Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Rynek energii w Europie w nienajlepszym stanie

Rynek energii w Europie w nienajlepszym stanie

12345

Ocena 3.7/5 (3 głosy/ów)

W 2014 r. równowaga europejskich rynków gazu i energii elektrycznej była zachwiana i nadal jest, przede wszystkim z powodu ujemnych cen energii elektrycznej na rynkach hurtowych. W niektórych częściach Europy bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej jest w tym roku zagrożone, a w roku 2015 ryzyko będzie jeszcze wyższe.
Rynek energii w Europie w nienajlepszym stanie

Raport Capgemini

Jak podaje portal wnp.pl niniejszy raport pokazuje, że w roku 2014, podobnie jak w 2013, równowaga europejskich rynków energii elektrycznej i gazu pozostawała zachwiana, przede wszystkim z powodu ujemnych cen energii elektrycznej na rynkach hurtowych. W celu rozwiązania tego problemu Komisja Europejska określiła nowe cele i zasady, które nadal są niewystarczające do przywrócenia równowagi i stabilności rynków. W niektórych częściach Europy bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej jest ponadto w tym roku zagrożone, a w roku 2015 będzie jeszcze wyższe. Dodatkowo, jeżeli sytuacja geopolityczna pomiędzy Rosją a UE pozostanie napięta, bezpieczeństwo dostaw gazu również zostanie zagrożone. Optymizmem napawa jedynie fakt, że pomimo trudnych warunków sytuacja finansowa większości przedsiębiorstw energetycznych jest stabilna.

Zmiany na rynku energii konieczne

Komisja Europejska zdała sobie sprawę z potrzeby reform i zdecydowała się zmodyfikować swoją politykę klimatyczną. Ratunkiem dla deficytów energii i bezpieczeństwa energetycznego Europy maja być odnawialne źródła energii. Na poziomie Unii Europejskiej udział energii ze źródeł odnawialnych w ogólnej ilości energii elektrycznej wynosić będzie 27 proc. w 2030 r. w porównaniu do 14,1 proc. w 2012 r. Spodziewany jest też wzrost efektywności energetycznej w wysokości 27 proc. w porównaniu do prognoz z 2005 r. Potrzebne są jednak bardziej radykalne rozwiązania. Cel jest taki, żeby najtańszy dostawca prądu na rynku występował i była dostępna alternatywa dla odbiorców.

Podaż gazu w Europie niepewna

30 procent gazu zużywanego w Europie (dostawy gazu do Unii Europejskiej pochodzą w 34 proc. z produkcji własnej Unii Europejskiej, w 30 proc. z Rosji, w 22 proc. z Norwegii, w 5 proc. z Algierii, w 5 proc. z Kataru, i w 2 proc. z innych źródeł) pochodzi z Rosji, z czego połowa dostarczana jest za pośrednictwem Ukrainy. W związku z tym stosunki z Rosją mają bezpośredni wpływ na podaż gazu. Po wybuchu kryzysu pomiędzy Rosją a Ukrainą Gazprom przerwał od czerwca 2014 r. dostawy na Ukrainę. Jest to zaledwie trzeci przypadek odcięcia dostaw w ciągu ośmiu lat. Z racji sytuacji politycznej wiele krajów w Europie inwestuje w poszukiwania gazu łupkowego. Jest to kolejny sposób zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i wykorzystania rodzimych surowców.

Energetyka w Europie napotyka na trudności

Niemcy rozpoczęły transformację energetyczną w 2011 r. Cena detaliczna energii elektrycznej dla osób fizycznych znacząco wzrosła (o 57 proc.) od 2006 do 2013 r. W Niemczech jest ona obecnie dwukrotnie wyższa niż we Francji. Aby ograniczyć wzrost cen energii elektrycznej, w sierpniu 2014 r. parlament niemiecki podjął kroki zmierzające do zmniejszenia dopłat do energii ze źródeł odnawialnych i ograniczenia ulg podatkowych dla dużych i energochłonnych branż. Pozostałe kraje członkowskie UE, które chcą wprowadzać nowe przepisy energetyczne, powinny wyciągnąć wnioski z doświadczeń Niemiec, które to od lat spotykają się nie tylko z zaletami, ale i problemami OZE. Capgemini podkreśla, że wzrost udziału energii ze źródeł odnawialnych musi odbywać się w odpowiednim tempie, żeby ograniczyć gwałtowny wzrost cen detalicznych energii elektrycznej i chronić konkurencyjność przedsiębiorstw.

źródło: wnp.pl


Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót