Porównaj oferty

17 paź 2013

Prąd - baza wiedzy

Prąd w pakiecie z telefonami komórkowymi

Współpraca sieci telekomunikacyjnych z dostawcami energii elektrycznej zacieśnia się. Miliardowe inwestycje w szerokim zakresie czekają zarówno rynek telekomunikacyjny, jak i energetyczny. Aby ograniczyć te koszty, a w konsekwencji zaproponować konsumentom niższe ceny energii, czyli po prostu tani prąd obydwa sektory dbają o zwiększenie efektywności swoich działań i ustalenie szczegółów współpracy.

Wróć do: Aktualności Prąd w pakiecie z telefonami komórkowymi

Nie nowością jest dla wszystkich fakt, że zarówno na rynku telekomunikacyjnym jak i energetycznym, wymagane są w najbliższym czasie ogromne inwestycje. Wymagania klientów rosną. Konsumenci są coraz bardziej świadomymi uczestnikami rynku, co ma wpływ na poprawę warunków współpracy oferowanych zarówno ze strony zakładów energetycznych, jak i telekomów. Do obowiązków należących do rynku telekomunikacyjnego należy realizacja celów Europejskiej Agendy Cyfrowej, czyli doprowadzenie szybkiego Internetu do domu każdego Europejczyka, co jest powiązane ze stworzeniem systemu inteligentnych sieci oraz inteligentnego opomiarowania. Po stronie rynku energetycznego jest z kolei obowiązek montażu tych inteligentnych liczników czy oszczędzania energii i zwiększania świadomości obywateli w tym zakresie. Działania tych dwóch sektorów są ze sobą w zasadzie powiązane. Należy zatem poszukać właściwych możliwości współpracy i zastanowić się, czy jednocześnie jedni i drudzy przedsiębiorcy muszą dokonywać nakładów finansowych tak naprawdę na te same inwestycje.

Wzajemna nauka

Najważniejszym celem porozumienia z założenia ma być rozpoznanie barier na obu rynkach i podjęcie prób ich usunięcia. Takie postulaty zostały zawarte w Europejskiej Agendzie Cyfrowej oraz w dyrektywach Parlamentu Europejskiego.Wspólne przygotowanie oferty i przeprowadzanie inwestycji przez przedsiębiorstwa energetyczne i sektora ICT dadzą pozytywny efekt w postaci obniżenia kosztów nie tylko procesu cyfryzacji, którego ostatecznym beneficjentem będzie klient, jako odbiorca mediów energetycznych i teleinformatycznych. Spowodują również obniżenie kosztów użytkowania energii elektrycznej jako efekt wprowadzenia pewnego rodzaju novum na rynku. Regulatorzy podkreślą także, że chodzi tu przede wszystkim o ostatni etap dostarczania usługi końcowym klientom, zwykle najbardziej kosztowny. Chodzi tu o współdzielenie kosztów przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych i energetycznych przy doprowadzeniu łącza do domu konsumenta. W konsekwencji ma to zaowocować lepszą jakością energii, a nawet niższą ceną dla konsumenta .

Szersza współpraca sprzedawców prądu i firm telekomunikacyjnych

Jest też wiele innych obszarów, gdzie rynek telekomunikacyjny może korzystać z infrastruktury przesyłowej przedsiębiorców energetycznych. Jako przykład należy uwzględnić możliwość podwieszania swoich światłowodów na słupach energetycznych, co przyspieszy inwestycje. Tam, gdzie kopane są kanały technologiczne, również można skorzystać z możliwości współpracy. Z kolei przedsiębiorcy energetyczni mogą skorzystać ze świetnie opracowanych systemów billingowych, posiadanych przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a także z ich systemów obsługi klienta.Do realizacji celów agendy cyfrowej, inwestycje w Polsce muszą niestety sięgnąć 17-30 mld zł. Z kolei prezes URE Marek Woszczyk dodaje, że inwestycje operatorów energetycznych sieci dystrybucyjnych co roku wynoszą około 4-5 mld zł, zaś ostatni etap dostarczania usługi końcowym klientom stanowi około połowę tej kwoty. W ramach współpracy koszty te mogą zostać w znacznym stopniu zmniejszone, co przełoży się na zmniejszenie kosztów przerzuconych na klienta widocznych w opłatach abonamentowych. Tani prąd i usługi telekomunikacyjne są zatem możliwe. W ciągu najbliższych kilku tygodni komitet dostarczy konkretnych rozwiązań, także legislacyjnych. Należy więc uważnie śledzić, czy zmiana sieci komórkowej nie sprawi nam miłej niespodzianki w postaci korzystniejszych cen energii u współpracującego z nią dostawcy energii.

żródło: Gazeta Prawna


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

4.5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić