Strona główna > Aktualności > Prąd 2023 > Ceny energii będą rosnąć

Ceny energii będą rosnąć

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Jak podaje Rzeczpospolita wkrótce wzrosną ceny energii dla odbiorców końcowych. Przyczyną podwyżek mają być nadchodzące zmiany w sektorze energetyki, do których zaliczyć trzeba przede wszystkim budowę nowych jednostek wytwórczych.
Spis treści - z tego artykułu dowiesz się:
Ceny energii będą rosnąć
Rzeczpospolita powołuje się na analizy Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE). Tania energia według instytutu jest niemożliwa. Energetyka wymaga inwestycji poczynając od najniższych szczebli (stacji transformatorowych, linii) do największych inwestycji w nowe elektrownie i bloki wytwórcze. Prezes Instytutu Maciej Bukowski twierdzi, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat cena energii wzrośnie dwukrotnie i nie pomogą tu ani odnawialne źródła energii, ani proponowany miks energetyczny. Energetyka ma problemy i niestety jak można się tego było spodziewać przełoży je na odbiorców końcowych.

Złe prognozy

Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych prognozuje ponadto, że wkrótce koszt wytworzenia energii z elektrowni węglowej będzie się równać z kosztem produkcji energii wiatrowej. Dziś koszty wytworzenia energii w zł/MWh z elektrowni wiatrowej wynosi około 300, natomiast z elektrowni węglowej poniżej 200. Nie wiadomo jednak, czy instytut w swoich rozważaniach wziął pod uwagę handel emisjami CO2, ponieważ gdyby uwzględnić cenę za emisję dwutlenku węgla, cena za energię wyprodukowaną w energii węglowej wynosi już niemal 290 zł/MWh. Jedyną szansą na pozostawienie cen energii na stałym poziomie, lub nawet na obniżkę cen jest elektrownia atomowa, z której koszt wytworzenia energii jest obecnie najtańszy wśród wszystkich technologii i wynosi zaledwie 120 zł/MWh.
źródło: rp.pl

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka, w której skupiamy się na tematyce fotowoltaiki, prądu oraz gazu. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom

Powrót