Porównaj oferty

Cena prądu przemyslowego w 2024 r

Podwyżki cen prądu, które miały miejsce wraz z 1 stycznia 2024 roku objęły każdy rodzaj energii elektrycznej, w tym także prąd przemysłowy, wpływając tym samym na polską gospodarkę. Przedsiębiorcy musieli zmierzyć się z nowymi wyższymi, nawet o kilkadziesiąt procent rachunkami za prąd. W związku z tym ile wynosi obecnie cena prądu dla przemysłu?

Ile kosztuje kWh prądu przemysłowego w 2024 roku?

Prąd przemysłowy to nic innego jak energia elektryczna sprzedawana dla podmiotów gospodarczych w ramach trzech taryf. C, B i A, które dzielą przedsiębiorstwa na grupy pod względem ilości zużywanej przez nie mocy, a także napięcia w sieci, do której są one podpięte.

O ile wobec tego w przypadku taryfy C, cena prądu przemysłowego jest jeszcze możliwa do ustalenia, o tyle w przypadku dwóch pozostałych grup taryfowych jest to o wiele trudniejsze. Cena prądu nie jest w nich bowiem w żaden sposób regulowana odgórnie i najczęściej ustalana jest przez firmy ze sprzedawcami prądu w indywidualny sposób.

Nie oznacza to jednak, że w przypadku energii elektrycznej dla przemysłu nie odnotowano podwyżek. Wręcz przeciwnie są one jeszcze bardziej odczuwalne niż w gospodarstwach domowych chronionych przez mechanizm zatwierdzania stawek taryfowych przez prezesa URE. W związku z tym cena prądu przemysłowego w 2024 roku znacznie wzrosła.

Warto również dodać, że w 2024 cena prądu przemysłowego wzrosła nie, tylko jeśli chodzi o energię czynną, ale także opłaty dystrybucyjne, będące jednym z elementów mających największy wpływ na wysokość rachunków za prąd jakie muszą płacić firmy. W efekcie są one więc obecnie wyższe o ponad 50% niż w 2021 roku, a według zapowiedzi wielu ekspertów cena prądu przemysłowego będzie dalej rosnąć, osiągają kolejne rekordowe poziomy w nadchodzącym roku.

Wyższe ceny prądu przemysłowego odczują wszyscy

Podwyżki cen energii elektrycznej dla przemysłu wynikają z tych samych powodów jak w przypadku rosnących cen prądu dla gospodarstw domowych, czyli niestabilnej sytuacji na rynku energetycznym w Europie, której przyczyną są podwyżki cen surowców energetycznych. Firmy kupujące energię elektryczną od sprzedawców prądu po nowych wyższych cenach ponoszą więc większe koszty. To z kolei zmusza je do podnoszenia ceny swoich produktów czy usług. Finalnie to klienci przedsiębiorstw odczuwają więc na własnej skórze rosnące ceny prądu, nie tylko płacąc za jego zużycie we własnych domach, ale także musząc się przyzwyczaić do nowych wyższych cen między innymi w sklepach.