optimal energy

O OptimalEnergy.pl piszą największe media w Polsce:

Biznes Alert
Puls Biznesu
Wp.pl

baner reklamowy po prostu energia

Strona główna > Aktualności > Rynek energii > Energetyczna Unia Europejska

Energetyczna Unia Europejska

12345

Ocena 0.0/5 (0 głosy/ów)

UCTE (z ang. The Union for the Co-ordination of Transmission of Electricity) jest organizacją, która koordynuje pracę systemów przesyłowych energii elektrycznej pomiędzy dwudziestoma europejskimi krajami. Praktycznie członkami UCTE są firmy przesyłowe (Operatorzy) krajów należących co UCTE.

UCTE to taka Energetyczna Unia Europejska. Członkowie tej organizacji muszą spełnić szereg wymogów technicznych aby móc zostać uczestnikami wymiany energii elektrycznej. Polska należy do UCTE od 1995 roku, także dużo wcześniej niż to miało miejsce w przypadku wstąpienia naszego kraju do UE.  Wspólnym celem łączonym członków UCTE jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i nieprzerwanej dostawy prądu do odbiorców końcowych. Wymiana energii elektrycznej pomiędzy krajami następuje płynnie. W przypadku spadku produkcji energii elektrycznej np. u naszych zachodnich sąsiadów Niemców spowodowane jakąś awarią lub brakiem możliwości wprowadzania do sieci energii wytworzonej przez siłownie wiatrowe, od razu energia granicznymi liniami przesyłowymi jest kierowana na zachód, aby im pomóc i uniknąć przerw w dostawie. Taka zasada działa oczywiście w każdą stronę. Może się zdarzyć taka sytuacja, że jakiś kraj ma za dużo energii i żeby nie doszło do awarii sytemu musi ten nadmiar przesłać za granicę. W zależności od pory dnia czy roku, a także od ilości przesłanej energii strony wymiany mają określone stawki, według których rozliczają się za przesłaną energię elektryczną. Dodatkowo zadaniem UCTE jest promowanie konkurencji w sektorze energetycznym.

W Europie funkcjonują jeszcze trzy systemy działające na identycznej zasadzie jak UCTE. Pierwszym z nich jest NORDEL obejmujący swoim zasięgiem Szwecje, Norwegie, Finlandie i Danie. Drugim BALTIC w skład których wchodzą Litwa, Łotwa i Estonia. Kraje te starają się o członkostwo w UCTE, ale ze względu na to, że ich systemy są dostosowane do współpracy z systemem Rosyjskim, konieczne jest przeprowadzenie radykalnych zmian technologicznych i systemowych, aby można było bez problemu przesyłać energię elektryczną.  Trzecią grupę stanowią systemy w dużej mierze niezależne, znajdujące się na wyspach czyli UKTSOA (Wielka Brytania), ATSOI (Irlandia) oraz system Islandzki. 

Powrót