optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Forbes
Gram w Zielone
Newseria

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Porady > Ceny prądu > Taryfa prądu

Taryfa prądu

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Taryfa prądu

O tym kto znajduje się w jakej taryfie energii elektrycznej decyduje posiadane przez nas wyposażenie w urządzenia elektryczne, ale też szereg innych czynników które łatwo zapamiętać.

 

Taryfy prądu

Grupa taryfowa jaką posiadamy określa sposób w jaki rozliczamy się ze swoim sprzedawcą i dystrybutorem energii elektrycznej. Poniżej przestawiamy oznaczenia stosowane w nazewnictwie poszczególnych taryf, tak bay każdy z nas wiedział co oznaczają poszczególne litery alfabetu oraz cyfry opisujące taryfę energii. Zacznijmy od oznaczeń technicznych. Pewnie niejedna osoba spotkała się z zapisem na fakturze za energię C21 czy G11. Co oznaczają te skróty ?

Pierwszy znak będący literą alfabetu jest przydzielany w zależności od poziomu napięcia sieci. Gospodarstwa domowe są oznaczone osobną literą alfabetu G.

A - wysokie napięcie (WN)

B - średnie napięcie (SN)

C – niskie napięcie (nN)

G- gospodarstwa domowe

Firmy, które mają bardzo duże zużycie energii i wyposażone są w maszyny o znacznej mocy podłączane są do sieci WN. Mniejsze przedsiębiorstwa podłączane są do SN, a niskie napięcie dotyczy np. pomieszczeń biurowych.

 

Oznaczenia taryf

Drugi znak będący liczbą oznacza wielkość mocy umownej:

1 – moc nie większa niż 40 kW

2 – moc wyższa od 40 kW

Ta wielkość w praktyce oznacza, że moc urządzeń podłączonych do jednej sieci jednocześnie nie może przekraczać 40 kW jeśli chcemy należeć do grupy 1 lub wynosi więcej niż 40 kW wtedy jesteśmy przydzieleni do grupy 2.

 

Trzeci znak oznacza w ilu strefach czasowych chcemy się rozliczać:

1 – jedna strefa czasowa

2 - dwie strefy czasowe

3 - trzy strefy czasowe

Co oznacza stefa czasowa ? W przypadku kiedy należymy do strefy 1 w ciągu całej doby płacimy tyle samo za energię elektryczną. W strefie 2 mamy podział doby na 2 przedziały, które są zróżnicowane pod względem ceny za kWh. Oznacza to, że w niektórych godzinach doby będziemy płacić mniej za energię. Przedziały czasowe występowania danych stref czasowych określa sprzedawca. Analogicznie, w strefie 3 mamy trzy strefy czasowe w ciągu doby, w których występują trzy różne ceny za kWh.

 

Jak wybrać taryfę ?

Jaką taryfę więc wybrać ? Grupy taryfowej sami nie wybierzemy, gdyż nie decydujemy o tym, do jakiego napięcia musimy być przyłączeni. Możemy jednak wybrać taryfę pod względem liczby stref, w których będziemy się rozliczać Jeżeli zdecydujemy się na G11 będziemy mieć komfort stałej ceny przez całą dobę, ale bez możliwości oszczędzania. Takie pole manewru daje nam natomiast taryfa G12 i G13 gdzie stawka za kWh różni się w ciągu doby i są to często różnice bardzo wysokie. Możemy wtedy zaplanować np. pranie w ciągu obowiązywania tańszej stawki. Dzięki temu mamy wpływ na to ile zapłacimy ostatecznie za rachunek.

Powrót