Porównaj ceny energii: prądu i gazu. Wybierz najlepszą ofertę.

Obniż swój rachunek za:

Dołącz do grona naszych zadowolonych użytkowników, którzy w ostatnim miesiącu wybierając najlepsze oferty z porównywarki cen energii: prądu i gazu Optimal Energy, średnio zaoszczędzili zmieniając sprzedawcę energii w domu 350 zł, a w firmie prawie 3 000 zł!

Porównujemy 96% ofert aktywnych sprzedawców energii w całej Polsce
Ostatnia aktualizacja cen sprzedawców pądu w porównywarce 21.03.2018
Strona główna > Porady > Zmiana sprzedawcy prądu > Jak zmienić operatora energii

Jak zmienić operatora energii

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Jak zmienić operatora energii

Operatora energii zmienić nie możemy, jest on przypisany do danego regionu w kraju, zmienić możemy za to sprzedawcę (dostawcę) energii i to dowolną ilość razy i niezależnie od tego gdzie mieszkamy.

Jak zmienić operatora energii ?

Pierwsza kwestia, którą należy podjąć zajmując się tym tematem to rozróżnienie podmiotów o których jest mowa.Operator Systemu Dystrybucyjnego w skrócie OSD to przedsiębiorstwo energetyczne, które zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej, czyli jej rozsyłaniem i transportem na terenie kraju. Jest także odpowiedzialne za bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu, konserwację, eksploatację i remonty sieci oraz jej rozbudowę. Jest to grupa zadań, którymi nie zajmuje się sprzedawca energii, gdyż jak sama nazwa wskazuje jego zadaniem jest handel energią. W Polsce do najbardziej znanych operatorów (dystrybutorów) energii należą:

  • RWE Stoen Operator Sp. z o.o.
  • PGE Dystrybucja S.A.
  • Enea Operator Sp. z o.o.
  • Tauron Dystrybucja S.A.
  • Energa - Operator S.A.

Jak widać z nazw, przedsiębiorstwa które zajmują się dystrybucją posiadają w nazwie to słowo lub jemu pokrewne czyli operator.

 

Zmiana sprzedawcy energii

Najczęściej jednak posługując się nazwami znanych firm korzystamy jedynie z początkowych nazw mówiąc np. "kupuję energię od Enei" i jest to prawda, gdyż spółki o których mowa w przypadku dystrybucji energii zajmują się również jej sprzedażą, ale funkcjonują pod innymi nazwami np. Tauron Sprzedaż. Stąd też wiemy, że spółka ta zajmuje się sprzedażą energii. Zatem posługując się zdaniem "zmiana operatora energii" jesteśmy w błędzie i powinniśmy się poprawić mówiąc "zmiana sprzedawcy energii".

 

Kogo zatem możemy zmienić

Operatorzy są bowiem przypisani do konkretnych regionów w Polsce. Nie możemy zmienić operatora, chyba że przeprowadzimy się na teren jego obowiązywania. Sprzedawcę natomiast możemy zmienić w dowolnym momencie. Jedna z pięciu największych firm, które zajmują się też dystrybucją może być także naszym sprzedawcą z urzędu, czyli jednocześnie będzie naszym dystrybutorem i sprzedawcą. Nie zmienia to jednak faktu, że dystrybutor po zmianie sprzedawcy zostanie ten sam, a sprzedawcą będzie dowolnie wybrany przez nas podmiot.

Tagi: zmiana dostawcy prądu, tanszy prad,
Powrót

PowrótWszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 OPTIMALENERGY.pl