Porównaj oferty

Koszt ładowania samochodu elektrycznego

Darmowe stacje ładowania samochodów elektrycznych przechodzą do historii. Większość operatorów ładowarek wprowadziło już opłaty za każdą „zatankowaną” kWh. Cena ładowania samochodu elektrycznego zależy od kilku czynników. Jakich?

Gdzie ładujesz samochód elektryczny?

Jednym z podstawowych kryteriów warunkującym ceny ładowania samochodu elektrycznego w przeliczeniu na 1kWh jest to, gdzie tankujemy. Jeśli zdecydujemy się na ładowanie samochodu elektrycznego w domu, to z pewnością zapłacimy najmniej, ale za to ładowanie będzie się odbywało bardzo powoli. Wciąż są też stacje bezpłatne. Często zlokalizowane są one w miejscach, będących pod nadzorem samorządów – na przykład przy miejskich parkingach lub parkach technologicznych. Niekiedy pojęcie „bezpłatna” jest jednak złudne, ponieważ osoba ładująca akumulator auta elektrycznego, będzie musiała na czas ładowania wykupić bilet na postój. Są wreszcie też stacje ładowania samochodów elektrycznych, których lokalizacja to autostrady i drogi krajowe. W większości tego typu stacje oferują już wyłącznie płatne ładowanie. Lokalizacja ładowarek też może różnicować cennik, nawet u tego samego operatora. Jeśli rozważasz zakup auta na prąd koniecznie sprawdź wady i zalety samochodu elektrycznego. Jednym z głównych miusów jest ich zasięg i dostęp do stacji ładowania.

Jak szybka jest ładowarka auta elektrycznego?

Największy wpływ na to, jaki jest koszt ładowania samochodu elektrycznego ma to, z jakiej ładowarki będziemy korzystać. Co oczywiste, największej stawki za 1 kWh, można się spodziewać w przypadku, gdy decydujemy się na skorzystanie z szybkiego ładowania. Mniejsza moc ładowania to również mniejsza cena za kWh. Ładowanie półszybką ładowarką może być nawet o 35 proc. tańsze, niż w przypadku, gdy zdecydujemy się na szybkie ładowanie. Wiele też może zależeć od tego, czy jesteśmy stałym klientem danej stacji.

Kiedy ładujesz samochód na prąd?

Pora ładowania auta elektrycznego ma ogromne znaczenie w przypadku, gdy ładowanie odbywa się we własnym garażu. Jeśli dom posiada instalację fotowoltaiczną, to ładowanie samochodu elektrycznego najtańsze będzie za dnia, przy pełnym nasłonecznieniu. Taniej za ładowanie akumulatorów zapłacą też ci, którzy zdecydowali się na rozwiązanie w postaci taryfy antysmogowej. W takim przypadku nadwyżki ponad zużycie energii elektrycznej typowe dla gospodarstwa domowego, sprzedawane są po preferencyjnej cenie - jako koszt ogrzewania lub właśnie koszt ładowania auta elektrycznego. Ładować akumulator opłaca się bardziej również, jeśli mamy umowę na sprzedaż energii elektrycznej również według taryfy nocnej. Wtedy cena za 1kWh niższa jest nocą, co oznacza, że ładowanie w garażu będzie korzystne wtedy, kiedy rozpoczynamy korzystanie z ładowarki z domowego gniazdka, gdy kładziemy się spać.

Jak zużywasz energię w aucie elektrycznym?

Odwrotnie, niż ma to miejsce w przypadku samochodu z silnikiem spalinowym, zużycie prądu samochodów elektrycznych na trasie jest dużo wyższe, niż w ruchu miejskim. Wtedy to, ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego liczymy tak naprawdę również w odniesieniu do tego, ile kWh energii zużyjemy, by przejechać 100 km. W oczywisty sposób zużycie przekłada się na koszt, jaki generuje w użytkowaniu samochód elektryczny. Jeśli zastanawiasz się, które auto będzie najlepsze do jazdy poza miastem sprawdź nasz ranking samochodów elektrycznych gdzie znajduje się zestawienie obejmujące wszystkie dostępne samochody elektryczne w Polsce. Zdecydowanie łatwiej będzie Tobie podjąć decyzję zakupową.

U kogo ładujesz auto elektryczne?

Stawki za kWh różnią się w zależności od operatora ładowarki, i to znacznie. Różnica w cenie ładowania z wykorzystaniem ładowarki o dużej mocy może sięgać nawet około 30 proc. Oferta niektórych stacji ładowania może być też inna dla klientów, mających wykupiony abonament. W Polsce mamy też kłopot z samym systemem udostępniania ładowarek. Jeśli chcemy się wybrać w dłuższą trasę i naładować elektryczne auto na kilku różnych stacjach podczas podróży, to powinniśmy mieć na smartfonie dokładnie tyle różnych aplikacji mobilnych, ile w Polsce działa sieci ładowarek do aut elektrycznych. Na szczęście trwają prace nad stworzeniem systemu roamingowego, który pozwoli na ładowanie pojazdów elektrycznych korzystając z różnych stacji, lecz jednej wspólnej aplikacji.

Ładowanie samochodu elektrycznego cena

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala obniżyć koszt wynikający z używania aut elektrycznych mogą być darmowe ładowarki, których rentowność utrzymywana jest nie z pobierania opłat za każdą kWh, tylko z wyświetlania reklam.

Gdzie naładujesz samochód elektryczny?

Największym operatorem stacji ładowania samochodów elektrycznych w Polsce jest GreenWay. Firma dysponuje obecnie ponad 800 punktami ładowania samochodu elektrycznego, a stacje rozmieszczone są w dystansie od 85 do 100 km. Na stacjach można skorzystać zarówno z szybkich ładowarek, jak i tych, które zapewniają ładowanie prądem o niższym natężeniu. Kolejnymi największymi sieciami stacji ładowarek aut elektrycznych są: PGE, Tauron i Orlen. Każda z nich prowadzi po około 300 punktów, w których ładowanie auta odbywa się za pomocą gniazdka z prądem stałym o wysokim natężeniu lub wolniejszą wtyczką z prądem przemiennym. Inni operatorzy sieciowych stacji ładowania samochodów elektrycznych to Innogy, Rawicom, EV+, Go+Eauto, Energa, Zepto, Ekoen i Ionity.

Parkuj, ładuj i jedź samochodem na prąd

Bardzo często stacje są zlokalizowane w centrach miast. Jeśli więc nasze miejsce zamieszkania jest dobrze skomunikowane, to skorzystanie z takich ładowarek stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy nie mamy możliwości ładowania z gniazdka w domu lub garażu. Pamiętajmy, że naładowanie akumulatorów auta elektrycznego z wykorzystaniem wolniejszego gniazdka jest tańsze, ale musimy wygospodarować na nie dłuższy czas. Auto elektryczne może się ładować nawet przez 8 godzin, dlatego ładowanie w domu, w przypadku gdy nie mamy fotowoltaiki najbardziej będzie opłacalne nocą.

Kalkulator kosztu ładowania auta elektrycznego

W sprawdzeniu, ile wynosi koszt za 100 km jazdy lub 1 kWh z wykorzystaniem ładowarek różnego typu pomoże nasz kalkulator. Zliczy on wszystkie koszty związane z ładowaniem, biorąc pod uwagę obowiązujące ceny, dodatkowe opłaty oraz wszystkie dane związane z pokonywanym dystansem i sposobem jazdy. Zobacz, jakie ładowanie najbardziej ci się opłaci i już dziś zasil swoje auto elektryczne w najtańszą energię.