Porównaj oferty

2 lip 2013

Prąd - baza wiedzy

Nowe stawki opłat zatwierdzone przez Prezesa URE obniżają koszty związane z zakupem energii.

W dniu 1 lipca weszły w życie nowe stawki ze energię czynną dla gospodarstw domowych. Spółki energetyczne, które jeszcze podlegają regulacji przez Urzędu Regulacji Energetyki musiały wcześniej przedstawić stosowne dokumenty do zatwierdzenia proponowanych przez nich stawek.

Wróć do: Aktualności Nowe stawki opłat zatwierdzone przez Prezesa URE obniżają koszty związane z zakupem energii.

Tylko jedna spółka, która ma obowiązek przedstawiana taryf do zatwierdzenia przez Prezesa URE przy składaniu wniosku w pierwszym terminie obniżyła stawkę za kWh dla swoich odbiorców.

Taryfy sprzedawców na rok 2013. Sprzedawcy się odwołują

Pozostałe cztery podmioty - Enea, Energa, PGE oraz Tauron musiały odwoływać się od decyzji Prezesa, który ich propozycji nie przyjął, ponieważ nie przewidywały one obniżek cen dla gospodarstw domowych. Przy składaniu kolejnego wniosku, wszystkie wcześniej wymienione spółki zaproponowały obniżenie cen energii, które weszło w życie z dniem 1 lipca. Obecnie zatwierdzone stawki obowiązywać będą do końca bieżącego roku. Jak takie obniżki wpłyną na kondycję naszych budżetów domowych? Trzeba mieć świadomość, że obniżki cen jakie zatwierdziło URE odnoszą się do opłat naliczanych przez sprzedawcę energii. W praktyce oznacza to, że ok 4% spadek cen energii od sprzedawcy powoduje tak naprawdę, w odniesieniu do całego rachunku tylko 2% obniżkę. Tak niewielkie różnice powodują, że cały czas najbardziej atrakcyjne oferty na rynku posiadają sprzedawcy, którzy o klienta muszą zabiegać, ponieważ funkcjonują od niedawna i przede wszystkim niższą ceną za kWh energii elektrycznej chcą takiego klienta do siebie przyciągnąć. Według zapowiedzi p. Marka Woszczyka wraz z końcem roku planuje on kolejne obniżki ceny dla gospodarstw domowych. Jakiego rzędu i czy faktycznie one nastąpią okaże się już za pół roku.


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (4 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić