optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Biznes Alert
Energianews
Wnp.pl

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Porady > Ceny prądu > Ceny prądu rosną. Jak je zatrzymać ?

Ceny prądu rosną. Jak je zatrzymać ?

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Ceny prądu rosną. Jak je zatrzymać ?

Nie jest tajemnicą, że ceny energii elektrycznej rosną. Wszystko zależy od sytuacji politycznej, paliwowej oraz tego, jak radzi sobie dane przedsiębiorstwo energtyczne na rynku. Jak zmieniały się ceny energii kraju na przełomie ostatnich lat ?

 

Ceny prądu rosną

Ceny energii nie da się porównywać, bez uwzględniania opłat dytrybucyjnych. Ma ona bowiem wpływ ogromny, gdyż stanowi około 50% kwoty płaconej za jednostkę energii, czyli kWh. Średnie ceny energii elektrycznej dla odbiorcy w gospodarstwie domowym uwzględniające opłatę za świadczenie usługi dystrybucji energii elektrycznej w 2012 roku wynosiły 0,5047 zł/kWh. Ta sama energia w roku 2013 kosztowała już 0,5048 zł/ kWh. Na razie jeszcze URE nie podało średniej ceny energii za rok 2014, stąd też nie wiadomo, czy ekperci twierdzący, że ceny są najniższe od lat mają rację. W Europie ceny energii rosną od jakiegoś czasu i u nas niestety też. Mimo, iż spadną ceny za samą energię elektryczną o 3-4% to stawki za opłaty dystrybucyjne, które wywiarają ogromny wpływ na całkowitą cenę prądu rosną corocznie o 2-3%.

 

Jak zatrzymać ceny energii ?

Niestety nie jest to proste. Sposobem na zatrzymanie cen energii byłby nagły wzrost ilości odnawialnych źródeł energii. Więcej wytwórców energii to większa konkurancja dla sprzedawców oraz przedsiębiorstw energetycznych, które chcąc zatrzymać klientów lub przyciągnąć do siebie nowych musiałyby obniżać ceny bądź zatrzymać je na stałym poziomie. Istnieje też jednak ryzyko, że ceny zaczęłyby wzrastać, aby pokryć straty w wyniku zmniejszenia sprzedaży, ale nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak rozwój rynku oze (odnawialnych źródeł energii) wpłynie na sytuację energetyczną kraju i ceny energii. Ceny węgla w obecnej sytuacji politycznej są bardzo niestabilne. Mówi się o nierentowności polskich kopalń i prawdopodobieńswie zamknięcia kilku z nich, stąd też ceny węgla najprawdopodniej pójdą w górę. Już dziś bardziej opłaca się kupować węgiel z zagranicy, niż wydobywać go z rodzimych źródeł co jes sytuacją paradoksalną i odbija się na całej gospodarce oraz cenach enregii.

 

Ceny energii pod kontrolą

Dziś wielu sprzedawów oferuje gwarancję stałej ceny, przez co możemy zabezpieczyć się przed ich wzrostem na kilka lat. Ponadto część dostawców oferuje zatrzymanie cen z roku 2014 i sprzedaż energii po stawkach z roku 2014. Niestety należy się liczyć z tym, że ceny energii będą rosły, bo wpływ ma na nie niestabilna sytuacja rynku węgla.

Powrót