Porównaj oferty

Zielona energia w Polsce. Kto kupuje najwięcej prądu z OZE?

W Polsce dochodzi obecnie do transformacji energetycznej. Jej cel jest taki, aby tzw. zielona energia w Polsce była wytwarzana w coraz większej ilości. Obecnie dominująca rola węgla jako paliwa do produkcji energii elektrycznej jest niepodważalna. Rosnące jednak jego ceny, koszty związane z emisją CO2 czy chociażby prognozowane programy rządowe dot. fotowoltaiki mają na celu zwiększenie udziału produkcji energii elektrycznej w Polsce z OZE do dużo wyższego poziomu niż to ma miejsce obecnie.

Wróć do: Aktualności Zielona energia w Polsce. Kto kupuje najwięcej prądu z OZE?

Zielona energia w Polsce - fakty

W Polsce każdego roku zużywa się ponad 170 TWh (terawatogodzin) energii elektrycznej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 roku 14,1% wykorzystanej w Polsce energii elektrycznej pochodziła z Odnawialnych Źródeł Energii. To niewielki wzrost w stosunku do roku 2016, w którym wynosił on 13,6%. Produkcja prądu z OZE w Polsce w blisko 2/3 pochodzi z turbin wiatrowych. Zielony prąd jest produkowany przez:

 • Elektrownie wiatrowe - ok 61%
 • Spalanie biomasy - ok 22%
 • Elektrownie wodne - ok 11%
 • Biogazownie - ok 5%
 • Fotowoltaika - ok 1%

Widać wyraźnie, że dominującą rolę przy produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii odgrywa w Polsce wiatr. Wiemy już ile prądu jest produkowane. Sprawdźmy w takim razie jaka jest tzw. moc zainstalowana elektrowni. Czym jest moc zainstalowana? Jest to suma wszystkich urządzeń mogących produkować energię elektryczną. Wartości możemy analizować na podstawie typów elektrowni. Dzięki temu dowiemy się ile potencjalnie prądu możemy wytworzyć np. z wiatraków czy paneli fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne cena jest coraz bardziej atrakcyjna. Dla zobrazowania jak to wygląda w Polsce posłużymy się danymi dostępnymi na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych:

zielona energia w Polsce

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z powyższego wykresu:

 1. Dostępna w Polsce moc zainstalowana systematycznie rośnie. Wynika to z coraz większego zapotrzebowania na prąd w Polsce
 2. Największy wzrost mocy zainstalowanej w ciągu ostatnich lat widać w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii. W roku 2017 wynosi ona 6,3 GW

Wzrostowa tendencja dotycząca mocy zainstalowanych w Polsce będzie się utrzymywać. Należy pamiętać, że wzrost zużycia prądu w Polsce będzie stale postępował. Doskonale wiemy, że coraz większa liczba elektroniki jaka nas otacza w codziennym życiu wpływa na większe zapotrzebowanie. Zdecydowanie większy wpływ w przyszłości może mieć postępująca elektromobilność. Samochody elektryczne będą potrzebowały dużo energii. Rozwój pojazdów elektrycznych musi iść w parze z zapewnieniem dostatecznej ilości energii jaką będą potrzebowali użytkownicy elektrycznych aut.

Zielona energia dla Warszawy i innych miast

Pod hasłem: zielona energia zaczyna funkcjonować coraz więcej ofert czy też programów. Ich wspólnym mianownikiem jest zwiększanie świadomości obywateli o konieczności inwestowania w ekologiczne źródła energii, a także mówienie o tym jakie możliwości w zakresie ochrony środowiska daje wolny rynek energii elektrycznej. Jak się okazuje tych nie brakuje. Chodzi przede wszystkim o możliwość skorzystania z tzw. eko taryf. Zielona taryfa to przygotowana przez sprzedawców prądu oferta, w której ów sprzedawca zobowiązuje się do tego, że kupując na Towarowej Giełdzie Energię, która później zostanie nam odsprzedana pochodzić będzie tylko i wyłącznie z jednostek OZE. W tym momencie może pojawić się pytanie: jakim cudem firma zagwarantuje mi, że akurat w moim gniazdu będzie odbierana zielona energia? Odpowiedź brzmi: nie zagwarantuje. Wybór zielonej taryfy zobowiązuje sprzedawcę do tego, aby w ciągu obowiązywania umowy zakupił wykorzystaną przez nas ilość energii z jednostek OZE. Sprzedawca po swojej stronie będzie to bilansował. Efektem sprzedaży zielonych taryf będzie większy ich udział pokazany w raportach np. największych sprzedawców prądu w Polsce, które przedstawiamy w dalszej części. Hipotetycznie możemy założyć, że jeśli na zmianę oferty sprzedaży prądu z zieloną energią zdecyduje się tak dużo osób, że zabraknie w Polsce mocy wytwórczych to sprzedawcy będą musieli wstrzymać sprzedaż takiego produktu, bo dynamika przyrostu mocy wytwórczych z OZE (co pokazaliśmy na początku) jest niewielka. Na szczęście mamy jeszcze import z zagranicy, dzięki czemu nie musimy się obawiać o brak zielnej energii na rynku. Dobrym miejscem na wybór tzw. zielonej taryfy jest nasza porównywarka cen. Dostawcy prądu ranking zielonych taryf traktują bardzo poważnie dlatego znajdują się tam najlepsze na rynku oferty zakupu prądu z OZE.

Sprzedawcy prądu z zieloną energią

Jak wygląda struktura sprzedaży tzw. zielonej energii u konkretnych sprzedawców? Sprawdźmy na przykładzie tych największych. Poniżej prezentujemy strukturę zużycia paliw do produkcji energii elektrycznej w Polsce przez firmy Enea, Energa, Tauron, PGE oraz Innogy. Obowiązek sprawozdawczy w tym zakresie na sprzedawcach energii nakłada rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. Nr 93z 2007 r., poz. 623)

 • Struktura zużycia prądu w Enea

struktura paliw enea

źródło: https://www.enea.pl/struktura-zuzycie-efektywnosc


 • Struktura zużycia prądu w Energa

struktura paliw Energa

źródło: https://www.energa.pl/dla-firmy/struktura_paliw_2017

 • Struktura zużycia prądu w Tauron

struktura paliw Tauron

źródło: https://www.tauron.pl/tauron/o-tauronie/struktura-paliw

 • Struktura zużycia prądu w PGE

struktura paliw PGE

źródło: https://www.gkpge.pl/BIP/Struktura-paliw

 • Struktura zużycia prądu w Innogy

struktura paliw Innogy

źródło: https://www.innogy.pl/pl/~/media/Innogy-Group/Innogy/Polska/Dokumenty/O-Firmie/Publikacje-Struktura-Paliw/struktura-paliw-innogy-polska-sa-2017.pdf

Zielona energia jest najbardziej istotnym składnikiem w sprzedaży prądu w firmie Energa i wynosi 37,62%. Na przeciwległym biegunie znajduje się firma PGE z zaledwie 2,13% udziałem sprzedaży energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Zróżnicowanie udziałów OZE w strukturze sprzedanej energii jest bardzo duże. Przykład firmy Energa pokazuje jednak, że obecnie w Polsce można w znaczącym stopniu handlować zieloną energią.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić