Porównaj oferty

Nissan Ariya

Marka Nissan wprowadziła na rynek od lat zapowiadanego swojego pierwszego w pełni elektrycznego crossovera, którym jest model Nissan Ariya, którego koncept zaprezentowany został po raz pierwszy w 2017 roku w Japonii, a obecnie nie jest on jeszcze dostępny w sprzedaży. Nissan Ariya posiada nadwozie w stylu coupé z modną w ostatnim czasie opadającą linią dachu, przez co idealnie wpisuje się w obecne na drogach modele kompaktowych, miejskich SUV-ów. Zbudowany został na platformie CMF-EV, która powstała specjalnie na potrzeby samochodów elektrycznych. Jego wymiary to natomiast 459,5 centymetra długości, 185 centymetrów szerokości oraz 166 centymetrów wysokości. Rozstaw osi w Nissanie Ariya wynosi z kolei 277,5 centymetra.

Nissan Ariya — cena w Polsce

Jak już wcześniej wspomniano najnowszy elektryk marki Nissan — Nissan Ariya, nie jest jeszcze dostępny do kupienia w polskich salonach samochodowych. Jego premiera zaplanowana jest natomiast na przełomie 2021 i 2022 roku, choć wtedy ma być dostępna wyłącznie wersja z przednim napędem. Nissan Ariya w opcji z napędem na cztery koło sprzedawany ma być z kolei dopiero w drugiej połowie 2022 roku.

Obecnie na temat cen modelu, jakim jest Nissan Ariya nic więc nie wiadomo. Już teraz prowadzone są jednak zapisy na jego zakup przez dealerów samochodowych Nissana.

Nissan Ariya — zasięg

Na szczęście w przypadku zasięgu, jaki ma oferować Nissan Ariya wiadomo już więcej. Model ten ma być więc dostępny w wariantach z dwoma pojemnościami akumulatora i aż 5 wersjami silnikowymi. W związku z tym w każdej z nich Nissan Ariya ma mieć inny zasięg maksymalny, który wynosił będzie dla modelu:

  • Ariya 65 kWh do 360 kilometrów,
  • Ariya 90 kWh do aż 500 kilometrów,
  • Ariya e-4 ORCE 65 kWh do 340 kilometrów,
  • Ariya e-4 ORCE 90 kWh do 460 kilometrów,
  • Ariya e-4 ORCE 90 kWh Performance do 400 kilometrów.

Przy czym Nissan Ariya w wariancie z akumulatorami o pojemności 65 kWh ma być sprzedawany wraz z ładowarką o mocy 7,4 kW w standardowym wyposażeniu, a opcja z akumulatorem o pojemności 90 kWh z ładowarką trójfazową o mocy 22 kW.

Nissan Ariya — dane techniczne

Jeśli chodzi o dane techniczne Nissan Ariya również prezentuje się obiecująco. Wspomniane 5 wersji silnikowych da bowiem kierowcom duży wybór, w którym każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Osiągi, jakie ma zapewniać Nissan Ariya w swoich poszczególnych wersjach prezentują się natomiast następująco.

Nissan Ariya wyposażony w akumulator 65 kWh pod maską będzie skrywał silnik o mocy 218 koni mechanicznych i o maksymalnym momencie obrotowym na poziomie 300 Nm, który przekazywał będzie moc na przedni napęd. W związku z tym od 0 do 100 km/h ma on przyspieszać w 7,5 sekundy, a maksymalna prędkość, jaką pozwoli rozwijać to 160 km/h.

Model z akumulatorem o pojemności 90 kWh wyposażony będzie natomiast w silnik o mocy 242 koni mechanicznych oraz o tym samym maksymalnym momencie obrotowym. Od 0 do 100 km/h będzie się nim można więc rozpędzić w 7,6 sekundy, przy czym maksymalna prędkość, jaką pozwoli on osiągnąć to także 160 km/h.

Ciekawszymi opcjami są warianty Nissana Ariya w wersji e-4ORCE z napędem na dwie osie, pozwalającej osiągnąć maksymalną prędkość do 200 km/h. W ich przypadku parametry to bowiem:

  • 279 koni mechanicznych oraz maksymalny moment obrotowy na poziomie 560 Nm, czyli przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 5,9 sekundy dla modeli z akumulatorem o pojemności 65 kWh,
  • 306 koni mechanicznych, maksymalny moment obrotowy na poziomie 600 Nm oraz przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 5,7 sekundy dla modeli wyposażony w akumulator o pojemności 90 kWh,
  • 394 koni mechanicznych, maksymalny moment obrotowy na poziomie 600 Nm i przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 5,1 sekundy dla modeli Performance z akumulatorem 90 kWh.

Pozostaje więc czekać wyłącznie na cennik, który zadecyduje o tym, czy Nissan Ariya stanie się hitem w swoim segmencie pojazdów typu SUV.