optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Cire
Gazeta Wyborcza
Gram w Zielone

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Porady > Ceny prądu > Rachunek za prąd - z czego się składa ?

Rachunek za prąd - z czego się składa ?

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Rachunek za prąd - z czego się składa ?

Odczytanie rachunku za energię i zrozumienie jakie pozycje się na nim znajdują może zająć kilka minut po zapoznaniu się z naszym poradnikiem.  Z umieszczonych w internecie filmików Optimal Energy dowiecie się jak czytać faktury za energię elektryczną w przypadku, gdy obsługuje nas PGE, Tauron, Enea, Energa i RWE zarówno dla domu, jak i dla firm.

 

Rachunek za prąd - z czego się składa ?

Opłaty, które wchodzą w skład rachunku za energię elektryczną obliczane są na podstawie wzorów dostarczonych przez dwa podmioty:

- Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD),

sprzedawcę energii elektrycznej.

 

Opłaty dla Operatora

            Pierwszą opłatą jest opłata zmienna sieciowa. Jest to stawka naliczana według wielkości zużycia prądu w danym okresie rozliczeniowym, płacimy więc za każdą zużytą kilowatogodzinę. 

            Dalej występuje opłata jakościowa zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki, która ma pokryć koszty związane z utrzymaniem równowagi systemu elektroenergetycznego. Jest ona także zależna od naszego zużycia energii elektrycznej, należy więc do opłat zmiennych. Może się zdarzyć, że opłata ta jest ujęta w opłacie zmiennej sieciowej i na rachunku występuje tylko jedna pozycja. 

            Niezależnie od naszego zużycia musimy jeszcze opłacić tzw. opłaty stałe.

            Opłata stała za dystrybucję jest naliczana na podstawie układu elektrycznego jaki mamy u siebie w mieszkaniu w zależności czy układ jest jedno czy trójfazowy .

            Opłata przejściowa z kolei zależy od tego ile kWh zużyliśmy w ciągu ostatniego roku kalendarzowego. Mamy 3 przedziały: dla rocznego zużycia poniżej 500kWh, od 500kWh do 1200 i powyżej 1200kWh. 

            Opłata abonamentowa zależy natomiast od tego jak często pracownik przedsiębiorstwa energetycznego będzie przychodził odczytywać liczniki. Im rzadziej będzie to robił tym opłata będzie niższa. Możemy sami zadecydować czy chcemy aby robił to co miesiąc, dwa, kwartał, pół roku albo rok. 

 

Opłaty dla sprzedawcy

Czas na sprzedawcę energii, któremu płacimy jednak tylko dwa składniki.      

           Pierwszym jest opłata za energię czynną, czyli zależna od naszego zużycia. 

            Drugą i jednocześnie ostatnią opłatą jest opłata handlowa. Wysokość tej opłaty określa każdy sprzedawca indywidualnie. Jest ona stosowana przez niewielu sprzedawców, trzeba jednak o niej pamiętać, ponieważ ma ona wpływ na ostateczną wielkość rachunku za prąd.

 

Jak czytać faktury

Dodatkowo poniżej zamieszczamy linki do wszystkich filmików. Serdecznie zapraszamy do oglądania, a także zmiany sprzedawcy energii, w przypadku gdy chcą Państwo zmniejszyć swoje rachunki za energię.

 PGE dla firm

Zobacz film

PGE dla domu

Zobacz film

RWE dla firm

Zobacz film

RWE dla domu

Zobacz film

Enea dla firm

Zobacz film

Enea dla domu

Zobacz film

Tauron dla firm

Zobacz film

Tauron dla domu

Zobacz film

Energa dla firm

Zobacz film

Energa dla domu

Zobacz film
Powrót