Z tego artykułu dowiesz się
Wprowadzone od stycznia 2024 roku podwyżki zarówno cen energii czynnej, jak i opłat dystrybucyjnych, sprawiły, że rachunki za prąd stanowią obecnie coraz większą część wydatków w budżetach gospodarstw domowych. I choć ich wysokość procentowa była zatwierdzona taka sama dla wszystkich, nie oznacza to jednak, że każdy mieszkaniec Polski płaci tyle samo za prąd. Ceny energii elektrycznej uzależnione są w naszym kraju przede wszystkim od stawek oferowanych przez 5 największych firm energetycznych. W związku z tym ile kosztuje energia elektryczna w Opolu?
Kto jest dystrybutorem energii elektrycznej w Opolu?
Za dystrybucję energii elektrycznej w Opolu odpowiada firma Tauron, będąca jedną z największych firm energetycznych w naszym kraju, która jednocześnie jest również sprzedawcą prądu, zapewniając tym samym swoim klientom możliwość podpisywania z nią umów kompleksowych. Tauron oprócz województwa opolskiego, obsługuje również województwo śląskie, małopolskie i dolnośląskie.
Aktualna cena prądu za 1 kWh w Opolu
Cena energii elektrycznej w Opolu jest uzależniona przede wszystkim od stawek oferowanych przez Tauron. Te z kolei w porównaniu do innych firm energetycznych w naszym kraju prezentują się naprawdę przyzwoicie, pomimo wprowadzonych podwyżek. Są one bowiem nawet niższe niż średnia cena za 1 kWh prądu w Polsce wyliczona w styczniu 2024 roku. Dzięki temu cena energii elektrycznej w Opolu jest niższa niż w wielu innych miastach naszego kraju.
Oczywiście Tauron to nie jedyny sprzedawca energii elektrycznej w Opolu, mieszkańcy tego miasta mogą również skorzystać z ofert niezależnych firm. W takim przypadku będą oni otrzymywali dwa rachunki, z czego jednym z nich będzie wyłącznie opłata dystrybucyjna płacona dla Tauron.
Cena energii elektrycznej w Opolu a ceny energii elektrycznej w innych miastach w Polsce
W Polsce mniej niż w Opolu za prąd muszą płacić wyłącznie mieszkańcy czterech województw, w których dystrybutorem energii jest firma Enea, są nimi województwo wielkopolskie, lubuskie, zachodnio-pomorskie oraz kujawsko-pomorskie oraz Warszawy obsługiwanej przez Innogy. Niemal takie same ceny prądu jak w Opolu obowiązują z kolei we Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Oznacza to więc, że w pozostałych 10 województwach naszego kraju ceny energii elektrycznej są wyższe. Największa różnica w rachunkach standardowego gospodarstwa domowego generującego przeciętne zużycie prądu występuje natomiast między Opolem oraz Olsztynem i Gdańskiem. Wynosi ona bowiem nawet kilkadziesiąt złotych.