Porównaj oferty

8 paź 2013

Prąd - baza wiedzy

Firmy telekomunikacyjne sprzedają energię

Spółki telekomunikacyjne w Polsce mają świetnie funkcjonujący marketing, sprzedaż i obsługę dla wielomilionowej bazy klientów. Są zatem bardziej zaawansowane w pozyskiwaniu klientów niż grupy energetyczne. Dlatego też telekomunikacja stała się dobrym potencjalnym partnerem dla energetyki, mogącym pomóc jej w sprzedaży energii.

Wróć do: Aktualności Firmy telekomunikacyjne sprzedają energię

Jerzy Kalinowski, partner i szef dobrze prosperującej grupy doradczej w sektorze nowych technologii, telekomunikacji oraz mediów w Europie Wschodniej i Centralnej twierdzi, że obie strony są swoimi największymi klientami .
Tzw. telekomy są jednymi z głównych konsumentów energii elektrycznej . Dla obniżenia swoich kosztów dążą do zawierania atrakcyjnych kontraktów z grupami energetycznymi, aby zapewnić sobie jak najkorzystniejsze warunki zakupu energii elektrycznej. Z drugiej strony również największe grupy energetyczne, które zatrudniają tysiące rozproszonych po całym kraju pracowników są dużymi odbiorcami usług telekomunikacyjnych i im także zależy na uzyskaniu korzystnych warunków zakupu usług telekomunikacyjnych.
Pojawia się także podobieństwo procesów transformacji biznesowej, które zachodzą obecnie w Grupie Kapitałowej PGE czy innych dużych polskich spółkach energetycznych w odniesieniu do procesu restrukturyzacji , który narodowy operator jakim jest Telekomunikacja Polska przechodziła jakiś czas temu.

  • W telekomunikacji poprawę efektywności działania wymusiła rzeczywista walka o klienta, która ma de facto miejsce już od ponad 15 lat, od momentu narodzin konkurencji w telefonii komórkowej - dodaje Jerzy Kalinowski.

Stąd też spółki telekomunikacyjne mają dziś o wiele lepiej funkcjonujący marketing, sprzedaż i obsługę klienta dla wielomilionowej bazy klientów. Każdy operator sieci komórkowej ma ponad 1000 punktów obsługi klienta na terenie całego kraju. Tak powszechnej obecności z punktu widzenia dostępu do klienta nie mają niestety jeszcze grupy energetyczne, które są zlokalizowane w tych obszarach Polski, w których istniały ich fizycznie spółki, na bazie których rozbudowano te grupy.
Nie dziwi więc zainteresowanie grup energetycznych współpracą z operatorami telekomunikacyjnymi, którzy wykorzystując swoja ogólnopolską sieć sprzedaży mogą zaoferować własnym klientom, tak biznesowym jak i indywidualnym, sprzedaż usług energii elektrycznej .

Korzyści ze sprzedaży prądu przez sprzedawców usług telefonicznych

Korzyści z tej współpracy będą obustronne. Grupy energetyczne oczywiście zyskają dostęp do rozbudowanych ogólnopolskich sieci sprzedaży, a firmy telekomunikacyjne zapewnią sobie dodatkowe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej. Telekomy, na całym świecie szukają nowych obszarów rozbudowy swej działalności i dodatkowych źródeł przychodów. Powszechne jest ich zainteresowanie usługami bankowości mobilnej, więc czemu nie dołączyć do oferowanych usług sprzedaży energii ?

Firmy telekomunikacyjne nie staną się oczywiście potentatami na rynku energetycznym i przychody ze sprzedaży energii będą raczej stanowić tylko pewną część ich przychodów. Wyzwaniem będzie jednak w tym przypadku fakt, że w odróżnieniu od zmiany operatora telekomunikacji klienci w szczególności indywidualni nie są przyzwyczajeni do zmian dostawcy energii elektrycznej.
Trzej główni operatorzy telekomunikacyjni w Polsce przygotowują wspólnie ze spółkami energetycznymi swoje plany strategii odsprzedaży energii elektrycznej.

Orange Polska i PGE nawiązały współpracę

W lutym tego roku Orange Polska i PGE Polska Grupa Energetyczna podpisały umowę o współpracy. W ramach której oferują wzajemnie własne produkty i usługi w swoich sieciach sprzedaży. Podobne porozumienie w marcu podpisała także grupa Tauron Polska Energia z T Mobile. W chwili podpisywania porozumienia firmy zapowiedziały, że pierwsze wspólne produkty powinny być dostępne dla klientów jeszcze roku 2013. Nad wspólną ofertą pracują również Polkomtel, operator sieci Plus, z Zespołem Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK). Nie bez znaczenia pozostaje także inny obszar potencjalnej współpracy firm telekomunikacyjnych i energetycznych, jakim mogą być Inteligentne liczniki i inteligentne sieci energetyczne. Zbudowanie inteligentnych sieci energetycznych, które pozwoli optymalizować cały system zużycia energii oraz powszechnie wykorzystać możliwości produkcji energii elektrycznej nawet przez bardzo małych producentów, wymaga istnienia nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej, która połączy razem wszystkie te inteligentne urządzenia w sieci energetycznej z całej Polski.
Źródło: Portal WNP


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (3 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić