optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Gram w Zielone
Newseria
Tvn 24

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

12345

Ocena 4.6/5 (13 głosy/ów)

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Co wydarzyło się w naszym kraju w ostatnim tygodniu ? W krajowej energetyce wciąż coś się dzieje, czasem są to zmiany znaczące, czasem nowości w zakresie technologii czy prawa, ale zawsze są to informacje, o których warto wiedzieć.

 

Cele klimatyczne u nas nie najgorzej realizowane

  • Jak pokazują dane Eurostatu, Polska jest zaledwie na 17. miejscu jeśli chodzi o realizację celów klimatycznych do 2020 roku, czyli w najgorszym przypadku jesteśmy w środku stawki. Za Polską są już np. Francuzi którzy muszą zredukować emisję CO2 o prawie 9 pkt proc., by spełnić kryterium w roku 2020, a także Holandia, Austria i Finlandia. W grupie za nami znalazły się również Portugalia i Hiszpania. U nas nie jest zatem tak najgorze, jeśli chodzi o realizację celów klimatycznych.

Wyłączanie dostaw gazu niepłacącym odbiorcom

  • Posłowie PSL chcą uniemożliwić wyłączanie gazu i energii elektrycznej w trakcie zimy niepłacącym odbiorcom. PO i PiS są skłonne poprzeć ten projekt, ale tylko w wypadku, gdy będzie on skierowany do określonej grupy najuboższych. Przeciwne są natomiast koncerny energetyczne. Zapewnienie bezpieczeństwa ciągłych dostaw energii najsłabszym odbiorcom w gospodarstwach domowych w okresie zimowym ma szczególne znaczenie społeczne. Bezpieczeństwo to powinno objąć również rodziny, które mają trudności z każdorazowym terminowym regulowaniem płatności za dostarczaną energię. Nie można bowiem pozbawić ciepła w zimie osób, które mają uzasadnione problemy socjalne.

 

Polska będzie musiała inwestować w czystszą energię

  • Dzięki wywalczonym na szczycie UE zapisom Polska otrzyma na nowy okres polityki klimatycznej podobną liczbę pozwoleń na emisję, jaką ma teraz, jednak przychody ze sporej części z nich będą musiałby być inwestowane w technologie sprzyjające ochronie środowiska. Na nową liczbę pozwoleń na emisję składają się mechanizmy kompensacyjne dla biednych krajów zawarte w dokumentach końcowych ze szczytu. Państwa zachodniej Europy z Niemcami na czele postarały się jednak, by mechanizmy te były obwarowane takimi zapisami, by Polska musiała inwestować w czystszą energię. Ekolodzy się cieszą, branża oze w Polsce również. Zobaczymy jednak czy coś z ustawą OZE ruszy.

 

Poznań zaoszczędzi na grupowych zakupach energii

  • Około 24 mln zł zaoszczędzi Poznań, miejskie instytucje i sąsiadujące z miastem gminy dzięki grupowemu zakupowi energii elektrycznej. W piątek podpisana została umowa z Eneą ws. zbiorowego zakupu energii elektrycznej dla 58 podmiotów. To trzeci grupowy zakup energii elektrycznej w Poznaniu. Miasto stworzyło nową grupę zakupową i chce też wspólnie kupować gaz.Podpisana w piątek umowa opiewa na blisko 67 mln zł. ENEA poinformowała w piątek, że za tę cenę dostarczy gminom, instytucjom oraz firmom z Poznania i okolic 238 GWh energii elektrycznej. Coraz więcej miast w Polsce widzi korzyści z grupowych zakupów energii.

 

Rynek mocy coraz bliżej

  • Przygotowywana przez Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie koncepcja rynków mocy jest już na ukończeniu, a w przyszłym tygodniu w Ministerstwie Gospodarki mają być zaprezentowane wyniki tych prac.Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie na zlecenie resortu gospodarki prowadzi prace nad opracowaniem mechanizmów rynku mocy w Polsce. Jak ujawniła podczas posiedzenia sejmowej komisji Skarbu Państwa poświęconej inwestycjom i sytuacji w elektroenergetyce Katarzyna Rozenfeld, wiceprezes Tauron Polska Energia, prace te są już praktycznie na ukończeniu. Jednocześnie podkreśliła ona, że taki mechanizm będzie bardzo istotny dla kwestii zabezpieczenia mocy wytwórczych w elektroenergetyce po roku 2020, kiedy między innymi ze względu na unijne dyrektywy trzeba będzie wyłączyć bloki o łącznej mocy do 5 GW.

 

źródło: cire.pl 

Powrót