optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Cire
Gazeta Wyborcza
Puls Biznesu

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Porady > Jak porównać ceny prądu > Taryfa G12w

Taryfa G12w

12345

Ocena 5.0/5 (3 głosy/ów)

Taryfa G12w

Taryfa G12w to rzadko spotykana taryfa stosowana w gospodrstw domowych w Polsce. Rozszyfrujemy jej oznaczenie i określimy, dla kogo jest to najlepsze rozwiązanie i co oferują sprzedawcy w ramach tej taryfy.

Taryfa G12w

Taryfa G12w (inaczej dwustrefowa z rozszerzeniem weekendowym), to taryfa przeznaczona dla gospodarstw domowych, co wynika z litery alfabetu na początku oznaczenia tj. G. Cechuje ją to, że ze względu na godzinę w ciągu doby, czy tez dzień tygodnia, obowiązują nas różne stawki za energię elektryczną i jej dystrybucję. Zatem płacimy za jednostkę zużytej energii w zależności od pory dnia lub dnia tygodnia, w tym przypadku taniej również w weekendy.

 

Dla kogo taryfa G12w?
Taryfa G12w jest przeznaczona dla osób, których zużycie prądu w nocy jest znaczne lub zauważalny jest znaczny wzrost tego zużycia w określonych godzinach doby. Jest to dobre rozwiązanie dobre dla osób, które wykorzystują energię elektryczną do celów grzewczych nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale też podgrzewania wody.

 

Sprzedawcy a taryfa G12w

  • RWE nie oferuje usług w ramach grupy taryfowej G12w.
  • Enea oferuje taryfę o nazwie Pakiet Domowy w ramach grupy G12w. W tej ofercie opłata za energię elektryczną wynosi w strefie szczytowej 0,3679 zł/kWh netto i 0,4525  zł/kWh brutto, a w strefie pozaszczytowej 0,1551 zł/kWh netto i 0,1908 zł/kWh brutto.

Strefa szczytowa (droższa) obejmuje godziny od 6.00 do 21.00 od poniedziałku do piątku. 

Strefa tańsza to noce od 21.00 do 6.00 oraz wszystkie weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.

 

  • Tauron oferuje kilka rozwiązań w ramach grupy taryfowej G12w w zależności od tego na jak długi czas podpiszemy umowę oraz z jakiej oferty skorzystamy. Większość ofert związana jest z oszczędzaniem oraz ekologią.
  • Energa nazwała swoją ofertę Oszczędne Noce i Weekendyw tym przypadku stawki wynoszą odpowiednio szczytowa 0,3793 zł/kWh i pozaszczytowa 0,2517 zł/kWh brutto. Niższe ceny energii elektrycznej obowiązują w godzinach 13.00 - 15.00 oraz 22.00 - 6.00 oraz w weekendy.
  • PGE  nie oferuje usług w ramach grupy taryfowej G12w.

 

Cena energii to nie wszystko

Warto też zwrócić uwagę na proponowane okresy rozliczeniowe w ramach tej grupy taryfowej oraz opłatę handlową, a także dodatkowe usługi, z których byc może będziemy mogli skorzystać.

Powrót