optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Onet.pl
Tvn 24
Wnp.pl

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

12345

Ocena 5.0/5 (2 głosy/ów)

Tydzień w polskiej energetyce. Skrót najważniejszych informacji przygotowanych przez Optimal Energy.

Co wydarzyło się w naszym kraju w ostatnim tygodniu ? W krajowej energetyce wciąż coś się dzieje, czasem są to zmiany znaczące, czasem nowości w zakresie technologii czy prawa, ale zawsze są to informacje, o których warto wiedzieć.

BMW i ładowanie samochodów z latarni ulicznych

  • W Monachium niemiecka grupa motoryzacyjna BMW zapoczątkowała pilotażowy projekt wykorzystania instalacji oświetlenia ulicznego do ładowania pojazdów z napędem elektrycznym. W ramach tego projektu zatytułowanego “Light and Charge” zaprojektowało dwie prototypowe latarnie uliczne z oświetleniem LED, które wyposażono również w system ładowania pojazdów elektrycznych "ChargeNow". Na razie latarnie te są zainstalowane przed siedzibą główną BMW w Monachium, a kierowcy chcący z nich skorzystać będą mogli opłacić ładowanie pojazdów przez aplikacje mobilne.

 

Fotowoltaika do zasilania polskich szkół

  • W środę 05.11 uruchomiono mikroinstalację fotowoltaiczną na szkole na Szkole Podstawowej w Raszówce. Przedsięwzięcie współfinansowały gmina Lubin oraz Fundacja Greenpeace Polska, która funduje instalacje PV na wielu szkołach w Polsce. Instalacja to 24 panele fotowoltaiczne, jej moc to 6kW. Koszt instalacji sięgający 43 tys. zł pokryły gmina Lubin, która zapłaciła za jej montaż około 14 tys. zł oraz Fundacja Fundacji Greenpeace Polska, która wyłożyła 28 tys. zł na same urządzenia.Według założeń inwestora instalacja ta ma produkować około 6,3 MWh energii elektrycznej co ma pokryć prawie 25 proc. zapotrzebowania szkoły.

 

Kolej na wspólne zakupy od Tauronu

  • Miasto Olsztyn wraz z partnerami, w sumie blisko 170 podmiotami, zbiorowo będzie kupował w przyszłym roku energię od Tauronu. Wartość podpisanej w piątek umowy to 20,5 mln zł. Olsztyn zbiorowo zaopatruje się w energię od 2010 roku. Po raz pierwszy jednak umowę na zbiorowy zakup prądu podpisano z Tauronem (dotychczas były to Energa Obrót oraz PGE). Pełnomocnik prezydenta Olsztyna ds. energetycznych powiedział, że wspólną umowę podpisano w imieniu 168 odbiorców, którzy będą korzystać z 1480 punktów odbioru energii elektrycznej. Wartość umowy to 20,5 mln zł za 73,5 GWh a zbiorowe zakupy energii elektrycznej to jedyna droga do zmniejszenia kosztów zakupu energii.

 

Kolektory słoneczne w Jaśle

  • Blisko 50 kolektorów słonecznych już zostało zamontowanych na domach prywatnych w Jaśle w ramach projektu "Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki". Projekt obejmuje również instalację kolektorów i paneli PV na budynkach użyteczności publicznej, a dzięki tym instalacjom zaoszczędzi rocznie na opłatach za energię elektryczną i ogrzewanie ponad 140 tys. Projekt realizowany będzie do 2016 roku i obejmuje zakup i instalację kolektorów słonecznych na pięciu budynkach użyteczności publicznej; na krytej pływalni, przy basenie otwartym, na budynek administracyjno-szatniowy przy stadionie oraz na jednym z miejscowych gimnazjów i Zespole Szkół Miejskich.

 

PGE stawia kolejne wiatraki

  • Do końca przyszłego roku PGE chce wybudować nowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 218 MW. Całkowita moc tego typu źródeł posiadanych przez spółkę wyniesie wtedy 529 MW. Zakłada, że oddanie farm do eksploatacji do końca 2015 r. umożliwi uzyskanie wsparcia w postaci zielonych certyfikatów na dotychczasowych zasadach, tj. jeden zielony certyfikat za każdą megawatogodzinę w okresie 15 lat.

źródło: cire.pl 

Powrót