optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Onet.pl
Polskie Radio
Wnp.pl

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Co wydarzyło się w naszym kraju w ostatnim tygodniu ? W krajowej energetyce wciąż coś się dzieje, czasem są to zmiany znaczące, czasem nowości w zakresie technologii czy prawa, ale zawsze są to informacje, o których warto wiedzieć.

 

Ładowanie smartfonów na przystankach

 

  • W Poznaniu telefony komórkowe można ładować na przystankach komunikacji miejskiej, aż do walentynek. Stacje ładowania powstały w ramach kampanii reklamowej PGE w pięciu szczególnie ruchliwych miejscach miasta. Do naładowania telefonu wystarczy, tak jak w przypadku normalnego ładowania kabel USB i już w oczekiwaniu na przystanek możemy podładować urządzenie prznośne typu telefon, czy tablet.

Certyfikat dla Energi

  • Jak informuje sama Energa Operator to pierwszy w kraju dystrybutor energii elektrycznej z certyfikatem niezawodności zasilania. Prace nad budową i wdrożeniem systemu zarządzania ciągłością działania trwały blisko dwa lata, ale certyfikat dowodzi, że było warto. W efekcie działań wszystkie firmowe procesy zostały zbadane pod kątem krytyczności dla funkcjonowania firmy i świadczenia usług dystrybucji energii elektrycznej. W praktyce posiadanie Systemu Zarządzania Ciągłością Działania oznacza posiadanie zapasowych lokalizacji m.in dla centralnej i regionalnych dyspozycji mocy, powielonych – dla zwiększenia bezpieczeństwa – elementów infrastruktury serwerowej i telekomunikacyjnej, regularne ćwiczenia dla pracowników w zakresie procedur awaryjnych. 

 

Farma fotowoltaiczna w Wielkopolsce

  • Jak podaje portal gramwzielolone.pl w wielkopolskiej gminie Kwilcz uroczyście otwarto farmę fotowoltaiczną, która jest jedną z pierwszych w województwie wielkopolskim. Jej budowa została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. wielkopolskiego na lata 2007-2013. Farma PV składa się z 3,6 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 0,9 MW, a inwestorem jest spółka Zielone Słońce Sp. z o.o. Szacuje się, że dzięki uruchomieniu farmy fotowoltaicznej uda się zredukować emisję CO2 o ok. 1 028,9 Mg/rok, a ilość zaoszczędzonej energii pierwotnej wyniesie 8 791,20 GJ/rok. Całkowita wartość projektu wynosi blisko 7,7 mln zł, a kwota dofinansowania ze środków RPO na lata 2007-2013 to ponad 3,7 mln zł.

Odbiorcy wrażliwi niezainteresowani pomocą

  • Jak podała „Gazeta Prawna”, tylko 22,5 mln zł z zarezerwowanych 114,8 mln zł wydał w 2014 r. budżet państwa na wypłatę dodatków energetycznych dla osób o najniższych dochodach. Największą barierą dla składania wniosków o przyznanie takiego dodatku jest kwestia papierologii, która należy złozyc, aby dodatek otrzymać oraz fakt, że jest on obciążony podatkiem wobec czego rzeczywista kwota, która dotrze do zainteresowanego jest bardzo nieznaczna. 

 

UE korzysta z energii wiatru

  • W ubiegłym roku w krajach Unii Europejskiej przyłączono do sieci farmy wiatrowe o łącznej mocy sięgającej prawie 11,8 GW, a moc zainstalowana tego typu instalacji osiągnęła poziom 128,8 GW. 
    Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA), podało, że stanowi to około 3,8 proc. więcej niż w roku 2013. Według danych EWEA najwięcej nowych mocy w energetyce wiatrowej przyłączono w w Niemczech, bo prawie 5,3 GW. Kolejna w jest Wielka Brytania, która zainwestowała w nowe moce wiatrowe na poziomie 1,7 GW. Dalej na liście są Szwecja i Francja, które postarały się o około 1 GW (odpowiednio 1,05 GW i 1,04 GW). Polska nie znajduje się na szarym końcu, gdyż z przyrostem przyłączonych do sieci nowych mocy wiatrowych na poziomie 444 MW sklasyfikowano nas na piątej pozycji.

źródło: ure.gov.pl

Powrót