Strona główna > Porady > Porownywarka cen pradu > Czy można zmienić dostawcę prądu ?

Czy można zmienić dostawcę prądu ?

12345

Ocena 0.0/5 (0 głosy/ów)

Czy można zmienić dostawcę prądu ?
Od kilku lat w Polsce, tak jak w innych krajach europejskich możemy zmienić sprzedawcę energii niezależnie od tego w jakiej grupie taryfowej jesteśmy rozliczani.


Czy można zmienić dostawcę prądu ?

Możliwość zmiany sprzedawcy prądu wiąże się ściśle z zasadą TPA „Third Party Access” (zasada dostępu stron trzecich). W skrócie rzecz ujmując zasada ta daje prawo odbiorcy energii do jej zakupu od dowolnie wybranego sprzedawcy energii. Kim w ogóle są trzy strony ?

Pierwszą stroną jest właściciel sieci, którego wg prawa polskiego zmienić nie możemy ponieważ jest on przypisany do konkretnego rejonu naszego kraju. Inaczej mówiąc pierwsza strona to dystrybutor, druga – odbiorca energii, czyli my, a trzecią stroną jest sprzedawca energii, którego to możemy wybrać sami. Zasada TPA jest jedną z podstawowych zasad, na której opiera się liberalizacja rynku energii.

 

Kto i od kiedy może zmienić sprzedawcę ?

Sprzedawcę może zmienić każdy. Nieważne, czy prowadzimy firmę, czy interesuje nas proces zmiany dostawcy w gospodarstwie domowym. Aktem prawnym, który określa zasady i warunki zaopatrywania odbiorców w energię przez przedsiębiorstwa energetyczne jest ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne. Zgodnie z art. 4j ust. 1 tej ustawy odbiorcy energii elektrycznej mają prawo zakupu energii od wybranego przez siebie sprzedawcy.Jednak wprowadzenie tego zapisu nie było równoznaczne z pełną swobodą jaką mamy teraz. Zasada TPA została zagwarantowana w art. 3 ust. 5 dyrektywy elektroenergetycznej, a dopiero od 1 lipca 2007 r. odbiorcy w gospodarstwach domowych nabyli uprawnienie zakupu energii od wybranych przez siebie sprzedawców. 

 

Ile razy można dokonać zmiany ?

Nie ma ograniczeń w liczbie dokonywanych zmian sprzedawcy energii elektrycznej. Za każdym razem, gdy jesteśmy niezadowoleni z usług lub stać nas na ponoszenie kar za zerwanie umowy możemy zmienić dostawcę energii. Częstość zmian ograniczona jest wyłącznie czasem trwania procedury zmiany sprzedawcy.

 

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu z ekspertami Optimal Energy, którzy chętnie pomogą i odpowiedzią na wszystkie pytania.

Tagi: zmiana dostawcy prądu,
Powrót

Powrót

Innowacyjna gospodarka
DOTACJE NA INNOWACJE
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2015 OPTIMALENERGY.pl
Unia Europejska