Porównaj oferty

8 sty 2014

Prąd - baza wiedzy

IRL Polska wkracza na polski rynek

Rosyjska grupa energetyczna IRL zacznie wkrótce działalność operacyjną w Polsce. Na razie na rynku hurtowym, z czasem i detalicznym Urząd Regulacji Energetyki przyznał spółce od 9 stycznia koncesję na obrót energią pod nazwą firmy IRL Polska, którą poprzez litewską firmę Inter RAO Lietuva kontroluje rosyjski gigant Inter RAO.

Wróć do: Aktualności IRL Polska wkracza na polski rynek

Z tego artykułu dowiesz się

Przez najbliższy rok spółka chce się rozwijać i umocnić swoją pozycję przede wszystkim na rynku hurtowym oferując na rynku produkty zarówno spotowe jak i terminowe. Zainteresowanie firmy padło też na chęć udziału w rynku finansowym, który planuje tworzyć Towarowa Giełda Energii.

Oferta sprzedawcy

Na początku swej działalności na rynku polskim spółka zajmie się sprzedażą prądu zakupionego od tutejszych firm. W dalszej perspektywie, tzn. po uruchomieniu połączeń energetycznych między Polską i Litwą, spółka zamierza rozszerzyć zakres funkcjonowania o import i eksport energii elektrycznej. W perspektywie niedalekiej przyszłości tj. 2016 roku planuje też uruchomienie usług dla klientów detalicznych. Pewne działania prowadzące do tego będą prowadzone już wcześniej. Zagraniczna spółka twierdzi, że polski rynek energetyczny nie jest jeszcze w pełni nasycony, nie powinno być więc problemu ze znalezieniem miejsca także dla tej firmy.

Historia firmy

IRL Polska została utworzona już w październiku 2012 r. jako element rozwoju działalności grupy w regionie. Jej litewska spółka matka notowana jest na GPW od grudnia 2012 r. Głównym dotychczasowym rynkiem zbytu Inter RAO Lietuva – oprócz Litwy – są Łotwa, Estonia i Białoruś. Firma zadecydowała zatem, że czas wejść na rynek polski. Sprzedawany prąd firma importuje z Rosji. Podstawą są długoterminowe umowy (obowiązujące do 2020 r.) z wiodącym akcjonariuszem. W roku 2011 niemal 94,5 proc. sprzedanej energii kupiono właśnie od Inter RAO UES, notowanej na rosyjskiej giełdzie Micex i wpisanej na listę strategicznych przedsiębiorstw Federacji Rosyjskiej. Być może nowa spółka wprowadzi pewne zmiany na polskim rynku energii i stanie się wiodącym sprzedawcą. Wszystko zależy od tego, co będzie miała do zaoferowania i na jakich warunkach.
źródło: irlpolska.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

3.71 (7 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić