Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo
Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Lubuskie protestuje przeciwko kopalni odkrywkowej

Lubuskie protestuje przeciwko kopalni odkrywkowej

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Lubuskie protestuje przeciwko kopalni odkrywkowej
Mieszkańcy gmin Gubin i Brody znajdujących się w woj. lubuskim od lat sprzeciwiają się planom budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, które zapowiadane są przez rząd i koncern PGE Gubin. Przeciwnicy kopalni ostrzegają, że realizacja planów doprowadzi do zniszczenia 15 polskich wsi oraz wysiedlenia nawet 3000 osób. Planowana odkrywka doprowadzi ponadto według nich do obniżenia poziomu wód gruntowych, tym samym do wyschnięcia studni i obniżenia jakości gleby. Zwolennicy z kolei widzą rozwój regionu. Nowe miejsca pracy, rozbudowę infrastruktury energetyczne i drogowej.

Działania ekologów

Kampania przeciwko budowie kopalni odkrywkowej wspierana jest oczywiście przez Greenpeace. Według pracy ekolodzy przyjechali do regionu na prośbę niemieckich i polskich społeczności sprzeciwiających się odkrywce, by pomóc przy międzynarodowej akcji „Łańcuch ludzi STOP odkrywce”. Problem mieszkańców gmin Gubin i Brody jest skomplikowany. Mieszkańcy w referendum jednoznacznie opowiedzieli się przeciwko budowie kopalni odkrywkowej, ale jednocześnie niezadowoleni są ze swojego poziomu życia twierdząc, że w ich regionie nie ma pracy a rząd nic z tym nie robi. Konflikt jest trudny do rozwiązania. Mieszkańcy Polski są podzieleni. Nie chcą instalacji OZE, nie chcą węgla, ale chcą poprawiać komfort życia i bezpieczeństwo energetyczne.

Zagrożenia

Ekolodzy twierdzą, że plany budowy kopalni odkrywkowej nie tylko skazują Polskę na wieloletnie uzależnienie od spalania szkodliwego dla ludzi i środowiska węgla brunatnego, ale także skazują region na powolną, trwającą wiele lat degradację. Część mieszkańców gmin narzeka jednak na brak inwestycji w regionie, a kopalnia zachęciłaby inwestorów. Gminy Gubin i Brody opierają się głównie na rolnictwie. Ludzie nie mają tam żadnych innych perspektyw zatrudnienia. Skąd więc taki wstręt do kopalni ?

A na zachodzie..

Po niemieckiej stronie granicy, kopalnia odkrywkowa funkcjonuje od dawna, teraz planowane jest powiększenie już istniejących kopalni odkrywkowych. Celem akcji protestacyjnej ma być również promowanie odnawialnych źródeł energii. Jednak z wiadomości zamieszczonych w mediach wynika, że w okolicach miasta Gubin miała powstać elektrownia wiatrowa składająca się z kilkunastu turbin i ta została także zbojkotowana przez okolicznych mieszkańców. Jedyna szansa dla gminy to fotowoltaika. Instalacja fotowoltaiczna, została już bowiem zainstalowana na dachu Zespołu Szkół w Chlebowie (gm. Gubin). Kolejna instalacja ma pojawić się na budynku szkoły w miejscowości Brody już 21 maja.
Jak przekonać społeczeństwo do inwestycji w energetyce ? Co zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne i jednocześnie „spokój ducha”, że nie spowoduje to zagrożenia dla środowiska i zdrowia ?
źródło: reo.pl

Porównywarka cen prądu i gazu OptimalEnergy.pl logo

optimalenergy.pl

optimalenergy.pl to największa w Polsce porównywarka działająca tylko i wyłącznie w obszarze tematyki związanej z prądem i gazem. Od 2010 roku piszemy o rynku energii, tworzymy raporty i rankingi, które pomagają obniżyć rachunki naszym użytkownikom.

Powrót