Z tego artykułu dowiesz się
Zastanawiasz się, od czego zależą koszty dystrybucji gazu i jakie zmienne wpływają na koszty wynikające z faktur przesyłanych przez dostawców? W takim razie musisz zaznajomić się z dwoma istotnymi pojęciami, a są to: opłata dystrybucyjna stała oraz opłata dystrybucyjna zmienna. Pamiętaj, że ostateczna cena gazu jest wynikiem dokładnej analizy licznikowej zużycia paliwa oraz kilku ważnych zmiennych, które nigdy nie są pomijane przez dostawców gazu w Polsce.
Opłata dystrybucyjna stała na rachunku za gaz – krótkie wyjaśnienie
Opłata dystrybucyjna stała za gaz PGNIG lub w Tauronie jest kosztem, który jest zależny od obszaru zamieszkiwania konsumenta korzystającego z zasobów publicznej sieci gazownictwa. Co to oznacza w praktyce? Załóżmy, że masz taką samą ofertę gazu, od tego samego dostawcy i sprzedawcy co Twój przyjaciel, ale mieszkanie w dwóch skrajnych miastach na terenie Polski. W takiej sytuacji rachunki do opłacenia dla Ciebie będą zupełnie innej wysokości, aniżeli te, które otrzyma Twój znajomy. Jak to możliwe? Otóż w tym przypadku duże znaczenie mają koszty związane z utrzymaniem sieci gazowniczej na danym regionie (remonty, monitorowanie, unowocześnienie oraz eksploatacja).
Opłata dystrybucyjna stała i zmienna – jakie są różnice?
Wiesz już, na czym polega dystrybucja stała PGNIG i Tauron. Warto też zaznajomić się z kwestią tego, na czym polega zmienna opłata dystrybucji. Tutaj taryfy gazowe nie mają żadnego zastosowania i nie przekładają się na zmienne koszty. Wpływ na wysokość opłaty zmiennej ma jednak to, ile gazu w danym okresie rozliczeniowym zużyjesz. Im wyższe wartości wskaże Twój licznik gazu, tym więcej zapłacisz w ramach opłaty dystrybucyjnej zmiennej.
Dystrybucja stała – gaz. Czy mocno wpływa na rachunku za zużycie gazu?
Opłata dystrybucyjna stała za gaz PGNIG nie wpływa zbyt mocno na wysokość faktur za wykorzystaną ilość gazu do użytku domowego i nie tylko. Najczęściej jest to kwota oscylująca w granicy kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych w zależności od miejsca zamieszkania oraz wielkości danej infrastruktury gazowej, z której aktualnie korzystasz.