Porównaj oferty

6 lip 2022

Prąd - baza wiedzy

Będą nagrody dla innowacyjnych energetycznie samorządów

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie ogłosił II Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. W tym roku doszła nowa kategoria związana z ciepłownictwem. 

Wróć do: Aktualności Będą nagrody dla innowacyjnych energetycznie samorządów

Konkurs na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd organizuje Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza. Organizatorzy podkreślają, że konkurs jest bezpłatny dla uczestników tzn. gminy na żadnym etapie nie wnoszą opłat. Partnerami i sponsorami w tym roku są Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego i PGE Obrót S.A. Zgłoszenia będzie oceniać kapituła złożona z naukowców z różnych ośrodków, ekspertów branżowych oraz dziennikarzy. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi podczas VII Konferencji „Bezpieczeństwo Energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która odbędzie się 12 września 2022 roku na Politechnice Rzeszowskiej.

konkurs baner

- Wiele samorządów podejmuje bardzo ciekawe inicjatywy dotyczące efektywności energetycznej, zeroemisyjności lub organizuje bardzo udane akcje edukacyjne – mówi dr inż. Sławomir Stec, koordynator konkursu. - Efekty tych przedsięwzięć warto upowszechniać. Dlatego chcemy najlepsze przykłady takich przedsięwzięć nagrodzić i promować.

- Transformacja energetyczna to proces nieuchronny, a włączać w nią muszą się nie tylko rządy czy duże koncerny. Od dłuższego czasu w Instytucie Polityki Energetycznej stoimy na stanowisku, że transformacja energetyczna nie powiedzie się bez zaangażowania w nią samorządów – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes IPE. - Włodarze samorządów muszą mieć świadomość, że za kilka lat będą oceniani już nie za przysłowiowe utrzymanie dróg, ale za oszczędzanie energii w instytucjach publicznych czy tworzenie warunków do tego, by zarówno firmy, jak i mieszkańcy płacili jak najniższe rachunki za prąd.

Tegoroczna edycja Konkursu składa się z dwóch, niezależnych od siebie kategorii. W kategorii I – podobnie jak rok temu, będzie wybierany Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd gminy w Polsce. Oceniane będą przedsięwzięcia, inicjatywy, projekty i zadania (a także ich rezultaty), które zrealizowane były w 2021 roku i przyczyniły się do realizacji założeń polityki klimatyczno-energetycznej w trzech obszarach:

- Inwestycja Roku z zakresu budownictwa;

- Inwestycja Roku z zakresu transportu;

- Akcja Społeczna Roku, przyczyniająca się do podnoszenia wiedzy i świadomości społecznej w zakresie efektywności energetycznej;

Zgłoszenie mogą mieć charakter innowacji produktowych, procesowych, organizacyjnych, ekologicznych, marketingowych, społecznych, publicznych itp.

To, co różni tę edycję od poprzedniej, to nowa kategoria pn.: Aspirujący Innowator Roku w dziedzinie ciepłownictwa.

- Konkurs jest ciekawą inicjatywą, propagującą transformację energetyczną, na czym nam zależy - mówi Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., która w tym roku jest partnerem strategicznym. - Chcemy także zachęcić samorządy do inwestycji w nowoczesne ciepłownictwo. A temu ma służyć kategoria „Aspirujący Innowator Roku w dziedzinie ciepłownictwa”.

Aspirujący Innowator Roku w dziedzinie ciepłownictwa dostanie oprócz dyplomu i statuetki, nagrodę w postaci zaproszenia do realizacji przedsięwzięcia tj. procesu inwestycyjnego dla wybranej ciepłowni w oparciu o instrument ELENA bez kosztów wejściowych – tj. gmina nie ponosi kosztów przygotowania dokumentacji inwestycyjnej do transformacji energetycznej ciepłowni (SIWZ, studium wykonalności, doradztwo inwestycyjne) pod warunkiem akceptacji i spełnienia warunków wymaganych do udzielenia wsparcia w ramach unijnego instrumentu ELENA.

Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą poprzez elektroniczny formularz dostępny na stronie https://www.instytutpe.pl/konkursjst-ii/ do 22 lipca br.

Projekt został objęty patronatem medialnym: Centrum Informacji Rynku Energii Cire, TVP3 Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, Nowiny24, GospodarkaPodkarpacka, WysokieNapięcie, PST Wspólnota, OptimalEnergy.pl, Energetyka, Magazyn Biomasa, INSTAL

BMP, Forum Polskiej Gospodarki, Radio Rzeszów, Gazeta Politechniki, Radio Centrum.

Ponadto Konkurs został objęty patronatem honorowym przez: Marszałków następujących województw: Dolnośląskiego, Lubelskiego, Lubuskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Małopolskiego, Mazowieckiego, Podkarpackiego, Śląskiego, Świętokrzyskiego, Warmińsko-Mazurskiego

***

Instytut Polityki Energetycznej im I. Łukasiewicza w Rzeszowie to powstały w 2015 r. niezależny think tank grupujący ekspertów zajmujących się energetyką. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej. Instytut wydaje analizy, raporty, książki czy anglojęzyczne czasopismo naukowe Energy Policy Studies.

Kontakt dla mediów: dr Jolanta Stec-Rusiecka, e-mail: jrusiecka@instytutpe.pl

Kontakt dla podmiotów zainteresowanych udziałem w konkursie: dr inż. Sławomir Stec,

kom. 737 880 769; e-mail: sstec@instytutpe.pl


Oceń artykuł bez dodawania komentarza

5 (2 opinii)

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Twoja ocena:

Optimal Energy - optymalne rachunki

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka na rynku energii. Działamy nieprzerwanie od 2010 roku. Piszemy o rynku energii, OZE i elektromobilności. Tworzymy raporty i rankingi, które pomagają wybrać najlepsze firmy do współpracy oraz obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Zobacz ile możesz zaoszczędzić