Porównaj oferty

18 gru 2013

Prąd - baza wiedzy

Gaz droższy? Cena energii spadnie.

Wczoraj minął termin ogłoszenia nowych taryf na energię elektryczną i gaz, jeśli miałyby obowiązywać od początku przyszłego roku. Według ekspertów ceny taryf na energię elektryczną mogą nieznacznie spaść, a na gaz prawdopodobnie nieznacznie wzrosną lub pozostaną bez zmian. To pierwsza ważna decyzja URE po tym, jak Marek Woszczyk ustąpił z funkcji prezesa.

Wróć do: Aktualności Gaz droższy? Cena energii spadnie.

Z tego artykułu dowiesz się

Eksperci ds. energetyki spodziewali się obniżki cen energii elektrycznej. Jest to związane z tym, że w ciągu ostatnich kilku lat ceny energii na rynku hurtowym spadły o ponad 20%, co powinno skutkować, że ta cena również przeniesie się na obniżkę cen taryf dla odbiorców końcowych.

Firmy chcą obniżek

W Urzędzie Regulacji Energetyki leżały wnioski taryfowe czterech dostawców, z których aż trzech wnioskowało o obniżenie cen energii o ok. 6 proc. dla taryf z grupy G (dla odbiorców indywidualnych). Ostateczna decyzja URE da nam pewność, że z początkiem stycznia, średni spadek płatności wyniesie 2,5 % na rachunkach odbiorców grup taryfowych G. W przypadku stawek opłat dystrybucyjnych spodziewano się z kolei utrzymania ich na dotychczasowym poziomie, ewentualnie nieznaczną korektę o poziom inflacji, czyli 1-2 proc. Regulator zatwierdził zatem taryfy operatorom systemów dystrybucyjnych: Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, RWE Operator oraz PGE Dystrybucja. Taryfy dystrybutorów zgodnie z oczekiwaniami wzrosną więc średnio o 3,1 %, przy czym stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną o ok. 2,1 proc. Wzrost stawek dystrybucyjnych wynika z potrzeby utrzymywania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej oraz wyższej niż ostatnio opłaty przejściowej, która związana jest z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych zawartych z wytwórcami energii elektrycznej na sprzedaż mocy i energii elektrycznej, jak również z koniecznością modernizacji infrastruktury energetycznej. Jednocześnie w nowych taryfach dystrybucyjnych obniżono, od około 53 proc. do około 66 proc. stawki opłat za przyłączenie do sieci, w zależności m.in. od operatora oraz rodzaju przyłącza (napowietrzne lub kablowe).

Przyjęte rozwiązania

W przypadku energii elektrycznej obniżka cen taryf na poziomie 6-7 proc., może 5-7 proc., nie byłaby racjonalna, zatem podniesione stawki dystrybucyjne wyrównały poziom spadku cen taryf w ostateczności do 2,5%. 17 grudnia był również granicą czasową dla ogłoszenia nowych taryf gazowych. Pierwszą propozycję przedstawioną przez PGNiG ówczesny prezes URE Marek Woszczyk odrzucił i wezwał spółkę do korekty. PGNiG był stratny, próbował podnieść ceny gazu, ale za pierwszym razem się nie udało. Teraz jednak obowiązki prezesa URE pełni wiceprezes Maciej Bando. Średnia zmiana cen i stawek w zatwierdzonych nowych taryfach gazowych wynosi 1,5 proc., tj. poniżej planowanego poziomu inflacji na rok 2014. Zatwierdzone taryfy oparte są bowiem o nowe zasady kształtowania cen i stawek opłat wprowadzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi (Dz. U. z 2013 r., poz. 820). Zgodnie z tym rozporządzeniem konieczne oprócz dotychczasowych kosztów (tj. kosztów pozyskania gazu ze wszystkich źródeł oraz kosztów utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu) stało się uwzględnienie w cenach dodatkowo kosztów zakupu usługi przesyłowej na wejściu do systemu przesyłowego, jak również kosztów magazynowania gazu na potrzeby wyrównania jego nierównomiernego poboru w trakcie roku, co zapewni bezpieczeństwo zaopatrzenia i stabilność dostaw.
źródło: ure.gov.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (1 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić