Porównaj oferty

14 lis 2013

Prąd - baza wiedzy

Nowe trendy związane z wsparciem dla Energetyki

Energetyka odnawialna w krajach UE nie była dotychczas preferowana przy systemach wsparcia. Unia pracuje obecnie nad utworzeniem nowych przepisów, w jakim kierunku pójdą natomiast polskie przepisy?

Wróć do: Aktualności Nowe trendy związane z wsparciem dla Energetyki
Komisja Europejska cały czas pracuje nad komunikatem w sprawie wewnętrznego, unijnego rynku energii elektrycznej i wsparcia dla poszczególnych technologii. Trudno jednak wybrać, które technologie zasłużyły na większe wsparcie, a które w ogóle. Według niemieckiej prasy dotychczasowe prace nie obyły się bez kontrowersji.

Możliwe dofinansowania dla energetyki

Nieoficjalnie mówi się, ze niemiecki dziennik dotarł do dwóch projektów raportu. Z jednego z nich dotyczącego roku 2011 wynika, że w krajach Unii z budżetów państwowych przeznaczono łącznie na inwestycje w energię odnawialną 30 mld euro, na elektrownie atomowe 35 mld euro, węglowe 26 mld euro, a gazowe tylko 14 mld euro. W sumie cały europejski sektor energetyczny dostał około 130 mld euro pomocy finansowej. Sam raport okazał się początkiem burzy unijnych urzędników. Kiedy bowiem okazało się, że konwencjonalne technologie dostają równie duże wsparcie finansowe jak technologie zielone, dane o poziomie wsparcia dla tych pierwszych (węglowych) postanowiono z projektu wykreślić. Przedstawiciele unijnego komisarza ds. energii wyjaśniali także na łamach gazety, że w dokumencie nigdy nie było pewnych, potwierdzonych danych, a tylko takie mogą znaleźć się w ostatecznej wersji. Informacje te wskazują jednak, że miejsce odnawialnych źródeł energii w unijnych systemach wsparcia finansowego nie jest do dzisiaj oczywistym tematem. Wsparcie dla OZE jest, ale jakie dokładnie i na jakich warunkach są ustalane poszczególne kryteria przydzielania funduszy poszczególnym sektorom energetyczny ?

Polityka energetyczna Polski

Również w Polsce nie ma do dzisiaj jasnych przesłanek, w jakim kierunku pójdą propozycje rządu. Na dzień dzisiejszy wiemy tyle, że odnawialne źródła energii mają być wspierane w trybie aukcyjnym, a pierwszego projektu przepisów w tej sprawie możemy się spodziewać już wkrótce. Jednak nawet bez gotowych zapisów polscy eksperci są pełni obaw. Jest tyle niewiadomych, a według informacji pojawiających się w mediach system aukcyjny wcale nie przedstawia się tak kolorowo, jakby chciał rząd.Przedstawione dotychczas założenia są bardzo ogólnikowe i ciągle się zmieniają. Trudno więc jednoznacznie określić jak po wejściu w życie będzie wyglądać system wsparcia OZE. Jednakże ustalenie jakiegokolwiek sytemu wsparcia, który będzie zawierał gwarancję jego obowiązywania przez określony czas będzie wobec tego co dzieje się obecnie w sektorze energetycznym znaczącym postępem. Od dwóch lat bowiem wiadomo, że dotychczasowy system ma zostać gruntownie zmieniony, co kryje się jednak pod pojęciem gruntowny, trudno oszacować. Rzeczywisty zakres zmian jak dotąd pozostaje nieznany. Wpłynęło to bardzo negatywnie na decyzje inwestycyjne, wyhamowując rozwój OZE.
Największym wyzwaniem dla autorów nowych regulacji będzie przygotowanie przepisów przejściowych, tak aby nie powodować dalszego wstrzymywania inwestycji i pozwolić rozpocząć pracę długo oczekujących projektów. I tak na przepisach przejściowych sektor OZE będzie musiał oczekiwać wejścia nowego systemu w życie.
źródło: Europarlament Europa

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić