Porównaj oferty

25 cze 2014

Prąd - baza wiedzy

Ceny energii będą rosnąć

Jak podaje Rzeczpospolita wkrótce wzrosną ceny energii dla odbiorców końcowych. Przyczyną podwyżek mają być nadchodzące zmiany w sektorze energetyki, do których zaliczyć trzeba przede wszystkim budowę nowych jednostek wytwórczych.

Wróć do: Aktualności Ceny energii będą rosnąć

Z tego artykułu dowiesz się

Rzeczpospolita powołuje się na analizy Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE). Tania energia według instytutu jest niemożliwa. Energetyka wymaga inwestycji poczynając od najniższych szczebli (stacji transformatorowych, linii) do największych inwestycji w nowe elektrownie i bloki wytwórcze. Prezes Instytutu Maciej Bukowski twierdzi, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat cena energii wzrośnie dwukrotnie i nie pomogą tu ani odnawialne źródła energii, ani proponowany miks energetyczny. Energetyka ma problemy i niestety jak można się tego było spodziewać przełoży je na odbiorców końcowych.

Złe prognozy

Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych prognozuje ponadto, że wkrótce koszt wytworzenia energii z elektrowni węglowej będzie się równać z kosztem produkcji energii wiatrowej. Dziś koszty wytworzenia energii w zł/MWh z elektrowni wiatrowej wynosi około 300, natomiast z elektrowni węglowej poniżej 200. Nie wiadomo jednak, czy instytut w swoich rozważaniach wziął pod uwagę handel emisjami CO2, ponieważ gdyby uwzględnić cenę za emisję dwutlenku węgla, cena za energię wyprodukowaną w energii węglowej wynosi już niemal 290 zł/MWh. Jedyną szansą na pozostawienie cen energii na stałym poziomie, lub nawet na obniżkę cen jest elektrownia atomowa, z której koszt wytworzenia energii jest obecnie najtańszy wśród wszystkich technologii i wynosi zaledwie 120 zł/MWh.
źródło: rp.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić