Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Godzina dla Ziemi – dziś zróbmy coś dla planety
Ocena 5/5 (1 głosy/ów)

Godzina dla Ziemi – dziś zróbmy coś dla planety

Dziś o godz. 20.30 wszyscy chętni uczestnicy akcji Godzina dla Ziemi na 60 minut zgaszą światło. Głównym zadaniem akcji według ekologów z WWF jest uświadomienie społeczeństwu, że wszyscy możemy i powinniśmy dbać o środowisko. W wydarzeniu zadeklarowało udział blisko 160 państw i 7 tys. miast.

10.webp
W tym roku w akcji weźmie udział rekordowa liczba polskich miast. W piątkowe popołudnie aż 73 aglomeracje (czyli o 13 więcej niż w 2013 r.) deklarowały, że w sobotę 29.03 wieczorem zgaszą oświetlenie na swych charakterystycznych obiektach i budynkach, które tak naprawdę wykorzystują oświetlenie dla ozdoby.

Gdzie będzie ciemno?

W mroku mają się zatem pogrążyć takie obiekty jak: Arkady Wrocławskie czy Sky Tower; w Krakowie będą to m.in. Kościół Mariacki, Kopiec Kościuszki oraz wieża ratuszowa; w Gdańsku - Złota Brama, Dwór św. Jerzego; w Katowicach oczywiście słynny Spodek, a w Warszawie - Teatr Wielki, Stadion Narodowy czy Pałac Kultury i Nauki. Do akcji w tym roku włączyła się również administracja publiczna. Światła zgaszone zostaną w budynkach działalności publicznej m.in. w budynkach ministerstw środowiska, finansów, rolnictwa czy infrastruktury i rozwoju. Na całym świecie uczestnictwo w akcji zadeklarowało 158 państw i ok. 7 tys. metropolii. W tym dniu już od kilku lat gaśnie Wieża Eiffla w Paryżu, londyński Big Ben czy Sydney Opera House.

Przydatna inicjatywa

"Godzina dla Ziemi” ma znaczenie przede wszystkim symboliczne i ma uświadomić człowiekowi, że wszyscy powinniśmy dbać o środowisko na co dzień i możemy to robić nie bez większych wyrzeczeń. Chodzi np. o gaszenie niepotrzebnego oświetlenia bądź wyłączanie urządzeń ze stanu czuwania. Ale nie tylko w ten sposób możemy chronić planetę. Warto promować mądrzejsze korzystanie z papieru, np. poprzez ustawienie w drukarce dwustronnego drukowania, co przyczyni się do mniejszego wyrębu lasów, czy promowanie korzyści z funkcjonowania spalarni śmieci. Ekolodzy wspólnie zachęcają do zarejestrowania się na stronie: www.godzinadlaziemi.pl. Do piątkowego popołudnia zarejestrowało się niemal 80 tys. osób, prawie o 20 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Rejestrujący się otrzymują link oraz kod do specjalnej aplikacji na smartfony i komputery, która podpowiada, co można zmienić w życiu codziennym, aby być mniejszym obciążeniem dla środowiska. Podobnie jak w zeszłych latach akcję w Polsce wspierają znane osoby, a także władze miasta. W Warszawie rowerzyści mogą się spodziewać 100 nowych stojaków rowerowych, co zapowiedziały władze, jeśli liczba zarejestrowanych przekroczy 10 tysięcy. "Godzinę dla Ziemi" po raz pierwszy zorganizowano 7 lat temu w Sydney.
Źródło: www.gramwzielone.pl

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót

Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Bądź pierwszy który doda komentarz.