optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Energia News
Gram w Zielone
Polskie Radio

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Porady > Ceny prądu > Wzrost cen energii

Wzrost cen energii

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Wzrost cen energii

Sytuacja w polskim górnictwie pozwala podejrzewać, że sektor energetyczny i całe bezpieczeństwo energetyczne kraju są zagrożone. Czy ma to wpływ na ceny energii elektrycznej, która być może już wkrótce będzie towarem deficytowym ?

 

Wzrost cen energii

Taryfy na 2015 rok zostały już ustalone i zatwierdzone w grudniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Dystrybutorzy energii zawnioskowali o podwyżki cen opłat dystrybucyjnych, co dla gospodarstw domowych oznacza podwyżki od około 70 groszy na miesiąc do 1,60 zł w zależności od tego z usług jakiego dystrybutora korzystamy. Wzrost stawek za opłaty dystrybucjne jest związane z koniecznością poprawy bezpieczeństwa energetycznego w kraju i poprawą jakości stanu sieci energetycznej.

 

Ceny prądu

Oprócz samych opłat dystrybucyjnych oczywiście na rachunkach nie obejdzie się bez opłat dla sprzedawców energii. Dlatego też Urząd Regulacji Energetyki musiał przeanalizować i zaakcpetować lub zakwestionować zaproponowane w ubiegłym roku ceny samego prądu. Prezes URE ustalił zatem, że ceny energii elektrycznej także zmienią się w tym roku niewiele. Taryfy energii na ten rok zakładają  około półprocentową podwyżkę cen energii elektrycznej dla odbiorców z grupy taryfowej G, czyli gospodarstw domowych. Co miało wpływ na wzrost cen prądu ? Konieczność zakupu energii przez sprzedawców pochodzącej ze źródeł odnawialnych, czy kogeneracji.

 

Opłaty dystrybucyjne będą wzrastać z roku na rok wg wszelkich prognoz. Głównie dlatego, że stan polskiej energetyki jest ciężki. Konieczna jest rozbudowa infrastruktury sieciowej oraz wiele inwestycji, a także remontów i modernizacji. Koszty tych działań ponosimy my wszyscy, jako użytkownicy sieci.

 

Czego można się spodziewać w przyszłości ?

Trudno na dzień dzisiejszy określić, czy ceny energii będą spadać, czy rosnąć. Każdy kto podpisuje umowę na dłuższy czas musi liczyć się z ryzkiem faktu, że za jakiś czas może pojawić się oferta lepsza i cena energii będzie niższa od tej, którą aktualnie mamy na umowie. Gwarancja stałej ceny posiada zatem swoje wady i zalety. Zabezpieczamy się od wzrostu cen energii, ale też w momencie gdyby okazało się, że ceny spadły musimy do końca trwania umowy płacić po wyższych stawkach. Ale warto przytoczyć sobie znane powiedzenie "kto nie ryzykuje ten nie ma" i podjąć decyzję, po wcześniejszym dokładnym i wnikliwym przecytaniu umowy.

 


Powrót