Porównaj oferty

4 paź 2014

Prąd - baza wiedzy

Dystrybucja, dystrybutor - słownik pojęć, czyli co każdy odbiorca energii elektrycznej wiedzieć powinie, aby czuć się bezpiecznie i pewnie na rynku energii

Kim jest dystrybutor energii elektrycznej i czym się zajmuje?

Wróć do: Aktualności Dystrybucja, dystrybutor - słownik pojęć, czyli co każdy odbiorca energii elektrycznej wiedzieć powinie, aby czuć się bezpiecznie i pewnie na rynku energii

Z tego artykułu dowiesz się

Dystrybutor energii to instytucja lub spółka odpowiedzialna za infrastrukturę przesyłową na pilnowanym przez siebie terenie, w skład której wchodzą m.in. linie przesyłowe, stacje transformatorowe, urządzenia pomiarowe. Na danym terenie wszystkich odbiorców obsługuje tylko jeden dystrybutor. Odbiorcy energii nie mają możliwości zmiany dystrybutora.

Dystrybutor energii - ogólnie

Najprościej mówiąc Dystrybutor - OSD - Operator Systemu Dystrybucyjnego, jest właścicielem kabla lub linii przesyłowej biegnących do naszej firmy lub domu z elektrowni poprzez punkty GPZ, odpowiada także za ciągłość dostaw, jakość prądu i dba o należyte odczyty liczników. Gdyby z jakichkolwiek przyczyn zabrakło nam prądu, za naprawę awarii odpowiedzialny jest właśnie dystrybutor energii. W Polsce mamy wielu dystrybutorów energii, ale do tych największych zaliczyć należy:
  • Enea S.A. Grupa kapitałowa
  • Tauron RWE Stoen oraz
  • RWE Operator
  • PGE (Polska Grupa Energetyczna)
  • Energa Operator S.A.
Działalność dystrybuotrów jest często podsumowywana w biuletynie URE, ten z 2013 roku dostępny jest na naszych stronach.
źródło: cire.pl

Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić