Porównaj oferty

Stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm

Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych montowanych w naszym kraju stale wzrasta. Ich właścicielami są najczęściej sieci stacji ładowania, jednak niewiele osób wie, że prowadząc własną firmę, można także zainwestować w tego typu rozwiązanie, które nie tylko wesprze rozwój elektromobilności w Polsce, ale także zapewni wiele wymiernych korzyści dla przedsiębiorstwa. Dlatego też warto zainteresować się rozwiązaniem, jakim są stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm.

Dlaczego warto zainwestować w stacje ładowania samochodów elektrycznych, prowadząc firmę?

Choć montaż stacji ładowania pojazdów elektrycznych może się kojarzyć dla przedsiębiorców przede wszystkim z wydatkami i obowiązkami wynikającymi z konieczności utrzymania jej w należytym stanie, wbrew pozorom takie rozwiązanie zapewnia im wiele korzyści. Zarówno pod względem wizerunkowym, gdyż dzięki ładowarkom udostępnianym przez firmy dla kierowców samochodów elektrycznych postrzegane są one jako te, które troszczą się o środowisko, jak i ekonomicznych, ponieważ firmowe stacje ładowania pozwalają również na nich zarabiać.

Zwiększenie konkurencyjności na rynku pracodawców

Zamontowanie na terenie siedziby przedsiębiorstwa punktów ładowania elektryków sprawia, że staje się ona o wiele przyjaźniejsza dla pracowników korzystających z tego typu pojazdów. 8 godzin spędzanych w pracy to bowiem wystarczający czas, aby móc naładować samochód elektryczny nawet "do pełna". W związku z tym stacja ładowania samochodów elektrycznych zamontowana przez firmę może stać się przysłowiową owocową środą w ogłoszeniu o pracę, które przyciągnie nowych pracowników, dających wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa. Warto także wspomnieć, że na takie rozwiązanie postanowiły postawić już największe światowe koncerny, takie jak Nestlé, Pepsico czy też Skanska.

Polepszenie wizerunku firmy

Kolejnym argumentem, który przemawia za tym, że stacje ładowania samochodów elektrycznych znajdujące się na terenie firmy są świetną inwestycją, jest ich moc wizerunkowa. Przedsiębiorstwa decydujące się na takie rozwiązanie idealnie wpisują się w trend employer brandingu, a także zrównoważonego rozwoju. Określane są więc jako nowoczesne i starają się funkcjonować bez szkody dla planety.

Dodatkowo warto także rozważając montaż ładowarki samochodów elektrycznych w firmie wziąć pod uwagę to, że tego typu auta stają się coraz popularniejsze. Może się więc zdarzyć, że ważny kontrahent przyjedzie na spotkanie samochodem elektrycznym, mając zamontowaną stacje ładowania w firmie, można mu więc umożliwić jego podładowanie, co z pewnością będzie dużym plusem.

Szansa na dodatkowy zarobek

Lepszy wizerunek i większa konkurencyjność na rynku pracy to jednak nie wszystko. Stacje ładowania pojazdów elektrycznych montowane w firmach dają bowiem również szansę na dodatkowy zarobek. Wystarczy jedynie, że staną się one publicznymi ładowarkami. W takiej sytuacji przedsiębiorstwa jako operatorzy stacji ładowania będą mogli pobierać opłaty za korzystanie z nich, które zasilą budżet firmy.

Jak przebiega budowa stacji ładowania dla firm i jakie wymogi trzeba spełnić?

Wybudowanie lub zamontowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych, która ma być przeznaczona nie tylko na użytek własny, ale także do świadczenia usług ładowania przez jej właściciela wymaga zgłoszenia, aby była w pełni zgodna z przepisami Prawa budowlanego. Oprócz tego musi być ona także zabezpieczona przed zniszczeniem, na przykład za pomocą słupków, a także właściwie oznaczona zarówno na samym urządzeniu, o co najczęściej dbają jednak producenci ładowarek do samochodów elektrycznych dla firm, jak i w obszarze, w którym będzie odbywało się ładowanie pojazdu.

Dodatkowo wszystkie tego typu stacje ładowania muszą przejść odpowiednie badania przeprowadzane przez Urząd Dozoru Technicznego, zanim zostaną oddane do użytku, a także być regularnie serwisowane. Istotne jest także to, że firma decydująca się na montaż stacji ładowania udostępnianej publicznie ma także obowiązek zgłosić ją do rejestru Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych EIPA, dzięki temu mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych zostanie zaktualizowana i będzie zawierać także tę ładowarkę.

Ile kosztują stacje ładowania samochodów elektrycznych dla firm?

Koszt stacji ładowania samochodów elektrycznych dla firm w dużej mierze zależy od tego, czy będzie to urządzenie przeznaczone do zamontowania w gruncie, czy też na ścianie, a także jaka będzie jego moc i w ile wtyków będzie wyposażone. W związku z tym najprostsze rozwiązania zapewniające punkt ładowania to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Nieco bardziej skomplikowane i rozbudowane modele mogą natomiast kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że w każdym przypadku można jednak obniżyć te koszty za pomocą oferowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotacje na budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych, które ruszyły w tym roku.