optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Gram w Zielone
Polskie Radio
Puls Biznesu

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Godzina dla Ziemi – dziś zróbmy coś dla planety

Godzina dla Ziemi – dziś zróbmy coś dla planety

12345

Ocena 5.0/5 (1 głosy/ów)

Godzina dla Ziemi – dziś zróbmy coś dla planety

Wg informacji od polskiej grupy WWF tym roku w akcji weźmie udział rekordowa liczba polskich miast. W piątkowe popołudnie aż 73 aglomeracje (czyli o 13 więcej niż w 2013 r.) deklarowały, że w sobotę 29.03 wieczorem zgaszą oświetlenie na swych charakterystycznych obiektach i budynkach, które tak naprawdę wykorzystują oświetlenie dla ozdoby.

W mroku mają się zatem pogrążyć takie obiekty jak: Arkady Wrocławskie czy Sky Tower; w Krakowie będą to m.in. Kościół Mariacki, Kopiec Kościuszki oraz wieża ratuszowa; w Gdańsku - Złota Brama, Dwór św. Jerzego; w Katowicach oczywiście słynny Spodek, a w Warszawie - Teatr Wielki, Stadion Narodowy czy Pałac Kultury i Nauki.

Do akcji w tym roku włączyła się również administracja publiczna. Światła zgaszone zostaną w budynkach działalności publicznej .in. w budynkach ministerstw środowiska, finansów, rolnictwa czy infrastruktury i rozwoju.

Na całym świecie uczestnictwo w akcji zadeklarowało 158 państw i ok. 7 tys. metropolii. W tym dniu już od kilku lat gaśnie Wieża Eiffla w Paryżu, londyński Big Ben czy Sydney Opera House.

"Godzina dla Ziemi” ma znaczenie przede wszystkim symboliczne i ma uświadomić człowiekowi, że wszyscy powinniśmy dbać o środowisko na co dzień i możemy to robić nie bez większych wyrzeczeń. Chodzi np. o gaszenie niepotrzebnego oświetlenia bądź wyłączanie urządzeń ze stanu czuwania. Ale nie tylko w ten sposób możemy chronić planetę. Warto promować mądrzejsze korzystanie z papieru, np. poprzez ustawienie w drukarce dwustronnego drukowania, co przyczyni się do mniejszego wyrębu lasów, czy promowanie korzyści z funkcjonowania spalarni śmieci.

Ekolodzy wspólnie zachęcają do zarejestrowania się na stronie: www.godzinadlaziemi.pl. Do piątkowego popołudnia zarejestrowało się niemal 80 tys. osób, prawie o 20 tys. więcej niż w  roku ubiegłym. Rejestrujący się otrzymują link oraz kod do specjalnej aplikacji na smartfony i komputery, która podpowiada, co można zmienić w życiu codziennym, aby być mniejszym obciążeniem dla środowiska.

Podobnie jak w zeszłych latach akcję w Polsce wspierają znane osoby, a także władze miasta.
W Warszawie rowerzyści mogą się spodziewać 100 nowych stojaków rowerowych, co zapowiedziały władze, jeśli liczba zarejestrowanych przekroczy 10 tysięcy.

"Godzinę dla Ziemi" po raz pierwszy zorganizowano 7 lat temu w Sydney.

Źródło: www.gramwzielone.pl

Powrót