Porównaj ceny energii elektrycznej i wybierz najlepszą ofertę na zakup prądu dla:

Dołącz do grona naszych zadowolonych użytkowników, którzy w ostatnim miesiącu wybierając najlepsze oferty z porównywarki cen energii elektrycznej Optimal Energy, średnio zaoszczędzili zmieniając sprzedawcę prądu w domu 350 zł, a w firmie prawie 3 000 zł!

Porównujemy 96% ofert aktywnych sprzedawców energii w całej Polsce
Ostatnia aktualizacja cen sprzedawców pądu w porównywarce 18.02.2018
Strona główna > Porady > Ceny prądu > Ceny energii elektrycznej w europie

Ceny energii elektrycznej w europie

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Ceny energii elektrycznej w europie

Biorąc pod uwagę ceny energii jako samą kwotę, którą musimy zapłacić za jednostkę energii Polska plasuje się na zaszczytnym miejscu jednych z najtańszych krajów w Europie. W odniesieniu jednak do naszych zarobków sytuacja ma się inaczej.

 

Zmiana ceny energii elektrycznej w Europie

W Unii Europejskiej cena enrgii elektrycznej dla gospodarstw domowych pod koniec roku 2013 zaczęła rosnąć. Największy wzrost cen prądu dla odbiorców indywidualnych w ubiegłym roku zanotowano w Estonii, gdzie cena za 100 kWh podskoczyła o 22 proc, w Grecji gdzie energia elektryczna podrożała o 20 proc.,  w Rumunii – o 17 proc, a we Francji i na Litwie po 10 proc. Nie wszędzie jednak ceny energii wzrosły. W Polsce ceny energii spadły, ale zaledwie o 4 %, natomiast   najmocniej spadły ceny prądu na Cyprze o 15 proc, na Węgrzech prąd staniał o 14 proc., w Hiszpanii o 9 proc., a w Bułgarii o 8 proc.

 

Ceny energii elektrycznej w Europie

W przeliczeniu na euro, najniższe ceny prądu w Europie zanotowano w Bułgarii, gdzie za 100 kWh zapłacimy 8,8 euro. Tuż za Bułgarią plasuje się Rumunia (12,8 euro za 100 kWh) i Węgry (13,3 euro za 100 kWh). Polacy płacili za energię elektryczną średnio 14,5 euro za 100 kWh. Do krajów, w krótych energia jest najdroższa zliczyć natomiast należy Danię, w której ceny prądu wyrażone w euro są najwyższe w Europie i za 100 kWh płaci się 29,4 euro, Niemcy (29,2 euro za 100 kWh) oraz Cypr (na którym mimo obniżek cen za 100 kWh trzeba zapłacić 24,8 euro). Po zestawieniu wszystkich krajów średnia unijna plasuje się na poziomie 20,1 euro za 100 kWh zatem patrząc na cenę energii w Polsce możemy być zadowoleni, ale czy na pewno jest tak kolorowo ?

 

Ceny energii elektrycznej w Europie, a zarobki Europejczyków

Bardziej miarodajnym wskaźnikiem cen energii w Europie jest Parytet Siły Nabywczej, który mówi nam jaką ilość energii możemy kupić w danym kraju za przeciętną pensję. I tu ranking przedstawia się zupełnie inaczej. W przeliczeniu na Parytet Siły Nabywczej najniższe ceny są w Finlandii oraz w Luksemburgu i na Łotwie. Najwięcej zapłacimy za prąd na Cyprze, którego mieszkańcy płacą ponad dwa razy tyle co Lusemburczycy (w przeliczeniu na Parytet Siły Nabywczej oczywiście), w Niemczech, Portugalii, Rumunii i w Polsce. Czekać teraz należy na statystyki i rankingi za rok 2014 i zobaczymy, czy udało nam się poprawić pozycję.

 

źródło: forsal.pl

 

Tagi: cennik energii, ceny pradu 2015,
Powrót

PowrótWszelkie prawa zastrzeżone. © 2018 OPTIMALENERGY.pl