Porównaj oferty

6 maj 2014

Prąd - baza wiedzy

Polacy nie są energetycznymi patriotami!

Jak Polacy zapatrują się na bezpieczeństwo energetyczne kraju i liberalizację sektora gazu? Takie pytanie zadał sobie portal OptimalEnergy.pl przygotowując raport dotyczący wiedzy społeczeństwa na temat rynku gazu w Polsce. Jak pokazały odpowiedzi ankietowanych, Polacy nie są energetycznymi patriotami, a głównym kryterium wyboru dostawcy gazu nie jest pochodzenie surowca, a jego cena. Kierowanie się przede wszystkim względami finansowymi jest spowodowane głównie wysokimi opłatami za ogrzewanie gazem.

Wróć do: Aktualności Polacy nie są energetycznymi patriotami!

Co z tą liberalizacją?

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej Polska rozpoczęła proces liberalizacji rynku gazu, co ma umożliwić zmianę sprzedawcy paliwa gazowego, a w konsekwencji większą konkurencyjność. Obecnie oferty sprzedawców są kierowane przede wszystkim do dużych odbiorców przyłączonych do sieci dystrybucyjnych (grupy taryfowe W-4 i wyższe). Wprowadzono także tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży gazu przez PGNiG na giełdzie towarowej. Pierwsze oferty sprzedaży gazu dla klientów indywidualnych pojawiły się w drugiej połowie kwietnia. Z biegiem czasu aktywność sprzedawców z pewnością będzie rosła. – Branża energetyczna jest bardzo specjalistyczna, przez co trudno zrozumiała dla przeciętnego odbiorcy – mówi Łukasz Czekała, Project Manager z OptimalEnergy.pl. – Postanowiliśmy sprawdzić, co przeciętny Polak tak naprawdę wie o liberalizacji rynku gazu i zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw w Polsce. I tak na przykład badanie pokazało, że aż 81% Polaków uważa, że kraj powinien być samowystarczalny energetycznie. Jednocześnie istnieją rozbieżności dotyczące tego, kto powinien zapewnić takie bezpieczeństwo, choć większość badanych (72%) za właściwe do tego instytucje uznaje jednostki rządowe. Znaczny odsetek badanych, bo aż 49% z nich, odpowiedzialnością za zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego obarcza bezpośrednio polityków, a niewiele mniej, bo 45% wskazuje koncerny energetyczne. Jedynie co dziesiąty z ankietowanych uważa, że zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego leży w gestii instytucji pozarządowych.

Wiedza jest ale mitów wciąż wiele

Podstawowy problem to fakt, że temat liberalizacji rynku gazu nie funkcjonuje w świadomości obywateli – mówi Wojciech Jakóbik, Redaktor Naczelny serwisu Biznes Alert. – Jedynie 16% z nich chce skorzystać z możliwości zmiany sprzedawcy gazu, a tylko połowa w ogóle jest jej świadoma. Tymczasem 1/3 badanych uważa, że uwolnienie cen surowca obniży je. Wzrost jego ceny zakłada 28 procent ankietowanych. Ważną kwestią poddaną badaniu jest ocena wpływu obecnej sytuacji geopolitycznej na dostawy gazu do gospodarstw domowych. Zdaniem 63% badanych wydarzenia na arenie międzynarodowej oddziałują na dostawy gazu, a według prawie połowy z nich ich skutkiem będzie wzrost cen. Zaledwie 3% ankietowanych spodziewa się obniżek.

Polski gaz tak, ale tani

Co ciekawe, Polacy nie są skłonni zapłacić więcej za gaz, jeśli pochodziłby on ze źródła krajowego –wyjaśnia Łukasz Czekała z OptimalEnergy.pl. – Świadczy to o tym, że głównym kryterium wyboru sprzedawcy gazu jest jego cena, a nie pochodzenie. Mimo wszystko nie powinno to być zaskakujące, bo dla wielu osób koszty gazu, szczególnie gdy służy on do ogrzewania domu, są tak wysokie, że na pierwszy plan wysuwa się interes finansowy. Zaledwie 21% badanych byłoby gotowych zapłacić więcej za polski gaz, ale tylko o 20%. Zatem z jednej strony Polacy wiedzą, jak ważna jest samowystarczalność energetyczna kraju, ale jeśli sami mieliby działać na jej rzecz, co wiązałoby się z dodatkowymi nakładami finansowymi, nie są temu przychylni. Kolejnym kontrowersyjnym wnioskiem wynikającym z badania jest fakt, że połowa badanych nie wie o możliwości zmiany sprzedawcy gazu. Świadomość takiej ewentualności ma jedynie 37% Polaków, a zaledwie 16% to planuje. Tymczasem, 17% wie o alternatywie, ale mimo to nie zamierza z niej skorzystać. Ponadto, 13% badanych jest przekonanych, że w Polsce nie można w ogóle zmienić dostawcy gazu.

Plany na przyszłość? Informowanie!

Przeprowadzone badanie pokazało, że społeczeństwo jest w pewnym zakresie zaznajomione z tematem rynku gazu w Polsce, jednak wciąż w społecznej świadomości funkcjonuje wiele błędnych przekonań związanych z tym zagadnieniem – dodaje Łukasz Czekała z Optimal Energy. – Uzyskane wyniki unaoczniły szczególną niewiedzę w zakresie liberalizacji sektora gazu i skutków takiego działania. Wśród odpowiedzi respondentów dominują mity na temat liberalizacji rynku gazu, choć zdarzają się też trafne wnioski, jak choćby to, że pozytywnym skutkiem liberalizacji będzie dywersyfikacja dostaw gazu do Polski. – Badanie Optimal Energy pokazuje ważne zjawiska jeśli chodzi o postrzeganie liberalizacji sektora gazowego w Polsce przez społeczeństwo – podsumowuje Wojciech Jakóbik z Biznes Alert. – Polacy mają jednak generalną świadomość, że to od mądrej polityki rządu zależy w głównej mierze bezpieczeństwo energetyczne w sektorze gazowym (72% ankietowanych). Miejmy zatem nadzieję, że Warszawa będzie na bieżąco koordynować liberalizację rynku gazu ziemnego tak, aby odbyła się ona z korzyścią dla klientów oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Wyniki raportu dostępne są tutaj

Sprawdź wyniki wcześniejszych raportów o rynku energii w Polsce


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić