Porównaj oferty

Pompy ciepła - podstawowe informacje

Dobrze dobrana pompa ciepła to gwarancja efektywnego, ekonomiczego i ekologicznego ogrzewania. Pomożemy w wyborze.

 

Porównywarka cen prądu

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które zdobywa coraz większe zainteresowanie wśród użytkowników poszukujących efektywnych rozwiązań do ogrzewania domów. Choć często promowana jako ekologiczna alternatywa, jej rosnąca popularność wynika przede wszystkim z aspektów ekonomicznych – pozwala na znaczną redukcję kosztów energii. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, takich jak powietrze, woda czy grunt, pompy ciepła stanowią opłacalną inwestycję, która zwraca się w postaci niższych rachunków.

Opinie użytkowników pomp ciepła

Coraz więcej Polaków uważa, że inwestycja w pompę ciepła jest najlepszym ekonomicznym wyborem na przestrzeni kilku lub kilkunastu lat, oferując najniższe koszty ogrzewania. Pompa ciepła może być finansowana z kredytu - sprawdź ranking kredytów na pompę ciepła. Szczególnie pozytywne opinie wyrażają ci, którzy posiadają również instalacje fotowoltaiczne, umożliwiające samodzielną produkcję energii elektrycznej. Dzięki połączeniu obu technologii użytkownicy mogą maksymalnie obniżyć rachunki, jednocześnie zwiększając efektywność energetyczną swojego domu. Dla wielu inwestorów jest to rozwiązanie, które nie tylko przynosi oszczędności, ale także podnosi komfort użytkowania dzięki większej niezależności energetycznej.

Budowa popmy ciepła

Powietrzne pompy ciepła i ich budowa nie jest skomplikowana. W skrócie pompą ciepła nazywamy urządzenie, które co do zasady składa się z dwóch głównych części: pierwsza znajduje się na zewnątrz i pobiera ciepło z otoczenia. Druga wewnętrzna część ma za zadanie rozprowadzenie ciepła w odpowiedniej temperaturze po całej instalacji. Całość jest łączona za pomocą przewodów, w których krąży czynnik pobierany z zewnątrz i rozprowadzany po całej instalacji.

Pompy ciepła - zalety

Do największych zalet ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej wykorzystujących pompę ciepła możemy zaliczyć:

  • komfort i wygodę. Urządzenie jest bezobsługowe
  • niższe niższe koszty ogrzewania
  • brak oddziaływania na środowisko

Osoby rozważające inwestycję w pompę ciepła, poza aspektami technicznymi kierują się w głównej mierze opiniami osób, które w takie rozwiązanie już zainwestowały. W dalszej części tekstu wyjaśnimy na co zwrócić uwagę decydują się na konkretny rodzaj pompy, a nasze przemyślenia będą podparte doświadczeniem osób, które taką inwestycję już zrealizowały. Już teraz napiszemy, że jeśli jesteś zainteresowany zakupem pompy ciepła to koniecznie sprawdź nasze porównanie pomp ciepła, a także ranking pomp ciepła. Na obu tych stronach znajdują się praktyczne informacje na temat konkretnych modeli i producentów, którym można zaufać.

Poznaj ranking producentów pomp ciepła

 

Jeśli budujesz dom lub wymieniasz aktualne źródło ciepła to wybór producenta pompy ciepła jest jedną z najważniejszych decyzji jaką musisz podjąć. Nasze zestawienie z pewnością pomoże w podjęciu decyzji.

 

WIĘCEJ O POMPACH CIEPŁA

Porównanie pomp ciepła

Sprawdź dokładnie różnice w cenie i parametry techniczne pomp

Ranking pomp ciepła

Wybierz najlepszy modle do swojego domu

Kalkulator pomp ciepła

Dobierz moc urządzenia do powierzchni jaką chcesz ogrzewać

Firmy montujące pompy ciepła

Lokalni i ogólnopolscy instalatorzy czekają na Twoje zapytanie

Producenci pomp ciepła

Lista firm, która sprzedaje urządzenia grzewcze

Aktualności
Dofinansowanie do pompy ciepła - na jaką dopłatę możesz liczyć?
12 wrz 2022
Dofinansowanie do pompy ciepła - na jaką dopłatę możesz liczyć?

Choć pompy ciepła wyróżniają się wieloma zaletami związanymi nie tylko z ich ekologicznością, ale także możliwością niskokosztowego ogrzewania budynków, wciąż wiele osób nie decyduje się na ich montaż ze względu na wysoki koszt tego rozwiązania. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele dotacji, które pozwalają w skuteczny sposób obniżyć nakłady finansowe ponoszone na tego typu inwestycje. Dostępne są one nie tylko dla osób planujących montaż pompy ciepła w nowym budynku, ale także przeprowadzających modernizację systemów grzewczych w starych domach. 

Czytaj więcej
Ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kw?
7 sie 2023
Ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kw?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które ogrzewają budynki za pomocą energii cieplnej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, takich jak grunt, woda czy powietrze. Ich działanie wymaga jednak energii elektrycznej, za pomocą której zasilana jest sprężarka odpowiedzialna w dużym uproszczeniu za przekazywanie ciepła z dolnego do górnego źródła. Koszty ogrzewania domu pompą ciepła związane są więc z generowanym przez nią poborem prądu. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić ile prądu zużywa pompa ciepła 9 kW.

Czytaj więcej
Moje ciepło. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o programie dotacji do pomp ciepła
20 maj 2022
Moje ciepło. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o programie dotacji do pomp ciepła

Chcesz złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu pompy ciepła? A może zastanawiasz się nad instalacją mikroinstalacji fotowoltaicznych w swoim domu? Jeśli tak, koniecznie dowiedz się, czym jest program moje ciepło 2022.

Czytaj więcej
Pompa ciepła czy piec elektryczny?
13 kwi 2022
Pompa ciepła czy piec elektryczny?

Zarówno pompy ciepła, jak i piece elektryczne, aby były w stanie ogrzewać budynek, wymagają zasilania elektrycznego. Podstawowa różnica między nimi polega jednak na tym, ile zużywają one prądu do produkcji energii cieplnej. Dlatego też postanowiliśmy porównać oba te rodzaje źródeł ciepła oraz wskazać, które z nich jest opłacalniejsze i dlaczego. Jeśli więc zastanawiasz się jakie rozwiązanie wybrać — pompę ciepła czy ogrzewanie na prąd, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem. 

Czytaj więcej

Najczęściej zadawane pytania

Zacznijmy od przybliżenia pierwszego typu pomp ciepła. Pompy ciepła powietrze-woda działają w następujący sposób: zewnętrzna część instalacji obiera ciepło z powietrza na zewnątrz, zasysając je i przekazując do pompy ciepła. Powietrze kierowane jest na wymiennik ciepła, w którym znajduje się płynny czynnik. Stąd nazwa powietrze (zasysane z zewnątrz) i woda (czynnik wewnętrzny). To najpopularniejszy i najlepiej sprzedający się system w Polsce. Za jedną z największych zalet można uznać bardzo dobry stosunek ceny do wydajności, a także możliwość instalacji tego typu podobnych technologii w istniejących już budynkach. Urządzenie jest małe i nie wymaga dodatkowych prac ziemnych przy domu, tak jak np. w gruntowe pompy. Pozytywne opinie użytkowników tego typu rozwiązania wynikają z: koszty inwestycji są relatywnie niskie. Możesz też sprawdzić ranking kredytów na pompy ciepła jeśli nie dysponujesz od razu całością kwoty szybki montaż łatwość obsługi mała awaryjność i dostęp do całego urządzenia. Elementy są na zewnątrz i w domu, a nie np. zakopane w ziemi Powietrzna pompa ciepła opinie negatywne związane są przede wszystkim z hałasem jaki może być powodowany przez urządzenie. To na co zwracają użytkownicy uwagę w swoich opiniach to miejsce montażu jednostki zewnętrznej. Im dalej od sypialni tym lepiej. Pamiętajmy, że możemy skorzystać z wielu typów pomp. Część z rozwiązań może być montowana w całości wewnątrz budynku, wtedy problem hałasu może zostać zminimalizowany. Jeśli chcemy obliczyć zapotrzebowanie na moc, powinniśmy skorzystać z narzędzia dostępnego na naszych stronach. Kalkulator pomp ciepła, bo o nim mowa z pewnością ułatwi podjęcie decyzji zakupowej.
Kolejnym rodzajem pompy ciepła jest klasyczna pompa gruntowa. W odróżnieniu od wcześniej opisywanego rozwiązania w tym przypadku dolne źródło ciepła jest umieszczone w gruncie. Może być to realizowane z wykorzystaniem pionowych odwiertów lub w sposób poziomy. Wtedy wężownice są zakopane ok. 1,5 metra pod ziemią koło naszego domu. Tego typu pompy są wykorzystywane najczęściej do ogrzewania domu nowego. Ich mniejsza popularność może wynikać nie tylko z faktu, że koszt zakupu jest wyższy, ale także dlatego, że ogrzewanie domu z wykorzystaniem rozwiązania gruntowego wymaga, aby dom miał sporą działkę, gdzie sondy będą mogły zostać ułożone. Opinie wśród odbiorców tego typu rozwiązania są na ogół pozytywne. Najczęściej spotykanym problemem jest wydajność dolnego źródła. Problem może się pojawić, kiedy w naszych sondach czy to instalowanych pionowo czy też poziomo dojdzie do jakiegoś uszkodzenia. Jego lokalizacja jest trudna i kosztowna. Zdarza się, że na etapie prac ziemnych dojdzie do uszkodzenia wężownic. Wtedy konieczne są po raz kolejny prace ziemne przy domu. Gruntowe pompy ciepła wpięte do instalacji grzewczej wymagają aby było zastosowane ogrzewanie podłogowe. Zresztą każda pompa ciepła powinna taki rodzaj ogrzewania posiadać. Odpowiednio powinno zostać także dobrane zapotrzebowanie na ciepło dla domu. Szczegóły techniczne z pewnością zostaną przekazane przez przedstawiciela ze strony producenta. Producenci pomp ciepła będą jednak robić wszystko aby swój produkt promować. Warto w takim przypadku odezwać się także do firm instalacyjnych. Instalatorzy pomp ciepła mają w swojej ofercie zazwyczaj kilku producentów, a przede wszystkim mają sporo doświadczenia w tym jak działa w praktyce dane urządzenie. Warto z takiej wiedzy skorzystać.