optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Cire
Energia News
Polskie Radio

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Porady > Ceny prądu > Ceny prądu w Polsce porównanie

Ceny prądu w Polsce porównanie

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Ceny prądu w Polsce porównanie

Nie jest tajemnicą, że ceny energii elektrycznej raz rosną, raz spadają. Wszystko zależy od sytuacji politycznej, paliwowej oraz tego, jak radzi sobie dane przedsiębiorstwo enegrtyczne na rynku. Jak zmieniały się ceny energii kraju na przełomie ostatnich lat ?

 

Ceny prądu w Polsce porównanie

Ceny energii nie da się porównywać, bez uwzględniania opłat dytrybucyjnych. Ma ona bowiem wpływ ogromny, gdyż stanowi około 50% kwoty płaconej za jednostkę energii, czyli kWh. Średnie ceny energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym uwzględniające opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej w 2012 roku wynosiły 0,5047 zł/kWh. Ta sama energia w roku 2013 kosztowała już 0,5048 zł/ kWh. Na razie jeszcze URE nie podało średniej ceny energii za rok 2014, stąd też nie wiadomo, czy ekperci twierdzący, że ceny są najniższe od lat mają rację. W Europie ceny energii rosną od jakiegoś czasu i unas niestety też. Mimo, iż spadną ceny za samą energię elektryczną o 3-4% to stawki za opłaty dystrybucyjne, które wywiarają ogromny wpływ na całkowitą cenę prądu rosną corocznie o 2-3%.

 

Ceny energii w 2015 roku wyższe

Ze stronu URE możemy przeczytać informacje na temat cen energii na rok 2015.

"16 grudnia Prezes URE zatwierdził taryfy dystrybutorom energii elektrycznej oraz sprzedawcom z urzędu, którzy sprzedają energię odbiorcom w gospodarstwach domowych. Nowe stawki, które wejdą w życie z początkiem stycznia, oznaczają średni wzrost płatności od około 1 do 2 złotych miesięcznie na rachunkach odbiorców grup taryfowych G.

Taryfy dystrybutorów: Energa Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, RWE Operator oraz PGE Dystrybucja wzrosną średnio dla wszystkich grup odbiorców o 3,9 %, przy czym stawki opłat dystrybucyjnych dla odbiorców w gospodarstwach domowych wzrosną od ok. 70 groszy miesięcznie dla odbiorców przyłączonych do sieci PGE do ok. 1,60 zł dla odbiorców w gospodarstwach domowych korzystających z sieci Tauron Dystrybucja.

Regulator zatwierdził także taryfy na sprzedaż energii energetycznej przedsiębiorstwom Enea, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż, które zakładają niewielką, nieco ponad półprocentową podwyżkę cen energii elektrycznej dla odbiorców z grup G. W efekcie zatwierdzonych taryf łączne rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy kupują  prąd od tzw. sprzedawców z urzędu, wzrosną średnio o 1,8 %."

 

źródło: ure.gov.pl

Powrót