

Tydzień w polskiej energetyce, czyli co się wydarzyło w krajowym systemie energetycznym

Co wydarzyło się w naszym kraju w ostatnim tygodniu ? W krajowej energetyce wciąż coś się dzieje, czasem są to zmiany znaczące, czasem nowości w zakresie technologii czy prawa, ale zawsze są to informacje, o których warto wiedzieć.

Wróć do: Aktualności Tydzień w polskiej energetyce, czyli co się wydarzyło w krajowym systemie energetycznym

W piątek 3 października został oddany do użytku turbozespół upustowo-kondensacyjny o mocy 20 MWe we wchodzącej w skład PGE GiEK Elektrociepłownia Zgierz. Kończy to pierwszy etap przebudowy i odtworzenia mocy wytwórczych tego zakładu. W ramach trwającego projektu, w ubiegłym roku oddano już do użytku kocioł wodny szczytowo-rezerwowy o mocy cieplnej 18 MW opalany sieciowym gazem ziemnym lub olejem opałowym lekkim, zmodernizowano także m.in. zaplecze socjalne dla załogi i budynek administracyjny, unowocześniono nastawnię - serce elektrociepłowni, rozbudowano nową stację uzdatniania wody i pomieszczenia laboratorium analitycznego. W Elektrociepłowni Zgierz wciąż coś się dzieje.

Z początkiem października wystartowała też ogólnopolska kampania edukacyjna Fundacji BOŚ współfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która będzie promować odnawialne źródła energii i wyjaśniać kim jest prosument. Jak wynika z wrześniowych badan przeprowadzonych na zlecenie Fundacji, wiedza Polaków na ten temat jest mocno ograniczona, zatem działania edukacyjne są konieczne. Z badania opinii, przeprowadzonego przez TNS Global, w dniach 15-30 września 2014 r. metodą omnibus na próbie tysiąca respondentów, wynika że, dwie trzecie obywateli nie wie czym są odnawialne źródła energii. Ankietowani proszeni o dokładne wyjaśnienie pojęcia podkreślali, że kojarzy im się głownie z energią wiatrową (35 proc.) lub słoneczną (20 proc.). Aż 95 proc. ankietowanych nie odróżnia kolektorów słonecznych od paneli fotowoltaicznych. Tylko co dziesiąty Polak wie, że są środki publiczne na wspieranie mikroinstalacji fotowoltaicznych we własnym domu.
prosument
Operatorzy telefonii komórkowej obsługujący miliony klientów oferują im coraz szerszy zakres usług, a każdy z nich ma już w ofercie sprzedaż energii elektrycznej, a do tego dochodzą jeszcze usługi bankowe. Obsługujące łącznie ponad 34 mln klientów trzy największe telekomy: Orange, Polkomtel oraz T-Moblile wzmacniają swoją ofertę o nowe produkty. Ostatnio na tapecie są usługi bankowe oraz energia. Orange rozpoczął od początku października sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz małych firm. Wczoraj spółka poinformowała, że zaoferuje dzięki współpraca z mBankiem, usługi bankowe. Tak energię elektryczną, jak i usług bankowe oferują już obaj najwięksi konkurenci Orange: Polkomtel oraz T-Moblile. Ta ostania firma jest w trakcie pilotażowej sprzedaży energii, ale zapowiada, że jeszcze w październiku ruszy z ofertą komercyjną, która będzie realizowana wspólnie z Tauronem. Od 1 października Orange Polska rozpoczyna pilotażowo detaliczną sprzedaż energii elektrycznej dla klientów indywidualnych i biznesowych. W okresie pilotażowym oferta będzie dostępna dla klientów w Krakowie, Katowicach oraz 13 miastach aglomeracji śląskiej - poinformował Orange we wtorkowym komunikacie.
Grupa Enea zakończyła przebudowę swojego ładu korporacyjnego. Trwający ponad rok proces zakończyło się z dniem 1 października uzupełnieniem powstałej już wcześniej struktury o nowe Komitety i Piony Zarządcze. Oznacza to, że w pełni działa efektywny, nowoczesny i skuteczny model zarządzania Grupą. Najważniejszym jego celem jest usprawnienie podejmowania decyzji i budowa jednolitego organizmu gospodarczego. Zmiana ładu korporacyjnego wynika ze strategii korporacyjnej Grupy. Zakłada ona m.in. optymalne wykorzystywanie pracy ludzi i potencjału, który tkwi w organizacji. Fundamentem nowego ładu jest Kodeks Enea, przyjęta rok temu „konstytucja” firmy. Zakłada ona m.in. wspólny cel dla wszystkich spółek i ich Pracowników. Jak ta reorganziacja wpłynie na działanie firmy ?
W poniedziałek 29 września Francja przekazała szeregu polskich instytucji pełny zestaw swoich standardów projektowania, budowy i użytkowania elektrowni jądrowych - od regulacji dotyczących prac budowlanych po systemy elektryczne i sterowania.Dokumentacja opisująca te standardy została oficjalnie przekazana w ambasadzie Francji przez AFCEN - francuskie stowarzyszenie na rzecz projektowania, budowy i nadzoru nad jądrowymi instalacjami elektroenergetycznymi. Ze strony polskiej otrzymały je Ministerstwo Gospodarki, Państwowa Agencja Atomistyki, Politechnika Warszawska, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Instytut Spawalnictwa i PGE EJ1 - spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Więcej na temat polskiej energetyki na cire.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić