Porównaj ceny energii elektrycznej i wybierz najlepszą ofertę na zakup prądu dla:

Dołącz do grona naszych zadowolonych użytkowników, którzy w ostatnim miesiącu wybierając najlepsze oferty z porównywarki cen energii elektrycznej Optimal Energy, średnio zaoszczędzili zmieniając sprzedawcę prądu w domu 350 zł, a w firmie prawie 3 000 zł!

Porównujemy 96% ofert aktywnych sprzedawców energii w całej Polsce
Ostatnia aktualizacja cen sprzedawców pądu w porównywarce 18.02.2018
Strona główna > Porady > Porownywarka cen pradu > Licznik elektroniczny energii elektrycznej

Licznik elektroniczny energii elektrycznej

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Licznik elektroniczny energii elektrycznej

Odczytanie danych z licznika nie jest problemem, gdy jest to tradycyjny licznik energii. W nowych, elektronicznych może to stanowić problem, gdyż na wyświetlaczu pojawia się wiecej pozycji liczbowych.

 

Licznik elektroniczny energii elektrycznej

Elektroniczne liczniki energii elektrycznej to wielotaryfowe urządzenia pomiarowe, służące do bezpośredniego pomiaru zużycia energii elektrycznej w sieciach prądu przemiennego. Obecnie są bardzo szeroko stosowane do rozliczeń z zakładami energetycznymi w gospodarstwach domowych  i w przemyśle. Liczniki elektroniczne wyświetlają kilka informacji. W rozróżnieniu jakie informacje są wyświetlane przydatny jest kod OBIS (identyfikuje daną zmienną urządzenia za pomocą znaków cyfrowych) wyświetlany w górnym lewym rogu. Informacje przydatne w ich odczycie znajdują się zazwyczaj na obudowie licznika. W najczęściej stosowanych licznikach kody OBIS oznaczają sumaryczne zużycie energii, zużycie energii w I strefie (dzień), zużycie energii w II strefie (noc, weekend).

Oto przykładowy widok wyświetlacza licznika:

Kiedy na ekranie pojawia się kod 1.8.0 - oznacza to sumaryczne zużycie energii (w przypadku gdy korzystamy z taryfy jednostrefowej jest to jedna i ta sama wartość).

W przypadku korzystania z taryfy wielostrefowej kod 1.8.1 - oznacza zużycie w szczycie, natomiast 1.8.2 - oznacza zużycie energii w strfie drugiej. 

Mogą też zdarzyć się liczniki, w których strefy czasowe opisane są za pomocą liter alfabetu.

A - oznacza strefę szczytową

B - strefę pozaszczytową

 

Odczyt wskazania licznika

Elektroniczne liczniki energii elektrycznej działają tak samo jak te treadycyjne, ale posiadają wbudowaną pamięć, w której zapisywane są dane
pomiarowe. Zakres wyświetlanych informacji zależy od grupy taryfowej, według której rozliczany jest. Odbiorca w zależności od rozwiązania konstrukcyjnego licznika może za pomocą przycisku na urządzenia wyśiwetlać samodzielnie informacje, które chce przejrzeć. Kolejne wciśnięcia przycisku powodują pojawianie się kolejnych informacji.

Po pomoc do źródła

W razie, gdyby konieczna okazała się pomoc w odczycie licznika elektronicznego zapraszamy do odwiedzenia stron firmy Energa należących do Energi, a także PGE, na których to w sposób graficzny przedstawiony jest sposó odczytu miernika.


Tagi: liczniki energii elektrycznej,
Powrót

PowrótWszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 OPTIMALENERGY.pl