Porównaj oferty

Cena prądu w Warszawie w 2024

Nie ulega wątpliwości, że po wprowadzeniu tegorocznych podwyżek cen energii elektrycznej rachunki za prąd stanowią obecnie znaczną część wydatków w gospodarstwach domowych. Warto jednak wiedzieć, że nie w każdym województwie naszego kraju wynoszą one tyle samo, nawet jeśli zużycie energii elektrycznej jest identyczne. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje prąd w Warszawie w 2024 roku.

Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Warszawie?

Cena energii elektrycznej w danym regionie Polski uzależniona jest w dużej mierze od tego, kto jest w nim operatorem systemu dystrybucyjnego. Za dystrybucję prądu w Warszawie odpowiada wobec tego firma Innogy dawne RWE. W przypadku stolicy sprawa jest wyjątkowa, gdyż tylko ona obsługiwana jest przez tego dystrybutora energii elektrycznej, a pozostała część województwa mazowieckiego podlega pod firmę PGE. Oznacza to więc, że nawet między mieszkańcami Warszawy i Płocka czy Radomia występują znaczne różnice w wysokości rachunków za prąd, przy tym samym zużyciu energii elektrycznej.

Jaka jest cena prądu za 1 kWh w Warszawie?

Choć firma Innogy jest jedną z pięciu największych firm energetycznych pełniących w naszym kraju obowiązki operatora systemu dystrybucyjnego, w odróżnieniu od pozostałych 4 dystrybutorów i sprzedawców energii elektrycznej nie podlega ona regulacjom związanym z koniecznością zaakceptowania stawek taryf dla gospodarstw domowych. Oznacza to więc, że ustala ona w sposób indywidualny obowiązujące w niej ceny prądu w Warszawie. Dzięki temu są one znacznie niższe niż w innych regionach Polski zarówno jeśli chodzi o opłaty dystrybucyjne, jak i te związane z zakupem energii czynnej.

Cena energii elektrycznej w Warszawie na tle cen energii elektrycznej w innych miastach w Polsce

Obecne ceny prądu w Warszawie są najniższe w całej Polsce. Różnica między najdroższym regionem, czyli Olsztynem i Gdańskiem a stolicą w wysokości rachunków za energię elektryczną w przeciętnym gospodarstwie domowym dochodzi nawet do niemal 20 złotych miesięcznie, co w skali roku daje aż ponad 200 złotych. Wszystko za sprawą tego, że cena za 1 kWh prądu w Warszawie jest znacznie niższa niż średnia stawka wyliczona w styczniu 2024 roku i to o kilkadziesiąt groszy. W związku z tym za prąd płacą więcej mieszkańcy wszystkich 16 pozostałych województw w Polsce, a nawet Ci zamieszkujący województwo mazowieckie, jednak będący poza obszarem dystrybucyjnym niemieckiej firmy Innogy, czyli Warszawy i kilkudziesięciu okolicznych miejscowości.