Porównaj oferty

respect energy reklama

Opłata handlowa za prąd - co to jest?

Jedną z wielu pozycji na rachunku za energię elektryczną poza ceną prądu wyliczoną według jego zużycia w okresie rozliczeniowym, jest tajemniczo brzmiąca opłata handlowa, której wysokość może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Niewiele osób wie jednak, że wybierając odpowiednią taryfę sprzedawcy prądu, mogą jej uniknąć. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na tym, czym jest opłata handlowa, od czego zależy jej wysokość oraz co należy zrobić, aby nie pojawiała się ona na fakturze za prąd.

Czym jest opłata handlowa?

Opłata handlowa to pozycja pojawiająca się na rachunkach za prąd u osób, które wybrały rynkową ofertę sprzedawcy prądu. W zależności od firmy, z którą zawarta jest umowa na sprzedaż prądu, definiowana jest ona na różne sposoby.

Przykładowo opłata handlowa w Energa określana jest wobec tego jako koszt związany z wystawianiem faktur oraz ich dostarczaniem. Z kolei opłata handlowa w Tauron przeznaczana jest na pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem stacjonarnych Biur Obsługi Klienta. Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób jest definiowana, za każdym razem opłata handlowa zwiększa wysokość comiesięcznych rachunków za prąd nawet o kilkadziesiąt złotych.

Od czego jest zależna wysokość opłaty handlowej?

Wysokość opłaty handlowej jest niezależna od zużycia energii elektrycznej. Oznacza to więc, że odbiorcy prądu muszą ją zapłacić każdego miesiąca, nawet jeśli zużyli w danym okresie 0 kWh prądu. Jej stawka zależna jest natomiast od indywidualnych ustaleń sprzedawców prądu i nie jest w żaden sposób odgórnie regulowana.

Dlatego też analizując wszelkie dane związane z firmami energetycznymi, takie jak na przykład ranking sprzedawców prądu, warto zwrócić uwagę na wysokość obowiązującej u nich opłaty handlowej. Obecnie w wielu przypadkach wynosi ona bowiem nawet około 30 zł miesięcznie, co w ciągu roku daje koszt równy 360 zł.

W jaki sposób uniknąć opłaty handlowej na rachunkach za prąd?

Niewiele osób wie o tym, że opłata handlowa nie jest kosztem pojawiającym się na każdym rachunku za prąd. W przypadku odbiorców korzystających z tak zwanej urzędowej taryfy prądowej nie znajdą jej oni na swojej fakturze. Oznacza to więc, że niejako jest ona kosztem występującym wyłącznie we własnych pakietach sprzedawców prądu, które bardzo często kuszą dodatkowymi usługami czy gwarancją stałej ceny za prąd przez określony czas.

Prostym rozwiązaniem pozwalającym więc uzyskać zwolnienie z opłaty handlowej jest wybór taryfy urzędowej bez żadnych dodatków, w której wysokość cen prądu określana jest przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i nie może być zwiększana przez żadne dodatkowe koszty. Tego typu taryfa energii elektrycznej określana jest „czystym” symbolem np. G11, który w przypadku wyboru taryfy własnej u sprzedawcy prądu uzupełniana jest o dodatkową literkę na końcu, przyjmując postać np. G11k.

Dodatkowo należy także pamiętać, że bez względu na to, czy sprzedawcą prądu jest Tauron, PGE, Enea czy Energa, umowa bez opłaty handlowej jest zawsze możliwa do podpisania, choć bardzo rzadko można o niej usłyszeć od przedstawicieli tych firm. Wszystko za sprawą tego, że rozwiązanie to nie jest dla nich opłacalne. Dlatego warto samodzielnie zainteresować się tym czy na rachunku za prąd występuje opłata handlowa i jak ona wpływa na jego wysokość. Może się bowiem okazać, że zmiana taryfy prądowej czy nawet sprzedawcy prądu pozwoli jej uniknąć, a tym samym przyniesie spore oszczędności w skali całego roku.

Aktualności
Co to jest kod PPE?
2 lis 2023
Co to jest kod PPE?

Załatwiając wiele spraw związanych ze sprzedażą oraz dystrybucją energii elektrycznej możesz zostać poproszone o podanie numeru PPE. To właśnie na nim skupiamy się więc w tym artykule. Dowiesz się wobec tego z niego co to jest kod PPE, jakie informacje zawiera oraz w jakim miejscu możesz go znaleźć, a także w jakich przypadkach może być on potrzebny.

Czytaj więcej
Ile prądu zużywają 2 osoby?
29 cze 2023
Ile prądu zużywają 2 osoby?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że rachunki za energię elektryczną stają się coraz większym obciążeniem dla gospodarstw domowych. W przeliczeniu na jedną osobę najwięcej energii zużywają natomiast te, które składają się z 1 lub 2 osób. Dlatego też w poniższym artykule postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywają 2 osoby.

Czytaj więcej
Nowe przyłącze elektryczne - co warto wiedzieć?
27 lut 2025
Nowe przyłącze elektryczne - co warto wiedzieć?

Aby pobieranie prądu z sieci elektroenergetycznej było możliwe, niezbędne jest przyłącze elektryczne. Jakich formalności należy dopełnić, by je zamontować? Kiedy należy to zrobić? Jak przebiega proces przyłączania do sieci? Jakie rodzaje przyłącza wyróżniamy? Ile kosztuje ich montaż? Odpowiedzi na te pytania zostały zawarte poniżej.

Czytaj więcej
Co to jest świadectwo energetyczne? Czym różni się od audytu?
15 kwi 2025
Co to jest świadectwo energetyczne? Czym różni się od audytu?

W dobie rosnących rachunków za prąd, dbałość o efektywność energetyczną nabiera szczególnego znaczenia. Coraz więcej osób poszukuje sposobów na ocenę zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym lub firmie. Może im w tym pomóc świadectwo energetyczne. Co to jest? Czym różni się od audytu energetycznego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Czytaj więcej