optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Energia News
Onet.pl
Puls Biznesu

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Co wydarzyło się w naszym kraju w ostatnim tygodniu ? W krajowej energetyce wciąż coś się dzieje, czasem są to zmiany znaczące, czasem nowości w zakresie technologii czy prawa, ale zawsze są to informacje, o których warto wiedzieć.

17 mln na inwestycje prosumenckie w OZE

  • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oficjalnie poinformowało o przeznaczeniu kwoty 17,25 mln euro na wsparcie inwestycji dotyczących budowy prosumenckich mikroinstalacji OZE. Resort poinformował w piątek, że środki - łącznie 17 mln 250 tys. euro - pochodzą z części Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013. Beneficjentem programu resortu mają być gminy, które będą chciały inwestować w odnawialne źródła energii (OZE) i ich montaż. Dofinansowanie pokryje do 90 proc. inwestycji. Możliwe będzie również przeznaczenie pomocy resortu na sfinansowanie instalacji OZE na nieruchomościach należących do osób fizycznych.

 

Cena energii ważniejsza od źródła pochodzenia

  • Instytut badawczy TNS Polska przeprowadził na zlecenie RWE Polska S.A. badanie opinii i postaw Polaków odnośnie sektora energetycznego i odnawialnych źródeł energii. Z badania wynika, że 65 proc. respondentów preferuje odnawialne źródła energii, gdy nie muszą za to dodatkowo płacić. Z badań wynika też, że Polacy nie interesują się energetyką. Tylko 17,8 proc. biorących udział w badaniu stwierdziło, że interesuje się branżą energetyczną, a 66,5 proc. w ogóle nie śledzi do dzieje się w branży. Wyniki pokazują również, że Polacy są bardzo wrażliwi na cenę energii. Wielu z nich wybiera zielone technologie, ale gdy pojawia się konieczność poniesienia dodatkowych kosztów szybko z nich rezygnują.

 

Sektor energetyczny dobrym miejscem pracy

  • Pod względem wynagrodzeń i kosztów pracy sektor energetyczny znalazł się już na poziomie, jaki notowany jest w krajach Europy Zachodniej. To między innymi efekt przywilejów wywalczonych przez pracowników tego sektora.Według raportu przygotowanego przez Deloitte i DNB Bank Polska wynika, że energetyka, wraz z branżami powiązanymi, daje pracę ok. 612 tys. osób (3,3 proc. ogółu zatrudnionych). Pod względem kosztów pracy krajowa energetyka jest znacznie bliżej Europy niż reszta gospodarki.

 

Podlasie z fotowoltaiką

  • 7 listopada w Wasilkowie k/Białegostoku Przedsiębiorstwo Rolniczo-Handlowe Flora uruchomiło farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW.
    Wartość inwestycji to 5 150 000 zł. Budowa farmy została sfinansowana w części ze środków własnych, a 60 proc. kosztów pokrytych zostało z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Farma fotowoltaiczna w Wasilkowie jest jedną z pierwszych tak dużych inwestycji tego typu na Podlasiu.

 

Mniejsza produkcja energii w październku

  • Według danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych w październiku 2014 produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 13 615 GWh, co oznacza, że była o 4,49 proc. mniejsza niż w październiku 2013 roku. Natomiast krajowe zużycie energii elektrycznej w Polsce w minionym miesiącu wyniosło 13 813 GWh i było mniejsze o 0,05 proc. niż w październiku 2013 roku.

 

źródło: cire.pl 

Powrót