Porównaj oferty

Stacje ładowania pojazdów mapa

Posiadacze samochodów elektrycznych mają dwa rozwiązania pozwalające ładować im ich pojazdy. Pierwszym z nich są domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, w przypadku których i tak nie sprawdzą się one w sytuacji, kiedy stan baterii w elektryku będzie bliski zeru w trakcie podróży. Drugie to natomiast publiczne ładowarki dostępne na terenach miast i nie tylko, a w ich odnalezieniu okazuje się niezwykle pomocna mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych, na których wskazane są nie tylko publiczne, ale także prywatne oraz darmowe ładowarki.

Stan infrastruktury związanej z ładowarkami do samochodów elektrycznych w Polsce

Nie ulega wątpliwości, że rozwój elektromobilności w dużej mierze zależy od stanu infrastruktury przeznaczonej do ładowania samochodów elektrycznych. Bez niej ich użytkowania staje się bowiem praktycznie nie możliwe, gdyż nienaładowany elektryk nie jest w stanie pojechać nigdzie. Dlatego też z roku na rok rośnie liczba montowanych w Polsce stacji ładowania. Pod koniec stycznia 2022 roku było zamontowanych już 1992 sztuki ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czyli o 371 sztuk więcej niż pod koniec sierpnia 2021 roku. Przy czym w samym styczniu uruchomiono 60 ich sztuk zapewniających 109 punktów ładowania. Jeśli chodzi natomiast o rodzaje stacji ładowania obecnie 72%, dokładnie 1391 sztuk z nich to wolne ładowarki wykorzystujące prąd zmienny AC o mocy równej lub mniejszej niż 22 kW, a pozostałe 28%, czyli 601 sztuk to szybkie ładowarki DC.

W związku z tym, że dostępność do stacji ładowania w naszym kraju zaraz obok możliwości ubezpieczenia samochodu elektrycznego w niskiej cenie ma znaczący wpływ na liczbę rejestrowanych w Polsce elektryków, według raportu PSPA do 2025 roku ma powstać nawet 40 000 stacji ładowania. Prognozy te są całkiem realne zważywszy zwłaszcza na planowane wprowadzenie dotacji na budowę nowych punktów ładowania samochodów zeroemisyjnych.

Mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych

Chcąc znaleźć najbliższą stację ładowania samochodów elektrycznych w Polsce najlepiej wykorzystać do tego ogólnodostępne mapy stacji ładowania, takie jak nasza. Dzięki niej w łatwy sposób można sprawdzić ilość dostępnych ładowarek w okolicy, a także to jacy operatorzy stacji ładowania nimi zarządzają, a tym samym koszty naładowania za ich pomocą pojazdu. Każdy operator ustala bowiem w indywidualny sposób stawki za 1 kWh pobranego prądu oraz wysokość dodatkowych kosztów za korzystanie z ich ładowarki. Dzięki temu kierowca, zanim z niej jeszcze skorzysta, może oszacować przybliżony koszt naładowania swojego samochodu.

W jakich miastach można znaleźć najwięcej stacji ładowania?

Przeważająca część ładowarek, jak wskazuje mapa stacji ładowania samochodów elektrycznych, zlokalizowana jest w naszym kraju na terenie miast zamieszkiwanych przez ponad 100 tysięcy mieszkańców. Stanowią one bowiem aż 54% wszystkich dostępnych punktów. W związku z tym najlepszy dostęp do nich mają kierowcy samochodów elektrycznych w województwie:

  • mazowieckim, głównie w Warszawie oraz jej okolicach,
  • śląskim, głównie w Katowicach i okolicznych miejscowościach
  • dolnośląskim, we Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy,
  • małopolskim, w Krakowie i okolicach
  • pomorskim, na terenie Trójmiasta.

Nie oznacza to jednak, że stacje ładowania samochodów elektrycznych nie są również dostępne w mniejszych miejscowościach. W tym przypadku najczęściej ich operatorami jest PKN Orlen, a je same znaleźć można właśnie na stacjach paliw tej firmy.

Oprócz tego należy także pamiętać, że wiele map stacji ładowania samochodów elektrycznych wskazuje wyłącznie publiczne punkty. W przypadku naszej mapy znaleźć można na niej natomiast zarówno publiczne, jak i prywatne ładowarki. Dzięki temu poszukiwanie miejsca, w którym będzie można naładować samochód elektryczny podczas podróży, staje się o wiele łatwiejsze.

W jakich miejscach są najczęściej montowane stacje ładowania samochodów elektrycznych Polska

W zależności od tego, czy są to publiczne stacje ładowania samochodów elektrycznych, czy też prywatne ich umiejscowienie jest różne. W pierwszym przypadku w większości są one udostępniane dla kierowców przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, a za skorzystanie z nich należy uiścić opłatę w wysokości zależnej od stawki ustalonej przez operatora stacji ładowania. Zlokalizowane są one natomiast najczęściej:

  • na parkingach publicznych (32% stacji ładowania),
  • na terenach galerii handlowych (23% stacji ładowania),
  • na terenach hoteli i punktów rekreacyjnych (17,5% stacji ładowania),
  • na terenie stacji paliw (12% stacji ładowania).

Prywatne ładowarki, którymi są bardzo często jednocześnie darmowe stacje ładowania lub opłata za ładowanie samochodu z ich użyciem jest symboliczna, można z kolei znaleźć zazwyczaj na parkingach firm, czy też przy niewielkich sklepach znajdujących się w okolicach ruchliwych tras. Dlatego też niekiedy dostęp do nich jest umożliwiony wyłącznie w określonych godzinach na przykład pokrywających się z godzinami, w jakich pracuje firma pozwalająca na korzystanie z nich.

Operatorzy stacji ładowania samochodów elektrycznych

Poniżej przedstawiamy pełną listę firm będących właścicielami stacji ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki takiemu zestawieniu możliwe jest uzyskanie odpowiedzi m.in. na pytanie: która firma ma najwięcej stacji ładowania aut elektrycznych w Polsce? Dodatkowo wyszukując firmę po nazwie i klikając w link znajdujący się w pierwszej kolumnie zostaniemy przeniesieni na stronę wybranego operatora. Tam u góry strony pokazana jest mapa z informacją o lokalizacji punktów ładowania. Niżej znajdują się szczegółowe informacje dotyczące wszystkich punktów będących własnością firmy, której profil aktualnie przeglądamy.