Porównaj oferty

26 lis 2014

Prąd - baza wiedzy

Konieczność taniej energii według Jana Kulczyka podczas międzynarodowego szczytu Atlantic Council Energy and Economic Summit

Jak podaje portal wnp.pl Integracja Europy jest niemożliwa bez integracji gospodarczej. Strategicznym celem Unii Europejskiej musi być przede wszystkim obniżenie cen energii, tak aby europejska gospodarka mogła być konkurencyjna wobec amerykańskiej, chińskiej i afrykańskiej.

Wróć do: Aktualności Konieczność taniej energii według Jana Kulczyka podczas międzynarodowego szczytu Atlantic Council Energy and Economic Summit

Atlantic Council Energy and Economic Summit

Swoją opinię na temat integracji Europy pod względem energetycznym wypowiedział Jan Kulczyk podczas międzynarodowego szczytu Atlantic Council Energy and Economic Summit, który odbył się w Stambule. To prestiżowe wydarzenie odbyło się również z udziałem wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena oraz czołowych przedstawicieli 40 krajów świata. Okazja do wyrażenia opinii była zatem wyjątkowo dobra. Wspólnie rozwijając energetykę odnawialną i łącząc potencjał Europy Zachodniej, Środkowej oraz Wschodniej, poprzez integrację z systemem Ukrainy, najszybciej i najefektywniej podniesie się konkurencyjność i bezpieczeństwo energetyczne Europy. Na potrzeby spotkania powstał także raport "The Completion of Europe - From the North South Corridor to Energy, Transportation and Telecommunications Union" opisujący koncepcję budowy Korytarza Północ-Południe, jako zintegrowanej infrastruktury energetycznej, transportowej i telekomunikacyjnej łączącej Europę.

Raport "The Completion of Europe - From the North South Corridor to Energy, Transportation and Telecommunications Union

Wnp.pl opisuje co zawiera raport. Przedstawia on koncepcję Korytarza Północ- Południe jako sieci infrastruktury energetycznej, transportowej i telekomunikacyjnej łączącej Morze Bałtyckie z Adriatykiem i Morzem Czarnym, która stanowi realne gospodarcze zjednoczenie Europy Środkowej i Wschodniej z Europą Zachodnią. Negatywne skutki braku tej integracji najdotkliwiej odczuwane są dziś w sektorze energetycznym. Europa Środkowa to zbiór krajowych rynków energetycznych, które nie są ze sobą właściwie połączone, co stanowi źródło ryzyka w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii, a niedostateczna dywersyfikacja rynków gazu i monopolistyczne praktyki cenowe prowadzą również do naliczania wyższych cen w porównaniu do rynku Europy Zachodniej, który cechuje większe zróżnicowanie i płynność.

Cele Korytarza Północ-Południe

Wnp.pl podaje strategiczne cele Korytarza Północ-Południe, są następujące: Po pierwsze to: integracja gospodarcza: Korytarz Północ-Południe ma stanowić rozbudowaną sieć gazociągów i linii elektroenergetycznych, autostrad i linii kolejowych, a także łączy telekomunikacyjnych, biegnących od wybrzeża Morza Bałtyckiego w Polsce, przez Czechy, Słowację i Węgry, aż do wybrzeża adriatyckiego w Chorwacji. Jego boczne odnogi mają przebiegać przez kraje nadbałtyckie i Bałkany, sięgając aż do Mołdawii, Ukrainy i Turcji; Po drugie bezpieczeństwo energetyczne: Terminale LNG oraz sieć gazociągów i ropociągów, a także sieci elektroenergetyczne w ramach Korytarza Północ-Południe mają zapewnić zróżnicowanie źródeł energii dla wszystkich krajów Europy Środkowej. Korytarz jest również kluczem do stworzenia jednolitego europejskiego rynku energii, który będzie gotowy na przyjęcie dostaw ropy naftowej, gazu i energii elektrycznej od dużej liczby dotychczasowych i potencjalnych dostawców; Po trzecie konkurencyjność i stabilność europejskiej gospodarki na rynkach globalnych: Realizacja projektu to szansa na poprawienie konkurencyjności i stabilności gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej dzięki zbudowaniu odpowiedniej infrastruktury, która zapewni Europie możliwość skutecznego konkurowania z innymi gospodarkami na świecie; Po czwarte korytarz to istotny wkład w realizację założeń europejskiej polityki klimatycznej: Budowa jednolitego rynku opartego na zintegrowanej i wydajnej infrastrukturze to klucz do realizacji celów europejskiej polityki klimatycznej i zbudowania niskoemisyjnej gospodarki; Celem analizy jest stworzenie ram koncepcyjnych, które umożliwią decydentom politycznym po obu stronach Atlantyku wypracowanie niezbędnego kapitału politycznego i środków finansowych niezbędnych do wznowienia tego strategicznego przedsięwzięcia. Przy wsparciu ze strony Unii Europejskiej oraz politycznemu zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych, koncepcja budowy Korytarza Północ-Południe może stać się rzeczywistością w perspektywie najbliższych pięciu lat. Jak jednak będzie i czy w ogóle dojdzie do jakiejkolwiek współpracy, zobaczymy w najbliższej przyszłości.

źródło: wnp.pl


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić