Porównaj oferty

16 gru 2013

Prąd - baza wiedzy

Infrastruktura energetyczna narażona na straty

10 grudnia sygnatariusze Memorandum zainicjowanego przez prezesów urzędów regulacyjnych UKE, URE i UTK w sprawie przeciwdziałania kradzieżom i dewastacji infrastruktury powołali do życia Fundację, której celem będzie podniesienie świadomości i zwiększenie zaangażowania społeczeństwa przeciwko wszechobecnym kradzieżom i dewastacjom infrastruktury telekomunikacyjnej, energetycznej i kolejowej.

Wróć do: Aktualności Infrastruktura energetyczna narażona na straty
Często za przerwy w dostawie energii elektrycznej, brak sygnału w słuchawce telefonicznej, czy opóźnienia pociągów obwiniamy dostawcę, przewoźnika czy operatora. Nierzadko nie jest to jednak wina żadnego z nich. Przyczyna jest bowiem bardzo prosta. Złodzieje i chuligani praktykują kradzieże i dewastacje infrastruktury, z której korzysta energetyka, kolej, telekomunikacja.

Problem na dużą skalę

Ten problem w Polsce, nie jest tylko problemem firm odpowiedzialnych za jej utrzymanie, ale przede wszystkim problem dla klientów, gdyż kradzieże i dewastacja, powodują przerwy w świadczeniu usług i często doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji, które w skrajnych przypadkach mogą przyczynić się do utraty zdrowia i życia. Ubiegłoroczny bilans kradzieży i dewastacji jest zaskakujący. Codziennie bowiem zarejestrowaną jakąś kradzież lub dewastację. Tylko z tych powodów w ubiegłym roku opóźnionych było ponad 8,3 tysiąca pociągów pasażerskich i 1,4 tysiąca towarowych. To oznacza, że niemal milion pasażerów i setki tysięcy ton towarów nie dotarły na miejsce o czasie. Złodzieje i wandale, za kilka złotych zysku ryzykują swoim życiem i narażają na niebezpieczeństwo osoby postronne. Ostateczny bilans to zatem 10 tysięcy opóźnionych pociągów, kilkugodzinne przerwy w dostawach energii, utrudnienia w łączności oraz wielomilionowe straty.

Wysokość strat

W same tylko pierwszej połowie 2013 roku doszło do 6 tysięcy przypadków kradzieży i dewastacji infrastruktury. Odtworzenie strat już pochłonęło ponad 28 milionów złotych. Natomiast w całym ubiegłym roku straty z tego tytułu wyniosły niemal 65 milionów złotych. Gdzie kradną i niszczą najwięcej ? Z badań wynika, że w pierwszej połowie 2013 roku, najwięcej przypadków kradzieży i dewastacji infrastruktury Policja zanotowała na Śląsku. W tym czasie doszło bowiem do ponad 1100 przypadków kradzieży, powodując straty, wyceniane na 2 miliony złotych. Mimo pozycji lidera, Śląsk cieszy się też największym spadkiem przypadków kradzieży w porównaniu z rokiem 2012. Spadek ten szacuje się na poziomie 38%. Niepokojący wzrost kradzieży zanotowany z kolei został na terenie województwa dolnośląskiego. W porównaniu z rokiem ubiegłym liczba zdarzeń zwiększyła się o ponad pół tysiąca.

Działania przeciw szkodnikom

Memorandum w sprawie przeciwdziałania kradzieżom i dewastacji infrastruktury, powstało z inicjatywy trzech urzędów regulacyjnych: Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Urzędu Transportu Kolejowego, która połączyła przedsiębiorców z sektorów telekomunikacyjnego, energetycznego i kolejowego. 29 października 2013 r. projekt połączył reprezentantów trzech sektorów technologicznych i został włączony do katalogu działań realizowanych pod nazwą „Razem bezpieczniej” w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i zachowań aspołecznych. Rusza również Fundacja na rzecz przeciwdziałania kradzieży i dewastacji infrastruktury pod nazwą Niezłomni - Ochrona Infrastruktury. 10 grudnia tego roku NETIA, Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej, Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu, Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (zrzeszające przedstawicieli branży energetycznej) oraz Orange Polska podjęły inicjatywę i stworzyły fundację. Deklarację przystąpienia do nowo założonej Fundacji złożyli także Sygnatariusze Memorandum przeciw kradzieżom i dewastacji infrastruktury. W wykrywaniu kradzieży mogą pomóc liczniki nowej generacji. Nowe liczniki prądu w Polsce pozwalają na zdalny odczyt parametrów sieci przez co w bardzo szybki sposób można zidentyfikować problem.

Podstawowym zadaniem Fundacji będzie zwiększenie zaangażowania samorządowych i publicznych instytucji oraz podniesienie świadomości społeczeństwa przy ścisłej współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, w zwalczaniu zjawiska kradzieży i dewastacji infrastruktury. Zarówno Memorandum, jak i Fundacja zachęcają wszystkich zainteresowanych do podejmowania wspólnych działań w zakresie ochrony infrastruktury. Wszyscy cierpimy za głupotę innych, ale wcale nie musimy się tym godzić. Brak ingerencji to przyzwolenie na takie zachowanie.

źródło: ure.gov.pl


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić